Politologinja Polović: ‘Putinov cilj nije jasan od početka ovih sukoba, nadam se da neće doći do zapadnog Balkana’

Polović
Foto: snimka zaslona, izvor: HRT

O nastavku ruske invazije govorila je u HTV-ovoj emisiji “Rat u Ukrajini” politologinja dr. sc. Jadranka Polović, docentica na sveučilištu Libertas. Rekla je da Putinov cilj nije jasan od početka sukoba, te da situacija postaje vrlo ozbiljna i implicira da bi se zemlje NATO-a mogle na kraju uključiti u sukob. Podsjetila je da je ruski utjecaj na području Srbije vrlo je snažan, ali i na području Crne Gore, Makedonije te Bosne i Hercegovine. Docentica Polović smatra da će se posljedice rata u Ukrajini prelomiti na sve zemlje Europske Unije – posebice srednje Europe. Komentirala je i predsjedničke izbore u Francuskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nadam se da sukob neće doći do zapadnog Balkana”

– Putinov cilj nije jasan od početka ovih sukoba. U svakom slučaju, želio je ovladati dijelovima Ukrajine, ali moguće je da možda želi kontrolirati i veći dio, što znači da se sukob može proširiti i prema Baltiku. Nadam se da neće doći do zapadnog Balkana, ali u svakom slučaju je istočna Europa u središtu tih previranja. Ovo je sukob s potencijalom svjetskog rata, i na neki način smo se vratili toj staroj geopolitici s početka 20. stoljeća. Već znamo da Rusija bez kontrole većeg dijela istočne Europe ne može biti inferijalna država, rekla je politologinja dr. sc. Jadranka Polović.

“Na kraju će biti više pobjednika u tom ratu”

– Svaki rat završava mirovnim pregovorima, sigurno će i ovaj. Iskreno se nadam da nećemo otići u nuklearni konflikt koji bi značio kraj civilizacije kakvu poznajemo. Mora biti pregovorima, ali u njima će se morati voditi računa i o poziciji, ne samo Ukrajine i Zapada, nego i Rusije. Na kraju će biti više pobjednika u tom ratu, naglasila je.

> Dr. sc. Jadranka Polović: Vlade država EU klize prema digitalnoj diktaturi po uzoru na Kinu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Mislim da je prijedlog o neutralnosti Ukrajine bio bolja opcija nego sadašnja situacija koja vodi komadanju ukrajinskog teritorija te iseljavanju i gubitku stanovništva, i na neki način sakaćenju Ukrajine kao jedne cjelovite države iznimno bogate resursima. To je sudbina koju je proživio Irak, Libija, Sirija – to su sve zemlje bogate resursima i oko kojih se vode bitke, istaknula je Polović.

“Zelenski sam snosi odgovornost”

Ona je ustvrdila da ukrajinski predsjednik Zelenski sam snosi odgovornost za stanje u kojem je trenutno Ukrajina, za masovno iseljavanje i gubitak teritorija.

-Mislim da bi ta stradanja trebala biti okončana, ne samo zbog Ukrajine nego i mogućnosti širenja sukoba. Vidimo da su neutralne zemlje Baltika vrlo uznemirene i najavile su ulazak u NATO. Situacija postaje vrlo ozbiljna i implicira da bi se zemlje NATO-a mogle na kraju uključiti u sukob, poručila je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodala je kako Rusija zapravo nema ništa protiv ulaska Ukrajine i zemalja zapadnog Balkana u Europsku Uniju, ali je protiv približavanja NATO-a njezinim granicama.

– Mislim da se američka politika na neki način oslanja na zemlje istočne Europe, koje se zbog iskustva življenja u Sovjetskom Savezu panično boje ponovne reakcije Rusije, no mislim da bi bilo bolje da i zemlje poput Poljske ili baltičkih zemalja pribjegnu diplomaciji kako bi se cijela situacija smirila i Europa doživjela oporavak, rekla je.

“EU je jedno od najugodnijih mjesta za život”

Što se tiče drugog kruga francuskih predsjedničkih izbora – dr. sc. Polović je rekla kako je desna protukandidatkinja Marine Le Pen građanima sebe ponudila kao osobu sposobnu ujediniti Francusku i prevladati podjele u francuskom društvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Ankete govore kako će ovo biti vrlo tijesna pobjeda Macrona, ali svakakva iznenađenja nas mogu čekati.

U slučaju Srbije i Mađarske, kaže kako obje zemlje žele biti dio Europske Unije, kao što se i francuska protukandidatkinja zalaže za ostanak Francuske u Europskoj Uniji. Ni Hrvatska nema drugi izbor, kaže, nego ostati dio EU.

– Europska Unija je naša država i ima razvijene vrijednosti, i sigurno je jedan od najudobnijih mjesta za život na zemaljskoj kugli. To bismo trebali cijeniti. Međutim, mislim da su briselske elite odustale od koncepta države blagostanja koja je bila najprimamljiviji dio EU i učinila je ovoliko snažnom, kazala je.

Ruski utjecaj

Ruski utjecaj na području Srbije vrlo je snažan, ističe, ali i na području Crne Gore, Makedonije te Bosne i Hercegovine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Ruski utjecaj se prelama kroz energetiku, područje nekretnina, medije i financije. Možemo reći da je utjecaj ekonomski, ali i politički jer vidimo da se Rusi miješaju i u izbore. Financiraju i određene nevladine i vjerske organizacije. No, zapadni Balkan je okružen članicama NATO-a i Rusija teško može izravno intervenirati u regiju, ali moguće je da drugi akteri pokažu svoju moć – Kina nikada nije bila prisutna na ovim prostorima, a sada je ovu situaciju iskoristila za demonstraciju vlastite moći, istaknula je.

Posljedice rata u Ukrajini, smatra, prelomit će se na sve zemlje Europske Unije – posebice srednje Europe.

– Bojim se da će doći do snižavanja cijene rada, a to može potaknuti nove socijalne nestabilnosti na području Europe, zaključila je dr. sc. Polović.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.