Najviši dužnosnici Pentagona rekli su da će “izvući pouku” iz rata u Afganistanu, priznajući da osjećaju “bol i bijes” pošto su predali zemlju talibanima koji su im dvadeset godina bili neprijatelji.
– Nijedna operacija nije savršena, priznao je ministar obrane Lloyd Austin u prvom javnom istupu nakon završetka kaotične evakuacije 124.000 civila iz Kabula u noći s ponedjeljka na utorak.
Ministar obrane Lloys rekao je da je “ponosan” na to kako je vojna zajednica u SAD-u dočakala afganistanske izbjeglice.
– Neki od tih hrabrih Afganistanaca doći će živjeti sa svojim obiteljima u Ameriku. Nakon pažljivog pregleda naših sigurnosnih partnera neke evakuirane smještamo u vojne objekte ovdje kod kuće i ponosan sam na to kako ih je dočekala naša vojna zajednica. – rekao je Austin.
– Ti srčani Afganistanci borili su se uz nas te su time više nego zaslužili da sa svojim obiteljima dobiju mjesto u “zemlji hrabrih i domu slobodnih”. Prilikom dočekivanja dobrodošlicom tih Afganistanaca ne radi se samo o tome što su oni napravili nego i tko smo mi. – dodao je Austin koji će se idući tjedan sastati sa svim saveznicima koji su omogućili prolazak i smještaj za Afganistance.
– Želimo izvući svu moguću pouku iz ovog iskustva, dodao je Austin, bivši general koji se borio u Afganistanu, pošto je odao počast 800.000 američkih vojnika koji su od 2001. sudjelovali u afganistanskom ratu u kojemu je poginuo 2461 američki vojnik, među kojima 13 u posljednjim satima povlačenja.
Načelnik združenog stožera američke vojske, general Mark Milley, koji se također borio u Afganistanu, priznao je da su ovi dani bili “emocionalno iznimno teški”.
– Sve nas razdire bol, bijes, tuga i žalost s jedne strane i ponos i neslomljivost s druge, dodao je. Učit ćemo iz ovog iskustva, rekao je. A ono što nas je dovelo do toga proučavat ćemo godinama, dodao je. Mi, vojnici, pristupit ćemo tome ponizno, iskreno i otvoreno. Ima puno taktičkih, operativnih i strateških pouka koje moramo izvući.
Austin je priznao da će vojnici koji su izgubili suborce u Afganistanu i obitelji poginulih možda teško prihvatiti završetak rata u koji se ušlo 2001. kako bi se talibane srušilo s vlasti.
General Milley je usto ocijenio “mogućom” eventualnu suradnju s talibanima u borbi sa skupinom Islamskom državom pokrajine Horasana (IS-K) koja je preuzela odgovornost za napad na kabulsku zračnu luku 26. kolovoza u kojemu je poginulo stotinjak ljudi, među kojima 13 Amerikanaca.
Rat je počeo krajem 2001. nakon napada 11. rujna u kojima je u samo jednom danu poginulo 2977 ljudi. Napade su izveli džihadisti Al Kaide, s bazom u Afganistanu i uz zaštitu talibana. No ono što je trebalo biti tek operacija odmazde preraslo je u sveobuhvatan pothvat obnove zemlje ne bi li se spriječio povratak talibana na vlast, što se ipak dogodilo 15. kolovoza. – prenio je HRT.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/ HRT