Prošlog vikenda skup pod geslom „Ujedinimo desnicu” (engl. Unite the Right) došao je u sukob s protuprosvjednicima. Jureći automobil kojim je upravljao James Alex Fields namjerno se zaletio u prosvjednike te nanio smrtonosne ozljede jednoj djevojci. Nakon tragičnih događaja u Charlottesvilleu u Virginiji, gdje je skup prešao u nasilje koje je prouzročilo smrt jedne djevojke i gotovo 35 ozlijeđenih, za komentar događaja upitali smo povjesničara Ivu Banca.
“Ono što se dogodilo u Charlottesvilleu ozbiljno je upozorenje o pogoršanju političkih odnosa u SAD-u. Poznati konzervativni kolumnist Ross Douthat nazvao je Charlottesville „ponovnim prikazom drame iz Weimarske republike“, razdoblja u njemačkoj povijesti poznatoj po nacističko-komunističkim uličnim sukobima, kad je demokracija trajno potkopana i pružila priliku Hitleru da se lažno predstavi snagom za red i civilni mir. Douthat čak izvješćuje da je po mišljenju jednog eksperta iz State Departmenta postoji 60 posto vjerojatnoće da će u narednih deset do petnaest godina doći do građanskog rata u SAD-u, ali u vrlo uskom smislu – dakle, razdoblja ozbiljnog i dugotrajnog političkog nasilja i širokog otpora političkim vlastima. Sâm Douthat smatra da je Amerika trenutno mnogo više polarizirana nego u bilo kojem razdoblju 20. stoljeća. Takvo stanje, po njemu, rezultat je opadanja institucijskog kršćanstva te činjenice da je danas razmak između sekularističkog krila liberalizma i vjerskih tradicionalista znatno širi od starih međukršćanskih podjela. Štoviše na političkim krajnostima naziru se posve postkršćanska i postliberalna ljevica i desnica. To je izuzetno zabrinjavajuće”, rekao nam je Banac.
”Najstrože osuđujemo ovaj nečuveni izljev mržnje, netrpeljivosti i nasilja s mnogo strana”, poručio je američki predsjednik Donald Trump i pozvao Amerikance da nadiđu mržnju i netrpeljivost kako bi spriječili takve nasilne prosvjede.
Na pitanje kako on gleda na riječi Donalda Trumpa o događajima u Charlottesvilleu i na napade na njega koji su uslijedili pojašnjava:
“Trump je „pogriješio“ u tomu što je pokušao naći elemenate umjerenosti u sukobljenim stranama. Možda je situacija izmakla takvim pokušajima. S druge strane teško je prigovoriti njegovom zaključku da se pretjeruje u „popravljanju povijesti“. Rekao je da padaju kipovi generala Leeja, na redu je Stonewall Jackson, tko je sljedeći? Jefferson ili čak Washington, koji su također bili robovlasnici? Nedostatak smisla za posve različita povijesna razdoblja ozbiljan su problem, ne samo u Americi. Ali rješenje nije u likvidiranju svakog spomena na prvake Konfederacije, jedne strane u američkom građanskom ratu, koji se nije samo vodio oko pitanja ropstva”, zaključio je.