Rat i profiterstvo: Njemačke građevinske tvrtke djeluju u Mariupolju

njemačke
Foto:iStock by Getty Images

Dvije njemačke građevinske tvrtke sudjeluju u obnovi ukrajinskog grada pod ruskom okupacijom, Mariupolja. Grad su Rusi potpuno razorili i okupirali prije dvije godine, a prisutnost njemačkih firmi otkrili su njemački mediji, prenosi 24France.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Industrial Knauf i WKB Systems koji proizvode gips ploče i porobeton prodavali su Rusima građevinski materijal.

Iz njemačkog Monitora tvrda kako su analizom snimki s gradilišta u Mariupolju utvrdili prisutnost loga Knaufa, a detaljne analize zbivanja na terenu pokazale su kako je njemačka firma prisutna u ovom lučkom gradu.

Podsjetimo, Mariupolj je pao nakon dvomjesečne opsade koja je koštala tisuće života i ostavila grad ruševinom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemački izvori također navode “dobavljača” tvrtke Knauf koji za rusko ministarstvo obrane promovira stambeni projekt u Mariupolju u kojem se koriste Knaufovi proizvodi.

Prisutni su također i proizvodi WKB Systems, koji je u većinskom vlasništvu ruskog poslovnjaka Viktora Budarina.

Iz Knaufa su u izjavi medijima istakli kako “poštuju režim sankcija protiv Rusije.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ova bavarska grupa vodi 14 proizvodnih pogona u Rusiji, gdje zapošljavala 4000 ljudi.

Izjavili su da je odluka da se ne povuku iz Rusije – kao i mnoge druge velike njemačke tvrtke nakon invazije – donesena iz odgovornosti spram njihovih zaposlenika.

Nakon pada Mariupolja, Rusi su objavili plan obnove grada, koji je prije toga bio dom 400,000 ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz njemačkog ministarstva vanjskih poslova izjavili su kako bi se “nositelj bilo kakvog poduzetničkog pothvata koji se upusti u tako nešto tebao zapitati kome služi”. Dodali su i kako je ruski plan obnove “obična propaganda.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.