Ruska vojska priopćila je u četvrtak da je pogodila dva američka sustava protuzračne obrane Patriot u Ukrajini. Kijev je potvrdio napad na ovo dragocjeno i skupo oružje, ali umanjio pretrpljenu štetu. O kakvom je sustavu riječ i koliko vrijedi? Koliko košta jedna raketa?
> Pokrovsk pred padom, sve teže borbe na istoku Ukrajine
Ukrajina ima nekoliko sustava Patriot koje su joj isporučili zapadni saveznici. Njihov broj Kijev nikada nije otkrio, no vjerojatno je riječ o najmanje dva do najviše pet sustava.
Jedan Patriot uništen, drugi oštećen?
Rusko ministarstvo obrane objavilo je video napada raketom Iskander na sustav Patriot u ukrajinskoj regiji Dnjepropetrovsk. Prema tom izvoru, jedan je lanser sustava Patriot uništen, a drugi oštećen. AFP nije mogao provjeriti te tvrdnje ni autentičnost videozapisa, prenosi Hina.
Russian Iskander missile strike on Ukrainian Patriot air defence system.
Tekst se nastavlja ispod oglasaAN-MPQ-53 radar and a launcher seems to have been hit.
Patriots fired missiles on approaching Iskanders, but they seem to have failed. pic.twitter.com/EKEwPXZv30
— Clash Report (@clashreport) October 9, 2024
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Glasnogovornik ukrajinskih zračnih snaga Jurij Ignat potvrdio je danas da je sustav tog tipa pogođen ruskim udarom jučer u regiji Dnjepropetrovsk. “Neprijatelj je samo oštetio nekoliko komada opreme, ali ih nije uništio“, tvrdi u objavi na Facebooku. Isti sustav “nastavlja izvršavati zadaće u regiji”, dodao je.
“Sustavi Patriot za neprijatelja su jedan od ciljeva najvećeg prioriteta” jer je to jedino sredstvo kojim Ukrajina drži na određenoj udaljenosti rusko zrakoplovstvo koje lansira projektile, dodaje Ignat.
> Dogovorena pravna podloga za zajam Ukrajini od 35 milijardi eura
Patriot vrijedi milijardu dolara, a jedna raketa čak 4 milijuna!
Ukrajina je od Zapada dobila niz različitih vrsta protuzračne obrane, no američki Patriot je najvrjedniji i najsofisticiraniji. Proizvodi ga američka tvrtka „Raytheon“. Jedan vrijedi milijardu dolara, a svaki projektil čak 4 milijuna!
Njegov puni naziv je MIM-104 Patriot, a ime “Patriot” je kratica za: “Phased Array Tracking Radar to Intercept on Target“. Ovaj sustav poznat je po svojoj učinkovitosti u borbi protiv složenih prijetnji iz zraka. Ključan je element obrambenih sposobnosti mnogih država diljem svijeta.
Razvoj sustava Patriot započeo je 1960-ih. Prvi put je stavljen u uporabu ranih 1980-ih godina. Prva varijanta sustava bila je fokusirana isključivo na presretanje zrakoplova. S vremenom je sustav nadograđivan kako bi odgovorio na nove prijetnje, posebno balističke rakete, koje su postale sve prisutnije u suvremenim sukobima.
> Zelenski u Londonu: ‘Planom pobjede’ Rusiju prisiliti na pravedan mir
Daljnji razvoj usmjeren je prema presretanju hipersoničnih projektila
Patriot je prvi put uhvatio pažnju javnosti tijekom Zaljevskog rata 1991. godine. Korišten je za presretanje iračkih balističkih raketa Scud koje su bile usmjerene prema ciljevima u Saudijskoj Arabiji i Izraelu. Iako su rezultati bili raznoliki, zbog nekih tehničkih izazova u presretanju projektila, taj sukob je pokazao važnost ovakvih sustava u modernom ratovanju.
Danas sustav Patriot koriste mnoge zemlje diljem svijeta, uključujući Sjedinjene Američke Države, Njemačku, Japan, Saudijsku Arabiju, Poljsku i mnoge druge. Njegova ključna uloga je zaštita strateških ciljeva poput vojnih baza, industrijskih postrojenja i gradova od zračnih prijetnji.
Jedna od najvažnijih nadogradnji sustava Patriot je integracija s drugim obrambenim sustavima, omogućujući veću fleksibilnost i koordinaciju unutar modernih protuzračnih mreža. U nadolazećim godinama, očekuje se daljnji razvoj kako bi se suočio s prijetnjama poput hipersoničnih projektila, koji postaju sve prisutniji u globalnim vojnim strategijama.
> Ukrajina prijeti Europi energetskom krizom, prekida tranzit plina s Rusijom
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Narod.hr/Hina
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.