Site icon narod.hr

Pala crnogorska Vlada Dritana Abazovića: Opoziv pokrenut zbog ugovora sa SPC-om i napuštanja europske agende

dritan abazović

Foto: Snimka zaslona

Zastupnici u crnogorskom parlamentu izglasovali su u petak, odnosno sat iza ponoći 20. kolovoza, nakon dvanaest sati rasprave, nepovjerenje Vladi pod vodstvom Dritana Abazovića, nakon što je inicijativu podnijela Demokratska partija socijalista (DPS) Mila Đukanovića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Višnja Starešina: Kako su Dritan i Porfirije otvorili vrata kaosu u Crnoj Gori
> Starešina: Zašto Abazović nije uhićen zbog negacije genocida?

Vlada Dritana Abazovića bit će u tehničkom mandatu do izbora nove ili do novih parlamentarnih izbora.

Za opoziv Vlade glasovalo je 50 od ukupno 81 zastupnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Domovinski pokret osudio ‘velikosrpski desant‘ na Cetinje: ‘Posebno je sramotna Porfirijeva uloga‘
> Žestoki sukobi u Crnoj Gori: Ustoličen mitropolit SPC-a Joanikije
> Dijanović: Velikosrpski desant na crnogorsko Cetinje – to je opomena i Hrvatskoj

Od ukupno 81. člana parlamenta, za opoziv Vlade glasovalo je 50 zastupnika Demokratske partije socijalista Mila Đukanovića, Demokratske Crne Gore Alekse Bečića, Socijaldemokratske partije, Socijaldemokrata, Bošnjačke Stranke, Demokratske unije Albanaca i Prave Crne Gore.

Protiv je bila predsjednica Skupštine Danijela Đurović iz Socijalističke narodne partije.

Ostali zastupnici prosrpskog Demokratskog fronta, Socijalističke narodne partije, Demosa i Abazovićevog Građanskog pokreta URA nisu prisustvovali glasovanju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inicijativu za izglasavanje nepovjerenja Vladi podnijelo je 36 zastupnika Demokratske partije socijalista Mila Đukanovića i dio stranaka vladajuće većine zbog, kako su naveli, zaustavljanja Crne Gore na putu ka Europskoj uniji i podizanja tenzija u društvu.

Crnogorski premijer Abazović ranije je ustvrdio da iza inicijative za njegovu smjenu i medijskih napada na njega stoji građevinski koncern Bemax, tvrtka za koju tvrdi da je umiješana u krijumčarenje cigareta.

Prosrpski manevar Dritana Abazovića – potpisivanje Temeljnog ugovora sa Srpskom pravoslavnom crkvom

Neposredan povod inicijative za opoziv Vlade je nezadovoljstvo zbog potpisivanja Temeljnog ugovora sa Srpskom pravoslavnom crkvom 3. kolovoza, za koji su ocijenili da je štetan po nacionalne interese Crne Gore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U uvodnom izlaganju predlagač inicijative, zastupnik Demokratske partije socijalista Danijel Živković, rekao je da je Abazovićeva Vlada napustila europsku agendu i propustila povijesnu šansu, “jer je premijer ispunjavao druge obveze i pristao na ucjene”.

“Umjesto europskog, postali ste bivši premijer. Crna Gora, nakon ekspertske i manjinske vlade, nema više vremena za političke eksperimente. Vrijeme je da imamo izbore za legitimnu vladu”, kazao je Živković.

Premijer Abazović je, replicirajući Živkoviću, kazao da nije točno da je DPS podnio inicijativu zbog izostanka napretka Crne Gore na putu ka Europskoj uniji.

Inicijativu ste podnijeli zbog Temeljnog ugovora sa SPC-om. Rekli ste da je to zločin i izdaja nacionalnih interesa. Nemojte se kriti iza europejstva”, ustvrdio je Abazović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Abazovićevo svrstavanje na stranu ”srpskog sveta”

Podsjetimo, potpisivanje Temeljnog ugovora između Srpske pravoslavne crkve i Crne Gore, koji su bez ikakve najave 3. kolovoza u Podgorici upriličili crnogorski premijer Dritan Abazović i patrijarh SPC-a Porfirije, prošlo je praktički bez ikakvog šireg medijskog odjeka. A upravo taj Temeljni ugovor ima potencijal okidača za destabilizaciju i oružani sukob na Balkanu, upozorila je Višnja Starešina za Slobodnu Dalmaciju.

Potpisivanjem Temeljnog ugovora s patrijarhom Porfirijem, nominalno “trećeputaški” crnogorski premijer Dritan Abazović praktički se otvoreno svrstao na stranu “srpskog sveta”, potvrdivši da nisu slučajnost njegove izjave kako u Srebrenici nije počinjen genocid nad Bošnjacima, već nad ljudima. Ili recentnija: “Da se ‘Oluja’ nikad ne ponovi, jer tadašnja je politika bila pogubna”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Borislav Ristić: Kako se na čelu nacionalističke, ‘prosrpske’ koalicije, našao etnički Albanac

U širem geopolitičkom kontekstu otvoreno se svrstao među podupiratelje projekta “Otvoreni Balkan” koji osobito snažno zagovaraju srpski vožd Aleksandar Vučić i albanski premijer Edi Rama, a koji podrazumijeva srpsko-albansku podjelu interesnih sfera na zapadnom Balkanu i opasnost za druge manje države i manje narode: opasnost za opstanak Crne Gore i Sjeverne Makedonije kao država, opasnost za opstanak Hrvata u BiH kao naroda, posljedično opasnost za destabilizaciju i preuzimanje juga Hrvatske…

SPC je pak potpisom Temeljnog ugovora s “trećeputaškim” premijerom Abazovićem ostvario ono što je nastojao ostvariti višemjesečnim “litijama” SPC-a uoči posljednjih crnogorskih parlamentarnih izbora (2020.), helikopterskim desantima najvišeg svećenstva SPC-a (patrijarh Porfirije) i njihovim padobranskim upadima (vladika pakrački Jovan) na ustoličenje mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija (2021.).

SPC – trajni crnogorski destabilizator

Prvo, uveli su Crnu Goru na put destabilizacije. I drugo: dobili su ugovor koji praktički priznaje SPC-u vlasništvo nad pravoslavnim sakralnim objektima u Crnoj Gori, uključujući i one u čiji je posjed došla podređivanjem Crnogorske pravoslavne crkve Srpskoj pravoslavnoj crkvi nakon stvaranja zajedničke jugoslavenske države. A time SPC pokazuje da je na teritoriju Crne Gore iznad crnogorske države i institucionalno se učvršćuje kao njezin trajni destabilizator i osporavatelj crnogorskog prava na državnost.

> Dr. sc. Andrea Feldman: Đukanović još uvijek kontrolira dovoljno političke moći i ima izbor

”Trećeputaški” premijer Abazović, na izborima je obećavao demokraciju, a Temeljni ugovor sročen je po mjeri radikalnih srpskih stranaka, koje su ne samo oporba njegovoj manjinskoj vladi, već i oporba crnogorskoj državnosti.

Učinio je to nasuprot Đukanovićevu DPS-u, koji mu je u interesu EU puta podupirao manjinsku vladu. Svima koji su ukazivali ne protuustavnost i štetnost ugovora poručio je – da se rasprava može održati nakon što se ugovor potpiše, podsjetila je Višnja Starešina, te istaknula da je neupitno da političar koji je iskočio niotkud, predstavljajući se kao građanin i europejac, uvodi Crnu Goru na put destabilizacije i potencijalnog kaosa, a po mjeri “srpskog i ruskog sveta”.

Zbivanja u Crnoj Gori zaslužuju posebnu hrvatsku pozornost. Ne samo zato što je riječ o susjednoj državi i članici NATO-a, već još više zato što projekt “srpskog sveta” i nadređenog mu “ruskog sveta” ne poznaju i ne priznaju državne granice i duboko su koordinirani, zaključno je upozorila Starešina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version