-->
Ponedjeljak, 13 siječnja, 2025
2.7 C
Zagreb
Pratite nas:

NASA priprema kapsulu Orion za probni let 4. prosinca

Podijeli

Oprezna nakon dviju svemirskih nesreće prošlog tjedna, američka svemirska agencija NASA najavila je u četvrtak da u prosincu planira lansirati kapsulu Orion, koja bi jednoga dana, negdje 2021. godine, trebala astronaute prevesti na Mars.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kapsula, koju je izgradila tvrtka Lockheed Martin, treba 4. prosinca biti lansirana iz Cape Canaverala na Floridi raketom Delta 4 Heavy koju su izgradili Lockheed Martin i Boeing.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Probni let slijedit će nakon dviju svemirskih nesreća koje su pogodile dvije komercijalne svemirske kompanije. Raketa Antares kompanije Orbital Sciences eksplodirala je 28. listopada, nekoliko sekundi nakon što je bila lansirana bez posade u Virginiji, pri čemu je uništen teretni brod koji je trebao dopremiti potrepštine za posadu Međunarodne svemirske postaje (ISS).

U petak je jedna osoba poginula, a druga je teško ozlijeđena u padu letjelice Space Ship Two multinacionalne kompanije Virgin Galactic milijardera Richarda Bransona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Svemirske operacije su teške, a to je prošli tjedan i dokazano… To je težak posao”, rekao je William Hill iz NASA-e na konferenciji za novinare u svemirskom centru Kennedy na Floridi.

“Nismo promijenili planove”, ustvrdio je voditelj programa Orion Mark Geyer i naglasio “To nas je samo podsjetilo na opasnosti”.

Na probnom letu Orion će prijeći 5794 km od Zemlje kako bi se mogao vratiti u atmosferu brzinom od oko 32.187 km na sat. Let od 4,5 sati treba završiti padom Oriona u Tihi ocean. Cilj je misije testirati Orionovu zaštitu od vrućine, padobrane, računala i drugu opremu prije planirane misije s posadom 2021. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

NASA će potrošiti oko 375 milijuna dolara na testni let, a što ne uključuje troškove kapsule. Ukupno će se za projekt Orion potrošiti oko 15 milijarda dolara.

Kapsule Oriona i raketu Space Launch System koja se još razvija u zasebnom projektu, NASA kani koristiti za slanje astronauta na asteroide, Mjesec i u konačnici na Mars.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/h
Photo: facebook

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci