Njemačka bi mogla razmotriti sudjelovanje u mirovnoj misiji u Ukrajini. Međutim, samo uz pristanak Rusije, izjavio je Friedrich Merz, kandidat za kancelara oporbene alijanse CDU/CSU, 28. prosinca, prema pisanju Die Zeita. Vijest prenosi ukrajinski “The Kyiv Independent“.
> Zašto je Rusija izabrala baš 25.12. da napadne Ukrajinu?
Njegovi komentari uslijedili su nakon izvješća da Ujedinjeno Kraljevstvo i Francuska razmatraju slanje trupa radi praćenja primirja u Ukrajini. Slični se prijedlozi navodno nalaze u mirovnom planu novoizabranog predsjednika SAD-a Donalda Trumpa.
Merz je istaknuo da sudjelovanje Njemačke u mirovnim operacijama zahtijeva jasan mandat prema međunarodnom pravu. Naglasio je da je dogovor s Rusijom ključan.
> Trumpov tim oštro kritizira Bidena: Dva mjeseca prije odlaska eskalirao je rat u Ukrajini
„Ako se postigne mirovni sporazum i Ukrajini budu potrebna sigurnosna jamstva, Njemačka o tome može razgovarati samo uz jasan mandat prema međunarodnom pravu. Trenutno to ne vidim. Želio bih da se takav mandat donese uz suglasnost Rusije, a ne u sukobu”, rekao je Merz.
Unatoč kritikama na račun kancelara Olafa Scholza zbog neodlučnosti u pružanju potpore Ukrajini, posebno u vezi s projektilima Taurus, Merzov stav o slanju trupa u velikoj mjeri usklađen je sa Scholzovim opreznim pristupom. Dana 4. prosinca, Merz je opisao rasprave o njemačkom angažmanu trupa radi osiguravanja primirja kao “neodgovorne”.
> Ratne igre: Francuska vojska priprema se na scenarij sukoba s Rusijom
Scholz je isključio mogućnost slanja njemačkih trupa u Ukrajinu “u ovoj fazi”. Pozvao se na dogovor s ministricom vanjskih poslova Annalenom Baerbock i ministrom obrane Borisom Pistoriusom.
Pistorius je ostavio otvorenu mogućnost budućih mirovnih operacija. Izjavio je: “Još uvijek ima previše nepoznanica”.
Merz, čija alijansa CDU/CSU vodi u anketama uoči izbora u Njemačkoj 23. veljače, nedavno je posjetio Kijev i obećao odlučniji stav u naoružavanju Ukrajine.
Njegove izjave naglašavaju stalne rasprave unutar Njemačke o ulozi zemlje u poslijeratnim sigurnosnim jamstvima za Ukrajinu.