Ratku Mladiću, osuđenom ratnom zločincu, potvrđena je pravomoćna presuda doživotnog zatvora zbog najtežih ratnih zločina koje je počinio tijekom rata u BiH, uključujući i genocid u Srebrenici. Žalbeno vijeće Mehanizma za međunarodne kaznene sudove (MICT) u Den Haagu potvrdilo je prvostupanjsku presudu Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) donesene u studenome 2017. godine.
Ratni zločinac Ratko Mladić bio je i jedan od zapovjednika napada na Škabrnju 1991. godine. U Knin je u lipnju 1991. poslan kao zapovjednik 9. korpusa JNA kako bi organizirao pobunjene srpske snage u Hrvatskoj. Međutim, Mladić nije osuđen i za zločine u Hrvatskoj.
> Škabrnja: Žalost što zapovjednik JNA – Ratko Mladić – nije osuđen za zločine u Hrvatskoj
Mladićevim zločinima na području BiH ipak su prethodili ratni pohodi i razaranja u Hrvatskoj. Maskr u Škabrnji, zločini i uništenja na zadarskom i šibenskom području, Kijevo, Vrlika, topnički napadi na Šibenik, Zadar, Sinj samo su neka od ratnih pustošenja i zločina za koje Mladić snosi moralnu, ali ne i pravnu odgovornost. Naime, haški ga sud nije ni teretio za zločine u Hrvatskoj.
Hrvatska država nije učinila ništa da ti zločini budu u optužnici, a Srbija je učinila sve da ne budu.
Vlada RH izrazila ‘nezadovoljstvo i žaljenje’
Vlada Republike Hrvatske ovom je prigodom u službenom priopćenju izrazila “nezadovoljstvo što u ovom pravomoćno okončanom postupku nije utvrđeno sudjelovanje i najviših dužnosnika Republike Srbije u tzv. sveobuhvatnom udruženom zločinačkom poduhvatu koji je rezultirao počinjenjem najtežih kršenja međunarodnog humanitarnog prava. Vlada Republike Hrvatske također izražava žaljenje i nezadovoljstvo što Ratko Mladić nije optužen i osuđen za brojna zlodjela počinjena tijekom agresije na Republiku Hrvatsku, gdje je započeo svoj krvavi pohod nastavivši ga u Bosni i Hercegovini”, navodi se u priopćenju.
Potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved kazao je da je iznimno žalostan što se nije uvažio podnesak Republike Hrvatske pa da Mladić odgovara i za zločine i u Hrvatskoj. Neposredno prije presude kazao je i da vjeruje da će se imati toliko odgovornosti prema žrtvama i da će Mladić dobiti doživotni zatvor, prenosi HRT.
Poraz hrvatske diplomacije pri suđenju
Prema izjavama izvjestiteljice iz Haaga, Ivane Petrović, niti srebrenički genocid nije u potpunosti rasvijetljen. Naime, nepoznata je uloga međunarodne zajednice u tom slučaju. “Tko je podupirao Ratka Mladića? Što je radilo Vijeće sigurnosti UN-a? Što je radila kontaktna skupina?”, neka su od pitanja koja se postavljaju, kao i “što su radile elitne britanske i francuske postrojbe pokraj Tomislavgrada, zašto nisu pritekli u pomoć? Odgovori na ta pitanja morat će se naći u idućim godinama”, naglasila je Petrović za Dnevnik Nove TV.
>Zašto se Ratku Mladiću nije sudilo za masakr u Škabrnji?
>Tko je Ratko Mladić, koji je pravomoćno osuđen, ali ne i za zločine u Hrvatskoj?
Činjenica da Ratko Mladić nije odgovarao za zločine počinjene u Hrvatskoj ostavlja gorak trag.
Petrović tvrdi kako su se ti zločini nalazili u optužnici kad je Mladić uhićen, ali je glavni tužitelj Brammertz tada rekao da će ukloniti zločine počinjene u Hrvatskoj zbog brzine operativnosti postupka. Hrvatska je slala neke podneske koji nisu prihvaćeni pa Petrović smatra da su se trebali uložiti značajniji diplomatski i politički napori, prenosi dnevnik.hr.
Ukupno 86 poginulih u Škabrnji
Marko Miljanić, zapovjednik obrane Škabrnje, koji je tijekom svih ovih godina osam puta bio u Haagu u svojstvu svjedoka, za N1 komentirao je uoči pravomoćne presudu.
“Od presude Ratku Mladiću ne očekujem ništa jer da Mladić ima sto života, ne bi mogao iskajati svoje grijehe. Ratko Mladić je oličenje zla koje je pogodilo hrvatski narod. Hoće li biti osuđen, vjerojatno za Srebrenicu, ali to je mali dio onoga što je napravio. Ratko Mladić je bio jedan od zapovjednika napada na Škabrnju 1991.”
“Poznavao sam ga i prije rata jer je došao kao potpukovnik JNA u Knin. Tad sam shvatio tko je i što hoće. Kad je došlo do najgoreg, JNA i paravojne postrojbe počinju razarati Škabrnju, tri mjeseca smo odolijevali. Škabrnja je izmrcvarena, porušena, očekivao sam pomoć, nitko nije došao. Ostavljeni smo na milost i nemilost, kasnije je isto bilo u Nadinu”, rekao je Marko Miljanić.
Škabrnju su napadali visokoobrazovani oficiri JNA, ističe.
O Haškom sudu dodaje: “Mislio sam da će Haški sud pravično suditi, ali to nije bilo tako. Jedan sam od rijetkih ili jedini koji je išao osam puta svjedočiti. Taj sud je težnja izjednačavanja žrtve i krvnika. Nijedan visoki oficir nije osuđen za agresiju na Hrvatsku
U Škabrnji je 18. studenog 1991. zločinačka takozvana JNA uz pomoć lokalnih četnika masakrirala ukupno 43 civila i 15 branitelja, a do kraja rata ukupno je poginulo 86 Škabrnjana.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/dnevnik.hr/vijesti.hrt.hr