Iz Sirije izbjeglo gotovo 4 milijuna ljudi, stanje alarmantno

Visoki povjerenik UN-a za izbjeglice Antonio Guterres ocijenio je u četvrtak da je kriza sa sirijskim izbjeglicama dosegla “opasno raskrižje” i zatražio od Europljana i zemalja Zaljeva da budu velikodušniji i prime više ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S 3,8 milijuna sirijskih izbjeglica u susjednim zemljama, posebno Libanonu i Jordanu, to je najveća skupina izbjeglica pod zaštitom Visokog povjereništva, naglasio je.

Kriza “premašuje trenutne mogućnosti reakcije” a više od dva milijuna Sirijaca ispod 18 godina moglo bi postati “izgubljenom generacijom”.

“Kako beznađe raste i zaštićeni prostor se smanjuje, približavamo se opasnom raskrižju”, dodao je pred Vijećem sigurnosti koje je održalo sjednicu o humanitarnom stanju u Siriji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pozvao je međunarodnu zajednicu da pomogne Libanonu i Jordanu da lakše prebrode valove sirijskih izbjeglica, dajući im pomoć kako bi te zemlje mogle ulagati u zdravstvene službe i infrastrukturu.

Ocijenio je “apsurdnim” da Libanon nema pristup donacijama Svjetske banke jer se smatra zemljom sa srednjim prihodima.

Guterres je pozvao zemlje Europe i Zaljeva da razmisle o tome da prime više Sirijaca kako bi se rasteretile susjedne zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U tim uvjetima skori skup donatora predviđen u Kuvajtu “odigrat će odlučujuću ulogu u stabiliziranju stanja u zemljama koje primaju izbjeglice”.

Kuvajt će 31. ožujka ugostiti treću međunarodnu konferenciju čiji je cilj sakupiti sredstva za humanitarne operaciji u Siriji.

Po posljednjim brojkama UNHCR-a, do kraja godine broj Sirijaca koji su pobjegli od rata mogao bi doseći 4,27 miljuna ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.