U okviru dvogodišnjeg projekta udruge U ime obitelji “DECIDE” (Demokratsko uključivanje kroz kritičko promišljanje o informacijama i obrazovanje), koji sufinancira EU u okviru poziva CERV-2023-CITIZENS-CIV, u studenom 2024. je održan Javni formu “Prioriteti za EU politike nakon izbora za EU parlament 2024.”.
Na temelju diskusije na održanom forumu i rezultata provedene ankete, razvijena je bijela knjiga koja prikazuje vizije građana o političkim prioritetima nakon 2024. godine, identificira ključne izazove u kreiranju politika i predlaže djelotvorne preporuke za donositelje odluka.
Istaknuto je da bi se politike EU-a prije svega trebale usredotočiti na vrijednosti poput poštivanja ljudskog dostojanstva, i zalaganja za slobodu izražavanja, suradnju između zemalja EU-a na migracijama I upravljanju granicama, te stvaranje okruženja pogodnog za inovacije I poslovanje. Mnogi od sudionika izrazili su zabrinutost da su vjerske slobode i sloboda izražavanja stavova koji nisu uvriježeni sve više pod pritiskom. Ovdje možete pročitati cjelovitu bijelu knjigu:
Aktivnosti projekta DECODE odvijaju se unutar 7 glavnih događaja: 3 radionice uživo, 3 online događaja i 1 konferencija, a provode se u Hrvatskoj, partnerskim zemljama Austriji i Litvi te Belgiji.
Ciljevi projekta “DECIDE” su veće uključivanje građana EU i podupiranje njihova sudjelovanja u demokratskim i izbornim procesima, osnaživanje mladih birača za uključivanje u demokratske procese, razumijevanje politika EU, poticanje rasprave o budućnosti i prioritetima EU-a nakon izbora za EP 2024, osnaživanje građana u provjeri činjenica i medijskoj pismenosti, razlikovanju istine od lažnih vijesti i dezinformacija te fokusiranje na istinu, razvoj kritičkog mišljenja, promicanje aktivnog dijaloga između građana i donositelja odluka.
Financira Europska unija. Međutim, iznesena stajališta i mišljenja samo su stajališta autora i ne odražavaju nužno stajališta Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni davatelj potpore ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.