Subota, 22 veljače, 2025
8.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Oluja u američkom Nacionalnom parku: U tri sata palo 75 posto kiše na godišnjoj razini

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nedavne jake kiše u Dolini smrti koje su oštetile infrastrukturu Nacionalnog parka, uzrokovale bujice koje su nosile automobile te na prometnice donijele krš, meteorolozi i službenici parka Doline smrti opisuju kao događaj koji se događa jednom u 1000 godina.

Na suhu je dolinu prošlog petka palo otprilike četiri centimetra kiše, što je blizu rekordne količine padalina koje su ikada pale u Nacionalnom parku.

Foto: snimka zaslona

Stotine djelatnika i posjetitelja Nacionalnog parka nisu mogli napustiti mjesto

Zbog oluje je pala količina vode jednaka otprilike 75% prosječne godišnje ukupne količine vode u samo tri sata, kako kažu stručnjaci Nacionalne aeronautičke i svemirske administracije Sjedinjenih Američkih Država (NASA). Stotinama onih koji su posjećivali i radili u Nacionalnom parku Dolina smrti zatrpani su automobili i sve su ceste i dalje neprohodne, izvještavaju službenici parka.

Voda je uzrokovala debele slojeve mulja i šljunka. Stotine djelatnika i posjetitelja Nacionalnog parka nisu mogli napustiti mjesto. No, neki koji su bili zaglavljeni zbog nevrijemena uspjeli su izaći uz pomoć osoblja ranije ovog tjedna.

Foto: snimka zaslona

Nema izvještaja o ozlijeđenima

Daniel Berc, meteorolog iz Nacionalne meteorološke službe Las Vegas, opisao je potop kao povijesni “1000-godišnji događaj”, s 0,1% vjerojatnosti mogućnosti događanja tijekom godine.

> Zatvara se sve više OPG-ova zbog nesnosnih vrućina i vala poskupljenja: Država ne poduzima ništa

Ali događaji poput ovog, za koje se nekada smatralo da su izuzetno rijetki, su u porastu. Znanstvenici tvrde da su vremenski ekstremi, potaknuti klimatskom krizom, sve vjerojatniji na američkom zapadu, koji je i dalje zaglibljen u suši. Očekuje se da će razdoblja suše biti prekinuta jakim, razornim olujama zbog zagrijavanja.

Nema izvještaja o ozlijeđenima, ali kalifornijska patrola autoceste i mornarički zrakoplovi provode potragu iz zraka, navodi se u priopćenju Službe nacionalnog parka, kako bi se potvrdilo da vozila još uvijek nisu zaglavljena u udaljenim područjima parka, prenosi The Guardian.

Foto: snimka zaslona

U izjavi, nadzornik parka, Mike Reynolds, rekao je da će “trebati vremena za ponovnu izgradnju” i primijetio da dužnosnici još uvijek rade na procjeni uništenja od oluje na otprilike 3,4 milijuna hektara i više od 1609.344 km dugih cesta.

> Stigli novi podaci: Hrvatskoj uz požare prijete i velike suše

Foto: snimka zaslona

Iako oluja nije oborila rekord Doline smrti svih vremena za dnevnu količinu padalina, oborila je rekorde za ovo doba godine.

NASA-ini sateliti uspjeli su snimiti posljedice oluje.

“Ovotjedna poplava još je jedan primjer ekstrema”, rekao je Reynolds.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/theguardian.com

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci