Ashdown: Referendum u Škotskoj ne može biti presedan za BiH

Usporedba referenduma o nevisnosti Škotske od Velike Britanije i secesionističkih planova koje spominje predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik nije moguća jer je riječ o potpuno različitim situacijama, a sasvim je izvjesno da bi pokušaj otcjepljenja RS od Bosne i Hercegovine naišao na “žestoki odgovor”, ocijenio je lord Paddy Ashdown, nekadašnji visoki predstavnik međunarodne zajednice za BiH, kako ga danas citira sarajevski “Dnevni avaz”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ako se predsjednik RS, ili bilo tko drugi u BiH, odluči za tu avanturu (otcjepljenje), suočit će se sa žestokim odgovorom. Suverenitet i teritorijalni integritet BiH za nas su svetinja”, kazao je Ashdown.

Najava provedbe referenduma o neovisnosti Škotske, zakazanog za 18. rujna, u BiH je pojačala strahove da bi vlasti u RS-u to mogle iskoristiti kao još jedan povod za promicanje ideje o otcjepljenju tog entiteta od BiH.

“Nije iznenađenje da oni koji žele raspad BiH, riskirajući teško uspostavljeni mir u tom dijelu svijeta, očajnički traže uzor i pokriće za svoje aktivnosti”, ustvrdio je Ashdown.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pojašnjavajući kako je riječ o bitno drugačijim okolnostima, Ashdown je istaknuo kako je u slučaju Škotske referendum temeljen na ustavu i dogovoru britanskog naroda i parlamenta, dok eventualni referendum o neovisnosti RS ne bi imao nikakvo zakonsko uporište, nego bi značio otvoreno kršenje međunarodnog prava, ali i “kraj mira u BiH”.

Ashdown drži kako je vjerojatnije da će se Škoti u konačnici odlučiti za ostanak u Ujedinjenom Kraljevstvu, no ako se ono ipak raspadne, to će uslijediti na miran način. “Ne vidim kako se to isto može dogoditi u BiH. Nezavisnost RS označit će kraj mira u BiH”, upozorio je Ashdown.

Podsjetio je i kako je Zapad preuzeo obvezu očuvanja suverenosti i teritorijalne cjelovitosti BiH, što je i “uklesano u kamenu” kao sastavni dio Daytonskog sporazuma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ashdown je zaključio kako je jasno da je raspad BiH moguć isključivo na temelju unutarnjeg sporazuma o tome i uz suglasnost međunarodne zajednice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.