Merkel: Optužbe o američkom špijuniranju ozbiljne

Njemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je danas kako su optužbe o tome da je njemački agent radio kao dvostruki špijun za Sjedinjene Države, pokažu li se točnim, vrlo ozbiljne te su u potpunoj kontradikciji s onim kako bi suradnja između partnera trebala izgledati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog slučaja o kojem je riječ mogle bi se dodatno zategnuti veze s Washingtonom, koje su se našle na kušnji s lanjskim otkrićima o prisluškivanju koje je provodila Američka sigurnosna agencija.

“Pokažu li se izvješća točnima to će biti ozbiljan slučaj”, kazala je Merkel na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji u Pekingu s kineskim premijerom Liom Keqiangom.

“Ako su optužbe točne, za mene će to biti u jasnoj kontradikciji s onim što podrazumijevam pod otvorenom suradnjom između agencija i partnera”, kazala je Merkel.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bijela kuća i State Department do sada su odbijali komentirati uhićenje 31-ogodišnjeg zaposlenika njemačke obavještajne agencije BND. Prema obavještajnim i političkim izvorima, čovjek je priznao da je proslijeđivao dokumente američkoj vezi. To uključuje informaciju vezanu uz zahtjev njemačkog parlamentarnog odbora da se razmotre optužbe bivšeg američkog obavještajca, zaposlenika američke Nacionalne sigurnosne agencije Edwarda Snowdena o špijuniranju Njemačke, što je uključivalo i prisluškivanje mobitela njemačke kancelarke.

Usporedno sa sedmodnevnim posjetom Angele Merkel Kini, gdje će svjedočiti o produbljivanju gospodarskih veza dviju zemalja i potpisivanju novih ugovora o suradnji, šef njemačke obavještajne službe upozorio je da se neke njemačke tvrtke nalaze na meti kineske industrijske špijunaže.

“Njemačka je protiv toga – bez obzira otkuda takve aktivnosti dolazile”, kazala je tiskovnoj konferenciji Merkel aludirajući na industrijsku špijunažu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kao država imamo dužnost štititi svoje gospodarstvo…Tu smo i da zaštitimo intelektualno vlasništvo”, rekla je njemačka kancelarka.

Kineski premijer ponovio je navode svoje vlade kojima opovrgava uključenost u aktivnosti industrijske špijunaže.

“Može se reći da su Kina i Njemačka obje žrtve hakerskih napada čemu se kineska vlada rezolutno protivi, jednako kao i upotrebi interneta u krađi trgovinskih tajni i intelektualnog vlasništva”, rekao je Li dodajući da će se Kina angažirati na dijalogu i konzultacijama kako bi zaštitila sigurnost interneta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.