Šef Telegrama Pavel Durov ostat će u pritvoru još do 48 sati u sklopu istrage kibernetičkog kriminala, priopćilo je pariško tužiteljstvo u utorak, nakon što je u ponedjeljak navečer donesena odluka o produženju pritvora.
Durov je uhićen u subotu. Istraga se odnosi na zločine povezane sa sumnjama na nedopuštene transakcije, dječju pornografiju i prijevaru u aplikaciji, kao i na odbijanje priopćavanja informacija vlastima.
>Uhićenje Durova u Francuskoj: ‘Nekako čudna priča’ između slobode i cenzure
Čelnik ruske Dume Vjačeslav Volodin, saveznik predsjednika Vladimira Putina, ustvrdio je u utorak da iza uhićenja Durova, osnivača i izvršnog direktora platforme za razmjenu poruka Telegram koja igra ključnu ulogu u komuniciranju rata u Ukrajini, stoji SAD.
Volodin je rekao, bez iznošenja dokaza, da su Sjedinjene Države preko Francuske pokušale izvršiti kontrolu nad Telegramom.
– Telegram je jedna od rijetkih i ujedno najvećih internetskih platformi na koje Sjedinjene Države nemaju utjecaja, rekao je Volodin.
– Uoči predsjedničkih izbora u SAD-u, važno je da Joe Biden preuzme kontrolu nad Telegramom, dodao je.
Bijela kuća nije komentirala uhićenje Durova, a francuski predsjednik Emmanuel Macron rekao je da uhićenje “ni na koji način nije politička odluka”.
Skoro milijardu korisnika Telegrama
Šifrirana aplikacija Telegram, sa sjedištem u Dubaiju, ima blizu milijardu korisnika i posebno je utjecajna u Rusiji, Ukrajini i republikama bivšeg Sovjetskog Saveza.
Nakon što je Rusija pokrenula invaziju na Ukrajinu 2022., Telegram je postao glavni izvor nefiltriranog – a ponekad eksplicitnog i obmanjujućeg – sadržaja s obje strane o ratu.
Platforma je postala ono što neki analitičari nazivaju “virtualnim bojnim poljem” u ratu, kojim se intenzivno koriste ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij i njegovi dužnosnici, kao i ruska vlada, piše Reuters.