Nema pobačaja do rođenja?! Lijevi mediji izruguju Trumpa, a evo što je tragična istina

trumpa
Montaža: Narod.hr, izvor: Snimka zaslona, Fah

Debata između Kamale Harris i Donalda Trumpa i dalje je glavna tema u medijima. U mainstream lijevim medijima izvlače se Trumpove izjave koje oni, dakako, označavaju kao lažne. Jedna od njih je i Trumpova tvrdnja da demokrati podržavaju pobačaj čak i u devetom mjesecu trudnoće. U slučaju da pobačaj ne uspije, postoje slučajevi gdje je dijete pušteno da umre. Tako se u prilogu RTL Direkta, koji uređuje Mojmira Pastorčić, Trumpa ismijavalo zbog tih tvrdnji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U RTL Direktu prikazan je prilog o debati Harris i Trumpa. Najavila ga je Mojmira Pastorčić citirajući Trumpa da demokrati žele dozvoliti abortus u devetom mjesecu trudnoće, čak i nakon što se dijete rodi žele dozvoliti smaknuće.

Dodaje kako je to samo jedna od “nevjerojatnih i nevjerojatno netočnih tvrdnji” koje je iznio Trump na debati. No, iako mainstream tvrdi kako Trump laže o pobačaju, neke situacije ipak pokazuju drugačije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Abortus bez ograničenja i izjave Donalda Trumpa

Nakon što je 2022. Vrhovni sud SAD-a poništio presudu Roe protiv Wade iz 1973. kojom je bio legaliziran pobačaj, savezne države same odlučuju o statusu pobačaja. Većina država potpuno ili djelomično zabranjuje pobačaje.

No ipak ima onih koje nemaju ograničenja. To su: Minnesota, New Jersey, New Mexico, Oregon, Alaska, Colorado, Vermont, Washington DC.

Kako je pobačaj reguliran u kojoj državi možete pogledati ovdje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>SAD: Kamala Harris na proabortivnoj turneji pokušava pridobiti glasače
Foto: snimka zaslona (gdje je pobačaj legalan)

Prijedlog Virginije za pobačaj u zadnjem tromjesečju

Također, kad se radi o pobačaju u 9. mjesecu trudnoće i ”pogubljenju djeteta nakon pobačaja”, Trump se poziva na izjave demokratskog guvernera Virginije Ralpha Northama iz 2019.

“Možete pogledati guvernera Zapadne Virginije, prethodnog guvernera Zapadne Virginije. Rekao je ‘beba će se roditi, a mi ćemo odlučiti što ćemo s bebom. Drugim riječima, pogubit ćemo bebu”, rekao je Trump u debati.

Trump je pogriješio samo ime države jer je Northam bio guverner Virginije, a ne Zapadne Virginije. No dobro je prenio njegove tadašnje želje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Northam se tada suočio s velikim kritikama nakon što je izrazio podršku državnoj mjeri koja bi značajno olabavila ograničenja pobačaja u kasnoj fazi trudnoće.

>Trump vs. Harris: Što se piše na društvenim mrežama nakon debate?

“[Pobačaji u trećem tromjesečju] rade se u slučajevima kada postoje ozbiljni deformiteti. Možda postoji fetus koji nije održiv. Dakle, u ovom konkretnom primjeru, ako majka ima trudove, mogu vam točno reći što bi se dogodilo”, rekao je Northam, pedijatrijski neurokirurg, za washingtonsku radio stanicu WTOP. “Dojenče bi se rodilo. Bilo bi mu udobno. Dijete bi se reanimiralo ako je to željela majka i obitelj. A onda bi uslijedila rasprava između liječnika i majke”, rekao je tada.

>SAD: Arizona je zabranila pobačaj! Dopušten samo ako je život majke u opasnosti

Prijedlog zakona – kojim bi se, između ostalog, ukinuo državni propis koji zahtijeva da najmanje tri liječnika potvrde “da je pobačaj u trećem tromjesečju neophodan kako bi se spriječila ženina smrt ili narušavanje njezina mentalnog ili tjelesnog zdravlja” i ukinuo “potrebu da se ustanovi da bi bilo koje takvo oštećenje ženina zdravlja bilo značajno i nepopravljivo” – nikada nije postao zakon.

Tim Walz i pobačaj u Minnesoti

Ograničenja pobačaja nema u Minnesoti gdje je guverner kolega Kamale Harris i kandidat za potpredsjednika Tim Walz.

On je prošle godine potpisao kontroverzni zakon o pobačaju. Prema tom zakonu, pobačaj je dopušten iz bilo kojeg razloga, čak i u 40. tjednu, kada se rizik pobačaja za ženu u kasnijoj trudnoći povećava.

Walz je također ukinuo državni zahtjev da se poduzmu mjere za očuvanje bebinog “života i zdravlja” i samo ga zamijenio nebuloznim zahtjevom za “brigom”.

U zakonu Minnesote, koji je bio na snazi ​​od 1976., zahtijevalo se od “odgovornog medicinskog osoblja” da koristi “[s]ve razumne mjere u skladu s dobrom medicinskom praksom” kako bi “očuvali život i zdravlje živorođenog djeteta”.

Zakon koji je Walz potpisao u svibnju 2023. izbacio je riječ “očuvati” i zamijenio prethodnu formulaciju revidiranim zahtjevom “brinuti se za novorođenče koje je živo rođeno”. Mnoge koji podržavaju pravo na život to je zabrinulo jer se prema tome “ne zahtijeva poduzimanje mjera za spašavanje života. Zahtijeva samo ‘brigu'”, piše NCregister.

>Žestoko sučeljavanje Trumpa i Harris: Teške međusobne optužbe i pristrani voditelji

Prema zakonu Minnesote iz 2015., država je prije bila dužna prijaviti jesu li pobačaji rezultirali rođenjem živog djeteta, koje su radnje poduzete da se sačuva život te bebe i je li beba preživjela.

Zbog napora demokratskog guvernera države, koji je bio na toj dužnosti od 2019. do danas, Minnesota više neće ni voditi evidenciju o rođenim bebama.

Ta izvješća Ministarstva zdravstva razotkrili su da su između 1. siječnja 2021. i 31. prosinca 2021. liječnici izvršili pet pobačaja koji su rezultirali rođenjem djeteta, piše Daily Signal.

Dodaju da prethodni podaci Ministarstva zdravstva Minnesote otkrivaju da su liječnici godinama ostavljali bebe da umru nakon neuspjelih pobačaja. U 2020. nije prijavljena nijedna beba rođena živa zbog neuspjelih pobačaja, prema Ministarstvu zdravstva Minnesote. Ali između 1. siječnja 2019. i 31. prosinca 2019. tri su pobačaja rezultirala rođenjem živih beba kojima je potom dopušteno umrijeti.

Zbog praznina u nacionalnom i državnom izvješćivanju o pobačaju općenito, relativno se malo zna o tome koliko često se sada događa preživljavanje i smrt nakon pobačaja.

CDC (Centar za kontrolu i prevenciju bolesti) procjenjuje da su između 2003. i 2014. najmanje 143 bebe umrle nakon što su rođene žive tijekom pobačaja, a CDC priznaje da je vrlo moguće da je to premalo od stvarnog broja. Osim toga, izvješće CDC-a broji samo bebe koje su rođene žive tijekom pobačaja, a potom su kasnije umrle. Ne zna se radi li u slučaju takve smrti o namjernom propustu liječnika, o čemu Trump govori.

Slučaj Kermita Gosnella

Kada je u pitanju ubojstvo nakon neuspjelog pobačaja, poznat je slučaj filadelfijskog liječnika Kermita Gosnella koji je 2013. osuđen na doživotnu kaznu jer je ubijao bebe rođene žive nakon pokušaja pobačaja.

U svojoj je klinici u zapadnoj Philadelphiji radio je ilegalne pobačaje u kasnom stupnju trudnoće. Osoblje Gosnellove klinike posvjedočilo je da je bilo stotine novorođenčadi rođenih živih tijekom postupaka pobačaja, koje je nakon toga ubio Gosnell.

Izvješće Velike porote opisalo je njegovu praksu:

“Gosnell je imao jednostavno rješenje za neželjene bebe koje je rodio: ubio ih je. On to nije tako nazvao. Nazvao je to ‘osiguravanjem smrti fetusa’. Način na koji je osigurao smrt fetusa bio je zabadanjem škara u stražnji dio bebinog vrata i rezanjem leđne moždine”.

Gosnell je i nekoliko članova osoblja naučio toj tehnici. Devet bivših radnika klinike osuđeno je u ovom slučaju, a još četvero priznalo je krivnju za ubojstvo, objavio je 2013. The Guardian.

Kad je tajni istražitelj pitao pružatelja pobačaja o proceduri provjere znakova života kod bebe rođene nakon pokušaja pobačaja, liječnik je odgovorio: “Mislim, ključ je u tome da morate obratiti pozornost na to tko je u sobi, zar ne?”, prenijeli su američki mediji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.