Još ne razumijete izborni sustav u SAD-u? Ovo je tekst za vas!

Foto: epa

Američki predsjednik ima ogroman utjecaj na život ljudi, kako u SAD-u tako i u inozemstvu te rezultati izbora održanih 3. studenog mogu utjecati na svakoga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U političkom sustavu Sjedinjenih Država dominiraju dvije stranke te predsjednik uvijek pripada jednoj od njih.

Republikanci su konzervativna politička stranka u Sjedinjenim Državama, a njihov kandidat je Donald Trump koji se nada da će si osigurati još četiri godine na vlasti, piše BBC.

Republikanska stranka također je poznata kao GOP ili Grand Old Party (“Velika stara stranka”). Posljednjih godina zalagala se za niže poreze, pravo posjedovanja oružja i snažnije ograničavanje imigracije. Među bivšim republikanskim predsjednicima bili su George Bush, Ronald Reagan i Richard Nixon.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Demokrati su liberalna politička stranka u SAD-u, a njihov kandidat je Joe Biden, dugogodišnji političar najpoznatiji po osmogodišnjem obnašanju funkcije potpredsjednika u vrijeme predsjednika Baraca Obame.

Demokratsku stranku najbolje karakteriziraju liberalni stavovi po pitanju građanskih prava, imigracije i klimatskih promjena. Stranka smatra da bi vlada trebala igrati veću ulogu u životu ljudi, među ostalim, pružajući zdravstveno osiguranje. Među bivšim demokratskim predsjednicima su John F. Kennedy i Barac Obama.

Oba predsjednička kandidata su 70-im godinama. Trump će, ukoliko pobijedi, imati 74 na početku svog drugog mandata. Biden će, ukoliko pobijedi, sa 78 godina biti najstariji predsjednik u prvom mandatu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako se izabire pobjednik?

Oba kandidata natječu se da bi osvojili glasove izbornog kolegija.

Kao mnogi sustavi glasovanja i izborni kolegij ima brojne prednosti i nedostatke, ali se naširoko poštuje zbog svojih povijesnih korijena u osnivanju SAD-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svaka od američkih saveznih država dobiva određen broj glasova izbornog kolegija, ovisno o broju stanovnika. Ukupno ih ima 538, tako da je pobjednik onaj tko osvoji 270 ili više.

To znači da glasači odlučuju na razini njihove savezne države, a ne na nacionalnoj razini, zbog čega je moguće da kandidat osvoji najviše glasova na nacionalnoj razini, ali da ga izborni kolegij ipak porazi.

Sve države osim dvije imaju pravilo “pobjednik uzima sve”, pa se onom kandidatu koji osvoji najveći broj glasova dodijele svi glasovi izbornog kolegija države.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tko može glasovati i kako se glasuje?

Većina država se snažno naginje prema jednoj ili drugoj stranci, pa je fokus obično na desetak država u kojima bi neka od njih mogla pobijediti. Te su države poznate kao države bojnog polja.

Ako ste američki državljanin i imate 18 ili više godina, možete glasovati na predsjedničkim izborima, koji se održavaju svake četiri godine.

Bira li se na izborima samo predsjednik?

Ne. Čitava pažnja javnosti je na Trumpu i Bidenu, ali glasači će također birati nove članove Kongresa.

Demokrati već imaju kontrolu nad Domom pa će se truditi da ju održe te da istovremeno ostvare kontrolu nad Senatom.

Ako osvoje većinu u oba doma bit će u mogućnosti da blokiraju ili odgode planove predsjednika Trumpa, ako on bude reizabran.

O svih 435 mjesta u Domu odlučuje se na ovogodišnjim izborima, dok se također izabiru 33 predstavnika u Senatu.

Kada će se znati rezultat?

Potrebno je nekoliko dana da se svi glasovi zbroje, ali obično je jasno tko je pobjednik već rano ujutro nakon izbora.

Godine 2016. Trump je izašao na pozornicu u New Yorku oko 3 sata kako bi održao svoj pobjednički govor pred mnoštvom svojih podržavatelja.

No, službenici upozoravaju da će se morati čekati danima, možda čak i tjednima da se prebroje i glasovi onih koji su glasovali poštom.

Posljednji put rezultat nije bio jasan u roku od nekoliko sati 2000. godine, kada pobjednik nije potvrđen dok mjesec dana kasnije nije donesena presuda Vrhovnog suda.

Kada pobjednik stupa na dužnost?

Novi predsjednik službeno priseže na dužnost 20. siječnja na inauguraciji koja se održava na stepenicama zgrade Kapitola u Washingtonu.

Nakon ceremonije, novi predsjednik kreće prema Bijeloj kući kako bi započeo četverogodišnji mandat.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.