Musk, Wozniak i dr. pozivaju na 6 mjeseci pauze u razvoju umjetne inteligencije zbog rizika

Izvršni direktor Tesle Elon Musk, suosnivač Applea Steve Wozniak i stotine drugih tehnoloških čelnika i stručnjaka potpisali su otvoreno pismo koje poziva na pauzu u razvoju moćne umjetne inteligencije zbog “značajnih rizika” koje novonastali sustavi predstavljaju za čovječanstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

ChatGPT, alat za obradu jezika pomoću umjetne inteligencije, posljednjih mjeseci stječe sve više korisnika koji ga svakodnevno koriste za različite zadatke, od onih jednostavnijih kao što su pisanje e-pošte, do onih kompleksnijih kao razvijanje računalnog koda u roku od nekoliko sekundi.

>Elon Musk: Umjetna inteligencija može predstavljati rizik za ljude 

>Selak Raspudić upozorila na pristranost ChatGPT-a: Moćno političko oružje u rukama privilegirane manjine

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šestomjesečni moratorij dok se ne uvedu odgovarajući sigurnosni protokoli

U otvorenom pismu koje je 22.3. sastavila neprofitna organizacija Future of Life Institute ističe se da bi nedavni razvoj umjetne inteligencije mogao značajno utjecati na informacijske kanale i izglede za zapošljavanje u mnogim industrijama, kao i ubrzati vremenski okvir u kojem će umjetna inteligencija “nadjačati” ljude. Dokument je pozvao na šestomjesečni moratorij u razvoju umjetne inteligencije jače od one koja se koristi za GPT-4, najnovije verzije ChatGPT-a koju je OpenAI objavio ranije ovog mjeseca. “Moćne sustave umjetne inteligencije treba razvijati tek kada budemo sigurni da će njihovi učinci biti pozitivni i da će se rizicima moći upravljati. To povjerenje mora biti dobro opravdano.”

“Ova stanka bi trebala biti javna i provjerljiva, te uključivati sve ključne aktere. Ako se takva pauza ne može brzo donijeti, vlade bi trebale uskočiti i uvesti moratorij,” nastavlja se u dokumentu. “Laboratoriji umjetne inteligencije i neovisni stručnjaci trebali bi iskoristiti ovu pauzu za zajednički razvoj i implementaciju skupa zajedničkih sigurnosnih protokola za napredni dizajn i razvoj umjetne inteligencije koji su rigorozno revidirani i nadzirani od strane neovisnih vanjskih stručnjaka. Ti bi protokoli trebali osigurati da su sustavi koji ih se pridržavaju sigurni.”

Istaknuti tehnološki čelnici i akademici potpisali pismo

Osim potpisa Muska i Wozniaka, pismo su podržali i suosnivač Pinteresta Evan Sharp, znanstvenici Zachary Kenton i Ramana Kumar s istraživačkog laboratorija za umjetnu inteligenciju DeepMind te bivši predsjednički kandidat Andrew Yang. Razni akademici sa Sveučilišta Stanford i Sveučilišta Harvard također su potpisali pismo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Proboj umjetne inteligencije na masovno tržište potaknuo utrku među tehnološkim divovima

Pismo dolazi nakon što je Microsoft, koji je uložio milijarde dolara u OpenAI, prošlog mjeseca najavio da će ChatGPT biti integriran u tražilicu Bing i internetski preglednik Edge, omogućujući korisnicima lakše lociranje informacija ili razumijevanje web stranica. Google je dan ranije otkrio da će Bard, eksperimentalni razgovorni servis umjetne inteligencije, uskoro biti dodan njihovoj tražilici.

Vlade započele rad na etičkim standardima

Zapadne vlade, kao što je sugerirano u pismu, počele su razvijati standarde za etička istraživanja umjetne inteligencije. Sjedinjene Američke Države predstavile su okvir za vojnu upotrebu umjetne inteligencije prošlog mjeseca, dok je Ujedinjeno Kraljevstvo objavilo dokument o nužnosti zauzimanja stava o razvoju umjetne inteligencije koji daje prioritet i inovacijama i povjerenju javnosti.

>Italija do daljnjega zabranila alat umjetne inteligencije ChatGPT

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.