Napadač u Christchurchu oružje kupio putem interneta: Narudžbu odobrila policija

Foto: Snimka zaslona; fotomontaža: Narod.hr

Vlasnik novozelandske prodavaonice oružja rekao je u ponedjeljak da je napadač u Christchurchu kupio oružje i streljivo od njih putem interneta, no da mu nisu prodali razorno oružje kojim je pucao u džamijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Australac Brenton Tarrant, navodni bijeli rasist, u subotu je optužen za ubojstva a pred sud ponovno izlazi 5. travnja. Policija je najavila da će tada dobiti dodatne optužnice.

U petak je u dvije džamije u Christchurchu ubio najmanje pedeset i ozlijedio nekoliko desetaka ljudi.

David Tipple, vlasnik prodavaonice Gun City, otkrio je kako je napadač između prosinca 2017. i ožujka 2018. kupio četiri komada oružja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“MSSA, automatska vojna puška, navodno upotrijebljena u napadu, nije kupljena od Gun Cityja. Prodali smo mu samo oružje A kategorije”, kazao je Tipple na konferenciji za medije u Christchurchu.

Optužen novozelandski ubojica – simpatizer četničke ideologije: uz Španjolsku, Portugal, Bugarsku… nedavno posjetio i Hrvatsku

Pod novozelandskim zakonima orujže A kategorije smije biti poluautomatsko, no ograničeno je na sedam hitaca. Videosnimka napadača u džamiji pokazuje da je koristio poluautomatsku pušku s većim spremnikom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tipple je naglasio kako se kupnja na internetu dogodila nakon ispunjavanja narudžbe koju je odobrila policija, a da je u tri od četiri kupnje uzeto automatsko oružje.

“Nismo primijetili ništa neobično kod vlasnika dozvole. Bio je novi kupac s novom dozvolom”, istaknuo je.

Ograničavanje pristupa vatrenom oružju bila je glavna tema kabineta novozelandske premijerke Jacinde Ardern koji se u ponedjeljak sastao po prvi puta nakon masakra.

Napadi su potaknuli pozive za strožom kontrolom naoružanja
i ograničavanja pristupa nekom oružju, posebice poluautomatskom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ono što javnost s pravom sada pita jest zašto i kako je moguće da se na Novom Zelandu može kupiti vojno poluautomatsko oružje”, kazala je Ardern.

Vlasnik Gun Cityja istaknuo je kako podržava pozive premijerke za izmjenama zakona jer su pucnjave u Christchurchu otvorile neka važna pitanja.

Novi Zeland je država sa samo 5 milijuna ljudi a procjenjuje se da je u zemlji 1,5 milijuna komada oružja. Minimalna dob za dozvolu za oružje je 16, a za poluautomatsko oružje 18 godina.

Novozelandska premijerka nakon masakra želi ograničiti pristup vatrenom oružju

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema podacima koje su objavili mediji, u 2017. godini pozitivno je riješeno više od 99 posto zahtijeva za izdavanje dozvola za posjedovanje vatrenog oružja.

Naime, od 43.509 zahtjeva za izdavanje dozvole, samo je 188 zahtjeva odbijeno, pokazali su podaci.

Mediji izvješćuju i da su nakon najava o pooštrenju građani požurili kupiti oružje prije nego što nastupi bilo kakva zabrana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.