Nemcov nije prvi ubijen: Tko je sve u Rusiji ubijen prije njega i kako?

Nakon što je vodeći opozicijski političar u Rusiji, Boris Nemcov, ubijen s četiri metka u leđa sinoć na ulici usred Moskve, u neposrednoj blizini Kremlja dok se šetao s neimenovanom ženskom osobom, pokrenula se rasprava tko je kriv.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ubojstvo se dogodilo samo o jedan dan prije najavljenih prosvjeda oporbe protiv Vladimira Putina koji su zbog njegovog ubojstva otkazani.

Pogleda li se u prošlost može se vidjeti da je bilo još sličnih ubojstava u Rusiji, uglavnom onih, slučajno ili ne, koji su kritizirali rad Vladimira Putina.

Možda nemaju veze s Putinom, ali sve ih povezuje činjenica da su ga kritizirali

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon svega neki oporbenjaci kažu da strahuju za svoje živote. Istraživačka novinarka Ana Politkovskaja ustrijeljena je ispred svojeg moskovskog stana na Putinov rođendan 2006. Ona je u listu Nova Gazeta kritički pisala o situaciji u Čečeniji. Osoba koja je naredila ubojstvo nikad nije identificirana. Tek 2011. godine uhićen je Rustam Mahmudov, vjerojatni ubojica ruske oporbene novinarke. Tražili su ga godinama. Njegovu braću Ibragima i Džabraila istražitelji su i dalje smatrali suučesnicima iako su oslobođeni zbog pomanjkanja dokaza 2009. Nakon uhićenja Rustama ponovno je podignuta optužnica i protiv njegove braće.

Na suđenju prošle godine ubojica Rustam Mahmudov i organizator Lom-Alija Gajtukajev nisu željeli otkriti tko je bio naručitelj smaknuća, te su osuđeni na doživotni zatvor. Osuđen je i bivši policajac Sergej Hadžikurbanov koji je dobio 20 godina zatvora dok su braća Ibrahim i Džabrail Mahmudov osuđeni na 12 i 14 godina zatvora. Osim toga, moraju isplatiti odštetu obitelji ubijene u iznosu oko 100.000 eura.

Dvije godine nakon njezine smrti ubijen je iz vatrenog oružja u nemirnoj ruskoj regiji Ingušetiji novinar Magomed Jevlojev, vlasnik oporbene internetske stranice, ubrzo nakon što ga je privela policija. Vlasnik stranice www.ingushetiya.ru bio je glasni kritičar regionalne prokremaljske vlade, koju protivnici optužuju za gušenje političke oporbe i slobode govora. Stranicu su vlasti mnogo puta pokušale zatvoriti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema pisanju medija iz toga vremena odvjetnik te stranice Kaloj Ahilgov rekao je kako je policija dočekala Jevlojeva na aerodromu kad je izlazio iz zrakoplova kojim je doletio u Ingušetiju, uvela ga je u automobil Volgu i odvezla u nepoznatom smjeru. Pucali su mu u sljepoočnicu dok su ga vozili i izbacili ga iz automobila nedaleko od bolnice.

Maskirani ubojica ubio je s leđa odvjetnika koji je zaslužan za razotkrivanje ruskih zločina u Čečeniji i koji je ranije zastupao ubijenu novinarku Anu Politkovskaju, Stanislava Markelova, te novinarku Anastaziju Baburovu 2009. godine. Mlada novinarka pisala je u novinama Novaja Gazeta o rasizmu i ultranacionalizmu u Rusiji te o ubojstvu novinarke Ane Politovskaje 2006. godine.

Slučajno ili ne, pravoslavni svećenik Pavel Adelgejm izboden je na smrt 2013. godine u Pskovu u Rusiji. Svećenika je u blizini crkve ubio mentalno poremećeni mladić kojem je svećenik pružio utočište. Iako ovo ubojstvo nema nikakav politički motiv, spominjemo ga zbog svećenikovog poziva da se oslobode članice ruske punk grupe Pussy Riot, koje su tada služile zatvorske kazne zbog ilegalnog svetogrdnog nastupa u moskovskoj crkvi protiv Putina i njegovih tijesnih veza s Ruskom pravoslavnom crkvom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.