Ovih 13 američkih saveznih država u niskom startu čeka pad presude Roe protiv Wadea kako bi ukinule pobačaj

država
Foto: Depositphotos

Nakon što je u utorak u javnost iscurilo većinsko stajalište sudaca američkog Vrhovnog suda o ukidanju presude Roe protiv Wadea stare gotovo 50 godina kojom je omogućena ustavna zaštita pobačaja koja vrijedi za sve savezne države, CNN piše javlja kako 13 američkih saveznih država ima pripremljene nove zakone ako presuda Roe protiv Wadea i službeno bude poništena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Devet država imalo je zabrane koje bi se potencijalno mogle provesti ako se presuda poništi, a 13 država ima na snazi tzv ‘trigger laws’ što znači da će pobačaj gotovo odmah biti zabranjen ako odluka Roe protiv Wadea više ne bude na snazi.

Arkansas

Arkansas ima zakon koji bi zabranio gotovo sve pobačaje u slučaju da presuda bude poništena, osim u slučaju hitne medicinske pomoći opasne po život. Liječnik koji prekrši zakon može se suočiti s kaznom do 10 godina zatvora, novčanom kaznom do 100.000 dolara ili oboje.

>Procurio dokument: Vrhovni sud SAD-a ukida saveznu zaštitu pobačaja?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>SAD: Tko je uopće pred Vrhovnim sudom pokrenuo slučaj koji bi mogao donijeti tektonski obrat oko zaštite života nerođene djece?

>Što znamo o presudi Roe protiv Wadea kojom je legaliziran pobačaj u SAD-u, a koja bi nakon 50 godina mogla pasti?

Idaho

Donošenje zakona o pobačaju u koliko presuda Roe protiv Wadea bude poništena u Idahu učinila bi pobačaje kaznenim djelom kažnjivim do pet godina zatvora. Iznimke su predviđene kako bi se spriječila smrt trudnice ili u slučaju silovanja ili incesta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ožujku su zakonodavci Idaha donijeli zaseban zakon po uzoru na zakon iz Teksasa koji zabranjuje pobačaj nakon što se otkrije srčana aktivnost nerođenog djeteta, što se može dogoditi već nakon šest tjedana. Zakon također dopušta članovima obitelji nerođenog djeteta da tuže liječnika koji je izvršio zahvat.

Kentucky

Zakonodavno tijelo Kentuckyja usvojilo je zakon 2019. kojim se zabranjuju pobačaji i njihovo izvođenje smatra se kaznenim djelom. Zakon stupa na snagu u trenu kada i ako bude poništena odluka Roe protiv Wadea.

Louisiana

Louisiana ima zakon spreman koji bi zabranio obavljanje postupka pobačaja ili pružanje lijekova namijenjenih izazivanju pobačaja. Zabrana se ne bi odnosila na po život opasne ili ozbiljne medicinske hitne slučajeve, ali zahtijeva da liječnik uloži ‘razumne medicinske napore’ kako bi sačuvao život majke i nerođenog djeteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mississippi

Zakon Mississippija kaže da u roku od 10 dana nakon što državni odvjetnik potvrdi da je presuda Roe protiv Wadea poništena, pobačaji postanu zabranjeni u toj saveznoj državi. Ograničene su iznimke u slučajevima silovanja ili kada bi se postupkom sačuvao život majke.

Mississippi je 2018. donio posebnu zabranu pobačaja nakon 15. tjedna trudnoće i time pokrenuo preispitivanje odluke u presudi u slučaju Rode protiv Wadea na Vrhovnom sudu.
Očekuje se da će sud svoju odluku objaviti u lipnju, ali nacrt mišljenja koji je objavio Politico sugerira da bi većina sudaca mogla biti spremna revidirati tu presudu.

Missouri

Missouri je 2019. odobrio zakon koji bi kazneno gonio medicinske djelatnike koji izvode ili izazivaju pobačaj u slučaju da Roe protiv Wadea padne na Vrhovnom sudu.

Sjeverna Dakota

Zakon koji je odobrilo zakonodavno tijelo Sjeverne Dakote 2007. zabranio bi pobačaj i učinio bi kaznenim djelom izvođenje postupka osim u slučajevima kada bi spasio život majke. Zakon bi stupio na snagu kao rezultat novih odluka Vrhovnog suda Sjedinjenih Država’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oklahoma

Guverner Oklahome Kevin Stitt potpisao je prošlog mjeseca zakon kojim bi izvođenje pobačaja bilo zabranjeno dopuštajući samo iznimke za spašavanje života trudnice. Mjera čini izvršenje pobačaja ili pokušaj njegovog izvršenja kaznenim djelom kažnjivim maksimalnom novčanom kaznom od 100.000 dolara ili najviše 10 godina državnog zatvora, ili oboje.

Drugim nacrtom zakona koji je potpisan prošlog tjedna utvrđuje se rok za stupanje odredbi na snagu, ovisno o tome kako presudi Vrhovni sud.

Južna Dakota

2005. donesen je zakon kojim se utvrđuje gotovo potpuna zabrana pobačaja u slučaju da Roe bude poništen. Zakon bi učinio nezakonitim izvođenje pobačaja osim u hitnim medicinskim slučajevima opasnim po život i stupio bi na snagu ‘na dan kada Vrhovni sud Sjedinjenih Država prizna da države imaju ovlast zabrane pobačaja u svim fazama trudnoće’.

Tennessee

Zakon Tennesseeja sadrži odredbu koja bi zabranila sve pobačaje osim onih koji bi spriječili smrt majke i koja će stupiti na snagu 30 dana nakon što Roe bude srušen. Liječnici bi mogli biti optuženi za kazneno djelo zbog kršenja zakona.

Teksas

Prema zakonodavstvu Teksasa iz 2021. pobačaji bi bili nezakoniti osim ako život trudnice nije ugrožen ili ako postoji opasnost od ozbiljnih ozljeda. Zakon bi stupio na snagu 30 dana nakon što Vrhovni sud donese presudu kojom se poništava Roe.

Utah

Utah je u svibnju 2020. donio zakon kojim se zabranjuju gotovo svi pobačaji ako se Roe poništi. Iznimke uključuju slučajeve silovanja ili incesta, otkrivanje teških urođenih mana ili sprječavanje smrti. Izvođenje pobačaja je kazneno djelo drugog stupnja.

Wyoming

Potpisan prošlog mjeseca, zakon iz Wyominga dodao je odredbu koja bi učinila nezakonitim izvođenje pobačaja ako se Roe poništi, uz iznimno ograničene iznimke za slučajeve seksualnog napada, incesta ili rizika od smrti ili teških posljedica na zdravlje trudnice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.