Kako su u zatvaranju graničnog prijelaza Rafah Egipat i Izrael pronašli svoje interese?

Egipat
Na slici: Granični prijelaz Rafah između Egipta i Pojasa Gaze/ Foto: Snimka zaslona (YouTube, Google maps)

Egipat ne pokazuje namjeru da otvori svoju granicu za ljude iz Pojasa Gaze. Jedini je to granični prijelaz Pojasa Gaze sa zemljom koja nije Izrael. Kao takav od velike je važnosti kako zbog humanitarne pomoći tako i zbog mogućeg bijega Palestinaca od rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Preko graničnog prijelaza Rafah prolazile su stotine kamiona humanitarne pomoći, lijekova, hrane i vode neophodnih za život Palestinaca pogođenih ratom. Istovremeno na granici nije rijedak slučaj vidjeti tisuće Palestinaca koji čekaju prelazak odnosno bijeg u Egipat. U posljednje vrijeme Egipćani su intenzivno radili na dodatnom pojačavanju granice. Postavlja se pitanje zašto Egipat tako strogo kontrolira svoju granicu s Pojasom Gaze i kakvi se interesi Izraela kriju iza svega toga?

Granični prijelaz Rafah (Google Maps)

Možda će vas zanimati

Prijeti nam nova izbjeglička kriza, a Jordan i Egipat ne žele primati izbjeglice. Zašto je tomu tako?

Kao posljedica rata prijeti nova izbjeglička kriza, no susjedni narodi Palestine, poput Egipta i Jordana ne žele više primati izbjeglice.

Egipatsko – Izraelski interesi

Egipat je zatvorio svoj granični prijelaz nakon što je Izrael počeo bombardirati Gazu kao odgovor na Hamasov teroristički napad od 7. listopada na Izrael.

Predsjednik Egipta Abdel Fatah al-Sisi rekao je da je nacionalna sigurnost njegova “primarna odgovornost”. Pri tome je aludirao na to da Palestinci ostanu gdje jesu, odnosno da ne bježe u Egipat. Kad kaže da mu je važna nacionalna sigurnost pri tome otkriva strah da zajedno s izbjeglicama ne uđu teroristi. Fatah al-Sisi kaže da bi bilo teško razlučiti tko od izbjeglica iz Pojasa Gaze podržava Hamas, a Hamas je blisko povezan s islamistima iz Muslimanskog bratstva, čiji je rad zabranjen u Egiptu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim što Fatah al-Sisi gleda svoje nacionalne interese na uštrb palestinskih žena i djece koji žele pobjeći od rata, čini uslugu i Izraelu. Prema onome kako tvrdi Netanyahu to je uvjet za okončanje rata, kojemu se za sada ne nadzire kraj.

Granični prijelaz Rafah dodatno je pojačan

Dr. Eli David u nedjelju je na svom X profilu napisao poviše videa koji prikazuje Izraelsko-Egipatsku granicu Rafah:

Dobrodošli na novu pojačanu granicu Rafah između Gaze i Egipta! Egipat je danonoćno radio na učvršćivanju granice kako bi spriječio ulazak ijedne palestinske izbjeglice. Otkud tolika mržnja prema njihovoj palestinskoj ‘braći’?”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izraelu odgovara zatvorena granica Rafah zbog ograničenog prelaska vojne opreme

Ovakva odluka egipatske vlasti, dakle, odgovara Izraelu jer zatvorena granica znači ujedno i kontrolu nad ulaskom vojne opreme u Gazu. Benjamin Netanyahu je nedavno rekao da će, čak i ako Hamas bude pobijeđen, “vojna oprema i drugo smrtonosno oružje nastaviti ulaziti preko južne granice”, koja zato mora ostati zatvorena”.

Izraelski predsjednik je stoga rekao kako neće završiti rat dok se ne zatvori ta 14 km duga granica. Glasnogovornik egipatskog Ministarstva vanjskih poslova Ahmed Abu Zeid u nedjelju je, nakon poziva Netanyahua, izjavio da njegova zemlja u potpunosti kontrolira svoje granice, te da ih nema namjeru otvarati dok se rat ne okonča.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Abu Zeid tvrdi da svako usporavanje ulaska kamiona s humanitarnom pomoći u Pojas Gaze je isključivo zbog izraelskih mjera. Njihove mjere podrazumijevaju pretjeranu strogoću kad je u pitanju inspekcija kamiona i slično.

Možda će vas zanimati

Vojni analitičar upozorava: Egipat ne želi izbjeglice iz Gaze, poslao bi ih u Europu

Vojno-politički analitičar Robert Barić bio je gost Newsrooma u kojem je komentirao situaciju na Bliskom istoku.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.