Radikalni islamist iz BiH spreman priznati sudjelovanje u terorističkoj organizaciji ISIL

Foto: www.tuzilastvobih.gov.ba

Radikalni islamist Munib Ahmetspahić, kojega se povezivalo s napadačem na američko veleposlanstvo u središtu Sarajeva 2011., najvjerojatnije će priznati krivnju i nagoditi se s pravosudnim vlastima BiH za sudjelovanje u terorističkoj organizaciji Islamskoj državi na čijoj se strani borio u Siriji i Iraku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je objavio portal Detektor koji prati pravosudne procese u BiH, na početku sudskog procesa Ahmetspahiću, obrana i tužiteljstvo su potvrdili da su započeli pregovori o priznanju krivnje.

Prema navodima optužnice, Ahmetspahić je od 2013. do 2018. boravio na području Sirije i Iraka kao pripadnik paravojnih formacija Islamske države (ISIL), “Jabhet al-Nusra“, “Al-Nusrah Front”. Na teret mu je stavljeno da se priključio terorističkim organizacijama i sudjelovao u borbama i terorističkim aktivnostima, prigodom čega je i teško ranjen na području Sirije te mu je amputirana noga.

“Radi se o visokoj amputaciji lijeve noge i teško mu je dolaziti na sud”, rekao je tužitelj Dubravko Čampara. Pojasnio je kako je teško zdravstveno stanje jedan od razloga za priznanje krivnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Optužnica protiv Muniba Ahmetspahića, koji je niz godina živio u naselju Maoča nedaleko Brčkog, koje je smješteno uz granicu s Hrvatskom, zasniva se na više dokaza i svjedoka.

Njega se teretilo da je pomagao Mevlidu Jašareviću, s kojim je živio u Maoči, za prikrivanje dokaza nakon napada iz strojnice na američko veleposlanstvo u listopadu 2011. Jašarević je zbog ovog terorističkog napada osuđen na 15 godina zatvora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.