Dr. sc. Tadić: Koliko smo od kraja rata u Ukrajini?

tonči tadić
Foto: Fah; Fotomontaža; Narod.hr

Nuklearni fizičar Tonči Tadić u prosinačkom broju kršćanske revije Kana razmatra rusku agresiju i stanje u Ukrajini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dio članka, uz odobrenje izdavača, prenosimo u nastavku.

Koliko smo od kraja rata u Ukrajini?

Teško je odgovoriti na ovo pitanje koje muči sve ljude u Ukrajini, u Rusiji i u ostatku svijeta, s obzirom na utjecaj ovog rata na rast cijena električne energije, nafte i plina, na inflaciju u čitavom svijetu, te na opskrbu najsiromašnijih zemalja žitaricama iz Ukrajine i Rusije. Zapravo na početku se činilo kako će rat trajati vrlo kratko, oko tri dana, najviše tjedan, te završiti potpunom kapitulacijom Ukrajine. Danas to pak nitko ne zna.

(…)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dosadašnji je tijek rata ipak doveo do toga da Putinov krug prihvati činjenicu kako je okupacija čitave Ukrajine i nametanje njene vlasti podložne Rusiji ipak nemoguć cilj. Novi Putinov cilj jest obrana (ako je moguće) otetog Krima i četiriju anektiranih ukrajinskih regija – Hersona, Zaporižja, Donjecka i Luganska, iako Rusija u ovom trenu vojno ne kontrolira čak ni sva ta anektirana područja. Ukrajina koja ne želi biti dio „Ruskog svijeta“ mora zato biti bačena u kameno doba! Putinov je problem samo u tome što ovaj rat ipak ostavlja bolan trag na Rusiji, njezino stanovništvo i gospodarstvo.

> Dr. sc. Tadić ljudima uplašenim mogućim nuklearnim ratom: Nemojte piti jod bez potrebe

Gospodarski su odnosi s razvijenim dijelom svijeta pokidani, a ruski plin i nafta koji su činili 80 % izvoza Rusije teško da će ikad više biti pouzdani izvori energije. Ostaje mu okretanje Kini i Indiji, ali po kineskim i indijskim pravilima. Loše provedena mobilizacija nije prikupila ni polovicu od planiranih 300 000 rezervista, ali je dovela do bijega trostruko više mladih i obrazovanih Rusa iz zemlje. Obitelji onih više od 100 000 poginulih i osakaćenih ruskih vojnika „puzajuća su pobuna“ u Rusiji.

U ratu je dosad potrošeno blizu 40 % ruske ratne tehnike i između 40 do 90 % ruskih raketa, ovisno o tipu. Ukratko, Putinu rat ne ide po planu, jer Ukrajina već mjesecima ima inicijativu na bojištu te oslobađa svoj teritorij, a oružja ima dovoljno kao i ljudi voljnih za borbu. Putinu su zbog svih tih razloga nužni predah i primirje. Dakle ne trajni mir, pogotovo ne pravedan mir, nego primirje radi prikupljanja snaga i opreme za nove napade na Ukrajinu. Iskreni mir koji bi značio Putinovo popuštanje Ukrajincima i povlačenje ruske vojske iz Ukrajine jednak je porazu, a on dobro zna što to znači!

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Dr. sc. Tadić: Ruske nuklearne prijetnje i rat u Ukrajini koja ima 16 nuklearnih reaktora

Putin zato želi pregovore, ali takve koji bi zajamčili ruska osvajanja, te koji bi ujedno doveli do ukidanja sankcija Rusiji „u znak dobre volje“. Zelenski pak također želi pregovore, ali uz poštivanje deset vrlo konkretnih i logičnih zahtjeva.

Prvo, povlačenje ruske vojske iz nuklearke Zaporižja, koja nakon demilitarizacije mora doći pod međunarodnu kontrolu IAEA-a.

Drugo, proširenje izvoza žita iz Ukrajine ne samo kroz Odesu nego i kroz luke istočno od nje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Treće, prekid razaranja energetske infrastrukture Ukrajine. Četvrto, razmjenu zarobljenika po načelu „svi za sve“.

Peto, poštivanje Povelje UN-a i teritorijalne cjelovitosti Ukrajine. Šesto, povlačenje ruske vojske iz Ukrajine. Sedmo, osnivanje posebnog suda za ratne zločine. Osmo, pomoć Ukrajini pri razminiranju i zaštiti prirode. Deveto, jamstva protiv eskalacije sukoba ne samo od SAD-a i UK-a nego i od mnogo šireg kruga država (Turske, Kine, Njemačke, Francuske, itd.). Deseto i konačno: potpisivanje pravoga mirovnog sporazuma, a ne tek primirja sa „zamrznutim“ ratom.

> Trump 2018. o plinovodu: ‘Rusija potpuno kontrolira Njemačku’; Merkel tvrdi: ‘Nezavisni smo’

Takvih 10 konkretnih točaka de facto znači ruski poraz u ovom ratu. Bilo što manje od toga, bilo koji kompromisni prijedlog bio bi u Rusiji doživljen kao znak ukrajinske slabosti i signal za pojačavanje napada na gradove i civile.

Ovako konkretni zahtjevi odaju pak dojam ukrajinske nesalomljivosti. Tu na scenu stupaju „mirotvorci“ i Putinove „korisne budale“, koji promiču ruske naručene teze kao eto Putin želi pregovore, ali ih Zelenski odbija te tako produljuje rat i povećava patnje svog naroda. Iako je svakomu prosječno inteligentnom jasno kako pregovori radi pregovora uz prateće bombardiranje Ukrajine ne znače baš ništa, osim umirivanja savjesti „mirotvoraca“, zaključuje dr. sc. Tadić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Preostali dio članka potražite u tiskanom ili eIzdanju Kane.

O autoru

* Dr. Sc. Tonči Tadić viši je znanstveni suradnik u Institutu Ruđer Bošković. Završio je preddiplomski studij fizike na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu, a doktorat iz fizike zaslužio je 1995. na Institutu Ruđer Bošković i Sveučilištu u Zagrebu. U razdoblju od 1997. do 1998. godine bio je gostujući znanstveni istraživač na Osaka National Research Institute (ONRI-AIST) kao stipendist Japanske agencije za znanost i tehnologiju. Od 2000. do 2008. bio je zastupnik u Hrvatskom saboru.

Tadić je od 2013. godine član Znanstveno tehničkog odbora (STC) EURATOM-a, koordinator je Hrvatske fuzijske istraživačke jedinice (CRU), član skupštine H2020 projekta EUROfusion, te predstavnik Republike Hrvatske u Upravnom odboru europske agencije Fusion for Energy. Za zasluge u znanstvenom povezivanju EU i Japana ga je 2014. japanski car Akihito odlikovao Redom Izlazećeg Sunca, najvišim japanskim odličjem. Ubraja se u red prvoboraca za proglašenje isključivoga hrvatskoga gospodarskog pojasa (IGP) u Jadranu.

** Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.

kana
Foto: Kršćanska sadašnjost

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.