BiH: Loše ocjene iz Bruxellesa nisu nikakvo iznenađenje

Negativno izvješće Europske komisije o napretku Bosne i Hercegovine na putu ka članstvu u Europskoj uniji nije nikakvo iznenađenje, jer su svi svjesni problema i izostanka napretka, kazao je u utorak u Sarajevu posebni predstavnik Europske unije u BiH Peter Sorensen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Razočaravajući. Tako bih ja ovo opisao jednom rječju”, kazao je Sorensen novinarima u Sarajevu.

U izvješću Europske komisije koje je ranije tijekom dana objavljeno u Bruxellesu uz opise brojnih gospodarskih i socijalnih problema koje BiH ima posebice je istaknuto kako ta zemlja nije prevladala višegodišnji zastoj u procesu europskih integracija.

“Ova razočaravajuća situacija nastupila je uglavnom zbog nedostatka kolektivne političke volje na strani vodstva zemlje”, zaključci su Europske komisije uz konstataciju kako je potrebno poboljšati učinkovitost i političkih institucija na svim razinama vlasti i hitno uspostaviti učinkovit mehanizam za koordinaciju odnosa sa EU kao i provesti provedbu Europskog suda za ljudska prava u slučaju “Sejdić-Finic” kojom je zatraženo uklanjanje diskriminacije pripadnika nacionalnih manjina u izbornom procesu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Koordinacija (odnosa sa EU) je veliki problem i izazov za BiH”, potvrdio je Sorensen podsjećajući kako to utječe i na dodjelu financijske pomoći BiH.

Dodao je kako ništa manje nije važno ni neprovođenje presude u slučaju “Sejdić-Finci”, jer Bih time krši obveze koje je sama preuzela kroz, primjerice, članstvo u Vijeću Europe.

Sorensen je dodao kako je u interesu BiH da prihvati i druga pravila koja vrijede u EU, posebice kada je riječ o gospodarstvu ili trgovini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“75 posto izvoza BiH ide u EU a 60 posto uvoza u BiH stiže iz EU. Mi smo najveći partneri”, kazao je Sorensen, dodajući kako obveza BiH ostaje i prilagoditi svoj privremeni trgovinski sporazum sa EU da bi se uvažile okolnosti ulaska Hrvatske u Uniju odnosno omogućio nastavak bescarinske trgovine.

Investicije i novi poslovi ostaju ključ gospodarskog jačanja BiH ocijenio je Sorensen, dodajući kako je to izravni izazov za vlast koja će biti izabrana 12. listopada.

Kazao je kako nije potrebno spominjati imena krivaca za sadašnju situaciju i trošiti vrijeme da takve političke debate nego provoditi reforme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sorensen je podsjetio kako uskoro odlazi iz BiH jer je imenovan na novu dužnost, no istaknuo je kako to neće ništa promijeniti kada je riječ o zadaćama što ih BiH mora ispuniti.

“Ostavljam puno posla onome tko dođe nakon mene, no i ta osoba kao i nove vlasti imaju istu najvažniju zadaću a to su nova radna mjesta, nova radna mjesta i nova radna mjesta”, kazao je Sorensen.

Ministar financija BiH Nikola Špirić je izvješće Europske komisije prokomentirao tvrdnjom kako je odgovornost za zastoje i u Sarajevu ali i u Bruxellesu.

“Ne mogu negativne fakture ići u BiH, a zasluge, tobože, u Bruxelles. Ili zasluga ima ili nema”, kazao je Špirić novinarima u Banjoj Luci izražavajući “žaljenje” zbog lošeg izvješća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Volio bih da zajedno sa Europskom komisijom radimo na europskom putu BiH”, kazao je Špirić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.