Rusi objavili da su ispalili hipersonične rakete, 10 puta brže od zvuka

rakete
epa09765982 A handout still image taken from a handout video made available by the Russian Defence Ministry press-service shows Russian multiple launch rocket systems Grad firing during the joint operational exercise of the armed forces of Belarus and Russia 'Union Courage-2022' in Brest region of Belarus, 17 February 2022. The joint exercises of the military forces 'Union Courage-2022' of Russia and Belarus are held from February 10 to 20. As specified in the Russian Ministry of Defense, the purpose of these exercises is to work out the tasks of 'stopping and repelling external aggression' during a defensive operation, as well as 'countering terrorism and protecting the interests of the Union State.' In Belarus, the holding of joint exercises was called a response to the 'continuing militarization' of European countries. President of Belarus Alexander Lukashenko allowed the recognition of the independence of the self-proclaimed Donetsk and Luhansk People's Republics (DPR and LPR) by Minsk. EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Igor Konašenkov, glasnogovornik ruskog ministarstva obrane, u subotu je izjavio da se Rusija u Ukrajini prvi put koristila hipersoničnim oružjem. Prema njegovim tvrdnjama, rakete “Kinjal” uništile su ukrajinsko vojno skladište u Ivano-Frankivskoj oblasti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Velike svjetske sile, poput Rusije, Kine i SAD-a, već se neko vrijeme utrkuju u razvoju hipersonične rakete. Riječ je o nevjerojatno brzom raketnom sustavu koji trenutačno ne može presresti nijedan sustav proturaketne obrane. Hipersonični projektil najčešće putuju pet puta brže od zvuka (oko 6100 km/h što znači da prelaze više od kilometar i pol u sekundi), a neke rakete, poput ruskog balističkog projektila “Kinjal”, navodno mogu postići brzinu Mach 10, odnosno oko 12.300 km/h, i prijeći udaljenost do oko 1930 kilometara.

U ovom trenutku ne postoji operativni sustav proturaketne obrane koji je sposoban presresti hipersonični projektil, zbog čega je utrka za razvoj hipersoničnog oružja tako važna, prenosi Jutarnji list.

Ruski sustav “Kinjal” ima dvostruku sposobnost – konvencionalnu i nuklearnu – i zbog toga je svjetska javnost zabrinuta – jer kako je uopće moguće znati nosi li nadolazeća prijetnja konvencionalne ili nuklearne bojeve glave tereta od 480 kilograma?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Projektil kojim se može manevrirati prije nego što pogodi cilj

Hipersonična raketa je projektil kojim se može manevrirati prije nego što pogodi cilj. One se ne kreću jednostavnom putanjom i stoga ih je teže pratiti i uništiti. Takve rakete počinju se spuštati na nižim visinama od drugih balističkih projektila, što znači da mogu letjeti ispod zona koje pokrivaju radarski sistemi. Osim toga, njihova ultrabrzina protivniku daje puno manje vremena za reakciju.

Spomenuti “Kh-47M2 Kinjal”, za koji Rusija tvrdi da ga je koristila u invaziji na Ukrajinu, hipersonična je aerobalistička zrak-zemlja raketa s nuklearnom sposobnošću. Može se lansirati iz bombardera Tu-22M3 ili presretača MiG-31K. Zasad nema naznaka da je u ruskom napadu korištena nuklearna raketa, već je izvjesno da je riječ o konvencionalnoj.

“Kinjal” (Kinzhal – što zapravo znači bodež) u službi je od prosinca 2017. i jedno je od šest novih ruskih strateških oružja koje je 1. ožujka 2018. predstavio ruski predsjednik Vladimir Putin. Ovaj hipersonični projektil dizajniran je da pogađa ratne brodove SAD-a i NATO-a koji su prijetnja ruskim strateškim raketnim sustavima. Svrha mu je i prevladavanje svih američkih zračnih i proturaketnih obrambenih sustava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kinjal” može pogoditi statične i mobilne mete kao što su nosači zrakoplova. Nekoliko sekundi nakon lansiranja, projektil ubrzava do hipersonične brzine i sposoban je izvoditi manevre u svim fazama leta da bi izbjegao neprijateljsku proturaketnu obranu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.