Kako se približava dan Trumpove inauguracije, tako gledamo kako mundanu političku elitu hvata sve veća panika. Razlog toj panici nije, međutim, ništa konkretno, nešto čega bi se plašili, već, prije svega, to što nitko od njih ne zna što će Trump uraditi. Jer, kada bi znali, zasigurno bi već pripremali neki odgovor. Trump to, naravno, zna, pa nikad unaprijed ne otkriva svoje planove, već svoje suparnike drži u neznanju, piše Borislav Ristić za Večernji list.
Ali, sada imamo i novi dodatak u Trumpovoj strategiji. Naime, kako ne bi narušavao svoju teško stečenu reputaciju “stabilnog genija”, pored sebe je postavio Elona Muska, koji ima reputaciju “nestabilnog genija”. Zato je beskrajno zabavno pratiti Muskove obračune na X-u, gdje je, čini se, posebno “uzeo na zub” lidere europskih zemalja. Ako je suditi po tome, Musk će “imperatoru Trumpu” služiti kao gubernator europskih provincija.
Musk navija za AfD
Tako je najbogatiji čovjek svijeta prvo napisao članak u kojem je ustvrdio kako je Alternativa za Njemačku (AfD) jedina stranka koja može “spasiti” Njemačku. Njemačka politička elita je zbog toga pala u pravi amok, optužujući Muska za miješanje u unutrašnje stvari Njemačke. To je na ovog ostavilo takav dojam da je odmah najavio kako će napraviti intervju s čelnicom AfD-a, Alice Weidel, uz direktan prijenos na svojoj platformi.
>Ristić: Kaos u Siriji i snaga gluposti
Potom se Musk okrenuo Velikoj Britaniji, gdje je vladu Keira Starmera optužio za prikrivanje masovnih silovanja djevojčica u organizaciji pakistanskih bandi. Uz to je podržao političkog aktivista Tommyja Robbinsona, koji je zbog ukazivanja na ovaj problem osuđen na osamnaest mjeseci zatvora. Na kraju je poslao poruku Nigelu Farageu kako je previše mek i da bi trebao prepustiti vodstvo stranke nekom drugom.
Keiru Starmeru zbog svega toga nikako nije svejedno. Prije svega, jasno je kako Musk ovo ne radi na svoju ruku, te da za to ima Trumpovu podršku. Poznato je kako je Starmer iznosio kritike na Trumpov račun i poslao britanske analitičare da pomognu kampanji Kamale Harris. Trump mu to sigurno nije zaboravio, a kako je Starmer popularan kao virus korone, ovog neće koštati previše napora da izazove krizu britanske vlade.
Ako britanski bankari i ekonomska elita budu morali birati između Starmera i dobrih odnosa s američkim imperijem, taj izbor im neće biti težak, čak i ako uz to budu morali instalirati Faragea ili nekog sličnog u Downing St. 10. Tim više što Keir Starmer u svom tajnom posjetu Mar-a-Lagou nije kod Trumpa uspio osigurati garancije za britanske akcije nalazišta litija kraj Ševčenka u Ukrajini, koji je uoči Nove godine pao u ruske ruke.
Europski čelnici se ponašaju kao da su supersila
To je manje-više slika koju možemo gledati diljem Europe. Europski čelnici se, možda, još uvijek ponašaju kao da su supersila, a u stvarnosti vidimo kako su tek upravitelji udaljenih provincija. I to upravitelji koji nisu u dobrim odnosima s vladarima u metropoli. A to je uvijek jak signal ekonomskoj eliti da ih se treba otresti, jer više ničemu ne služe. I to je ono što izaziva toliku paniku kod današnje političke elite.
>Ristić: Kršćanstvo će opstati samo zato što odgovara na najvažnija pitanja koja muče čovjeka
Pitanje je, međutim, razumiju li do kraja europski čelnici svoju poziciju ili i dalje žive u oblaku. Da nešto razumiju vjerojatno ne bi nedavno uhitili Pavela Durova, vlasnika Telegrama. Možemo samo pretpostaviti što je Musku palo na pamet kada je čuo tu vijest? Ljutiti komentari na Muskov račun, koje ovih dana slušamo od strane Macrona, Starmera i odlazećeg Scholza, sugeriraju kako ovi ljudi nemaju pojma što ih je snašlo.
Ono čemu sada svjedočimo je sveobuhvatan “restart” odnosa Europe i Sjedinjenih Država u skladu s novom stvarnošću. U toj novoj stvarnosti Sjedinjene Države vjerojatno više neće biti dadilja nestašnoj europskoj dječurliji, koja će se konačno morati pobrinuti sama o sebi i odrasti. A da bi dorasla tom novom zadatku Europi će biti potrebni novi lideri. Zato sada gledamo kako eurokrati padaju jedan za drugim, poput glinenih golubova.
* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.
>Ristić: Vidimo da sve regionalne krize zapravo prate trag nafte
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.