Mektić: Terorist uhićen u Sarajevu bio je šef obavještajne službe tzv. Islamske države

Foto: Fah

Osumnjičeni za terorizam Mirsad Kandić kojega su vlasti Bosne i Hercegovine pronašle i izručile SAD-u iznimno je opasna osoba i jedan od ključnih ljudi terorističke organizacije Islamska država (ISIL) u kojoj je bio šef obavještajne službe, izjavio je u Sarajevu ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On je na izvanrednoj konferenciji za novinstvo službeno potvrdio kako je Kandić dan ranije izručen američkom pravosuđu koje je za njim tragalo još od 2014. a ustvrdio je kako je to osoba iz samog vrha strukture zloglasne terorističke organizacije.

> Predsjednica Grabar Kitarović: Suočimo se s činjenicom – iz tzv. Islamske države u BiH se vraća tisuće boraca

On je bio šef obavještajne službe ISIL-a, kazao je Mektić dodajući kako je Kandić jedan od trenutačno najtraženijih terorista na svijetu za kojim su godinama bezuspješno tragale brojne obavještajne službe diljem svijeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema dostupnim informacijama, Kandić je rođen na Kosovu 1981., a godinama je živio u SAD-u i posjedovao je američku “zelenu kartu”. Na popisu je osoba za kojima traga američko ministarstvo pravosuđa od 2014. a dvije godine kasnije za njim je izdana međunarodna “crvena tjeralica”.

> Izetbegović oštro odgovorio Zemanu, Grabar-Kitarović i Kurzu

Za lociranje Kandića, Mektić je najzaslužnijom označio Obavještajno-sigurnosnu agencija BiH (OSA). Koliko je to bila komplicirana operacija ilustrirao je podatkom kako je Kandić imao desetak lažnih identiteta i osobnih dokumenata s kojima je nesmetano ulazio i boravio u državama poput Njemačke, Britanije i Turske a tamošnje sigurnosne službe ga nisu uspjele otkriti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Poglavar Islamske zajednice u BiH optužuje hrvatsku predsjednicu za ‘zlonamjernu kampanju’

U BiH je ušao s krivotvorenom ispravom na ime Ivana Popovića, a po zemlji se kretao pod lažnim identitetom Edina Radončića. Pokušavao je zavarati trag pa su ga obavještajci nekoliko puta locirali ali i gubili.

Na kraju je ipak pronađen u iznajmljenom stanu u sarajevskom naselju Grbavica gdje je i uhićen 4. srpnja i od tada je bio u ekstradicijskom pritvoru po crvenoj Interpolovoj tjeralici izdanoj na zahtjev američkog pravosuđa 2016.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Azinović: Bosni i Hercegovini ne prijeti ništa veća opasnost od terorizma nego europskim zemljama

Mektić je ustvrdio kako je Kandić obavljao najodgovornije zadaće u operacijama ISIL-a, od novačenja terorista preko provjera osoba koje su trebale izvršiti terorističke napade u ime te organizacije do izrade naprava za takve napade. On je bio mozak te terorističke organizacije, kazao je Mektić dodajući kako će tek uslijediti objava detaljnih informacije koje će pokazati koliko je Kandić bio opasan.

U BiH se nakon njegova izručenja istraga nastavlja a cilj joj je utvrditi koje su sve osobe činile sastavni dio mreže koja mu je davala potporu u skrivanju. Mektić je istaknuo kako je ovaj slučaj jasan dokaz da BiH neće tolerirati nikakve terorističke aktivnosti niti osobe povezane s terorizmom.

> Čović odbacuje optužbe bošnjačkog kolege da su Grabar-Kitarović, Zeman i Kurz islamofobi

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, krajem prošle godine hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović izjavila je kako se treba suočiti s činjenicom da se iz tzv. Islamske države u BiH vraća tisuće boraca, a ne može se zanemariti niti ”utjecaj nekih drugih država” na BiH, te je naglasila kako Hrvatska želi cjelovitu i politički neovisnu BiH, s tri jednakopravna naroda.

> Sebastian Kurz: Zabrinut sam, u Sarajevu i Prištini ženama se plaća da izlaze pokrivenog lica na ulicu!

Komentirajući tada izjavu ministra sigurnosti BiH Dragana Mektića, koji je ustvrdio da su “lažni i neutemeljeni” navodi o rastućoj opasnosti od radikalnog islamizma u BiH, predsjednica Hrvatske rekla je na upite novinara, kako treba pogledati istini u oči.

Moramo svi pogledati istini u oči i suočiti se s trendovima koji dolaze, uključujući i povratnike iz tzv. Islamske države, iz borbi u Iraku i Siriji. Njih je nekoliko tisuća već, a ne može se zanemariti ni utjecaj nekih drugih država. Želim da BiH ostane cjelovita, u potpunosti podržavamo suverenitet i političku neovisnost BiH. Želim da čim prije postane članica NATO saveza i Europske unije. Moja želja za sve državljane BiH, pripadnike svih triju naroda čiju konstitutivnu jednakopravnost zastupam, jest da oni žive u miru, prosperitetu i da se nikada ne ponovi ništa slično onome što je bilo 90-ih godina i da krenu ka boljem životu u kojem će se poštivati svaki pojedinac bez obzira na njegove pripadnosti”, rekla je Grabar Kitarović.

> Dok Europa lovi džihadiste, BiH ih pušta na slobodu

Naglasila je pri tom da želi apsolutnu sigurnost uz granice Republike Hrvatske.

Republika Hrvatska dijeli 1001 kilometar granice s BiH. Hrvatski narod je jedan od tri konstitutivna naroda u BiH i imamo obvezu kao jedna od supotpisnica Daytonskog ugovora, istaknula je tada predsjednica Grabar-Kitarović.

Nakon toga uslijedio je niz napada na hrvatsku predsjednicu iz BiH, od poglavara Islamske zajednice u BiH Huseina Kavazovića koji je optužio hrvatsku predsjednicu za ‘zlonamjernu kampanju’ do bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića.

> Biskup Komarica uputio javni apel iz Splita: Hrvati u Bosni nestaju, pomozite nam da opstanemo!

Također su bošnjački čelnici u BiH sve izraze zabrinutosti europskih vođa zbog sve većeg utjecaja muslimanskih zemalja u toj području odbacivali uz optužbe za islamofobiju i zlonamjerne kampanje.

> Dječak u BiH sa zastavom terorističke organizacije?

Izetbegović je tako ustvrdio da češki predsjednik Miloš Zeman s izjavom da bi Bosna i Hercegovina nakon sloma Islamske države mogla postati uporište terorista, jednako kao i hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović i austrijski ministar vanjskih poslova Sebastian Kurz, iznose laži o Bošnjacima, te da njihove izjave predstavljaju nastavak ksenofobične i islamofobične kampanje prema Bošnjacima u BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.