Rat na Bliskom istoku: Što se zna o eksplozijama komunikacijskih uređaja u Libanonu?

libanonu
Foto: fah

Eksplozije pejdžera i voki-tokija u utorak i srijedu, koje koristi militantna skupina Hezbollah, uzrokovale su smrt desetaka ljudi.  Stotine su ozlijeđene u Libanonu. Japanska tvrtka ICOM, čije su naljepnice imali voki-tokiji, objavila je da te uređaje ne proizvode već 10 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Libanonsko ministarstvo zdravstva priopćilo je da je 20 ljudi poginulo, a više od 450 ozlijeđeno u srijedu u predgrađima Bejruta i dolini Bekaa prilikom niza eksplozija voki-tokija. U eksplozijama pejdžera u utorak broj poginulih porastao je na 12, uključujući dvoje djece. Gotovo 3000 je ozlijeđeno, prenosi Reuters.

Izraelski dužnosnici nisu komentirali eksplozije. Ali sigurnosni izvori kažu da je odgovorna izraelska obavještajna agencija Mossad. Jedan dužnosnik Hezbollaha rekao je da je ovo najveći sigurnosni proboj u povijesti skupine.

Foto: fah

Jordanski ministar vanjskih poslova Ayman Safadi optužio je Izrael da je gurnuo Bliski istok na rub regionalnog rata. SAD, koji je zanijekao bilo kakvu umiješanost u eksplozije, rekao je da provodi intenzivnu diplomaciju kako bi spriječio eskalaciju sukoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Što je Hezbollah i zašto je važan u aktualnom sukobu na Bliskom istoku?

Voki-tokiji iz Japana

Novinar Reutersa u južnom predgrađu Bejruta rekao je da je vidio članove Hezbollaha kako vade baterije iz svih voki-tokija koji nisu eksplodirali, bacajući dijelove u metalne bačve.

Hezbollah se okrenuo dojavljivačima i drugim komunikacijskim uređajima niske tehnologije kako bi izbjegao izraelski nadzor mobilnih telefona.

Slike eksplodiranih voki-tokija pokazivale su naljepnice s nazivom japanske radiokomunikacijske i telefonske tvrtke ICOM (6208.T). ICOM, koji posluje na Tokijskoj burzi, objavio je u četvrtak da istražuje novinska izvješća da su dvosmjerni radio uređaji s njegovim logom eksplodirali u Libanonu. Dodaje da će objaviti ažurirane informacije čim budu dostupne na njihovoj web stranici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tvrtka, koja kaže da proizvodi sve svoje radio uređaje u Japanu, nije mogla potvrditi je li isporučila uređaj. Dijelom i zato što je proizvodnja ovog modela zaustavljena prije 10 godina.

Foto: fah

Ručne radiouređaje kupio Hezbolah prije pet mjeseci

Tvrtka sa sjedištem u Osaki rekla je da se njeni proizvodi za inozemna tržišta prodaju isključivo preko ovlaštenih distributera. Također, provjeravaju da izvoz bude u skladu s japanskim propisima o sigurnosnoj kontroli trgovine.

“Ne postoji način da se bomba integrira u naš uređaj tijekom proizvodnje. Proces je visoko automatiziran i brz pa nema vremena za takve stvari”, rekao je za Reuters Yoshiki Enomoto, direktor ICOM-a, tvrtke sa sjedištem u Osaki.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Eskalacija sukoba: Hezbolah odgovorio Izraelu i lansirao više od 300 raketa

Tvrtka je već ranije upozorila na krivotvorene verzije svojih uređaja koje kruže tržištem, posebice modele koji su ukinuti.

Ručne radiouređaje kupio je Hezbolah prije pet mjeseci, otprilike u isto vrijeme kad i dojavljivače, rekao je sigurnosni izvor.

Osveta Izraelu

Hezbollah, koji je obećao osvetu protiv Izraela, objavio je u srijedu da je napao izraelske topničke položaje raketama. Izraelska vojska priopćila je da nema informacija o bilo kakvoj šteti ili žrtvama.

“Hezbollah želi izbjeći sveobuhvatni rat”, rekao je Mohanad Hage Ali, zamjenik direktora istraživanja Carnegie Bliskoistočnog centra u Bejrutu. “Ali s obzirom na razmjere… bit će pritiska za jačim odgovorom.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dvije strane se bore preko libanonske granice od izbijanja sukoba u Gazi 7. listopada 2023., što je potaknulo strahove od šireg bliskoistočnog rata koji bi mogao zahvatiti Sjedinjene Države i Iran.

Prema službenim brojkama, prethodni najveći dnevni broj libanonskih žrtava bio je 11 koji su poginuli u izraelskom granatiranju prošlog mjeseca.

Izraelski ministar obrane Yoav Gallant rekao je da Izrael, koji je obećao vratiti evakuirane stanovnike u njihove domove na sjeveru, prebacuje trupe i sredstva u pogranično područje Libanona. Izraelski izvori rekli su da to uključuje 98. diviziju vojske, koja ima formacije komandosa i padobranaca, koja se kreće iz Gaze prema sjeveru.

“‘Centar gravitacije’ se pomiče prema sjeveru, što znači da raspodjeljujemo snage, resurse i energiju za sjevernu arenu”, rekao je Gallant u primjedbama koje je objavio njegov ured.

Potpuni rat s Izraelom mogao bi opustošiti Libanon. Rastuće napetosti također mogu zakomplicirati dosad neuspješne napore posrednika Egipta, Katara i SAD-a da pregovaraju o prekidu vatre u Gazi između Izraela i militantne skupine Hamas, saveznika Hezbollaha kojeg također podupire Iran. Glasnogovornik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost John Kirby rekao je u srijedu da je prerano za procjenu utjecaja eksplozija na pregovore o prekidu vatre.

Sastat će se Vijeće UN-a

Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda sastat će se u petak zbog eksplozija u Libanonu koji su bili usmjereni na militantnu skupinu Hezbolah, rekao je slovenski veleposlanik pri UN-u Samuel Žbogar, predsjednik 15-članog vijeća za rujan. Sjednicu je u ime arapskih država zatražio Alžir.

Ranije u srijedu, glavni tajnik UN-a Antonio Guterres upozorio je da eksplozije pejdžera ukazuju na “ozbiljan rizik od dramatične eskalacije u Libanonu i da se mora učiniti sve da se ta eskalacija izbjegne.

“Očito je logika da eksplozije komunikacijskih naprava posluže kao preventivni udar prije velike vojne operacije”, rekao je novinarima uoči godišnjeg okupljanja svjetskih čelnika na Općoj skupštini UN-a.

Također je rekao da je vrlo važno da se civilni objekti ne naoružavaju.

“Guterres poziva sve zainteresirane aktere na maksimalnu suzdržanost kako bi spriječili daljnju eskalaciju”, rekao je njegov glasnogovornik Stephane Dujarric kasnije u izjavi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.