Ruske snage ušle u Sjeverodneck, a bivšem ukrajinskom predsjedniku zabranjeno napuštanje zemlje

Porošenko
epa06873641 President of Ukraine Petro Poroshenko during a visit in Sahryn, Lublin Voivodeship, Poland 8 July 2018. The President of Ukraine visited the village of Sahryn for the memorial of Ukrainians who were killed by Polish 'peasant battalions' in 1944. EPA/WOJCIECH PACEWICZ POLAND OUT

Nova ruska strategija na istoku Ukrajine omogućila je ruskim snagama polagano, ali sigurno napredovanje na području oblasti Luhansk i Doneck, zbog čega su ukrajinski dužnosnici počeli najavljivati mogućnost povlačenja ukrajinskih branitelja iz Luhanska, da se ne bi našli zarobljeni u neprijateljskom okruženju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Guverner Luhanska Serhij Hajdaj rekao je danas da su ruske snage ušle u Sjevernodoneck – grad od oko 100.000 stanovnika koji ima izrazitu stratešku važnost za ukrajinske branitelje istočno od njega. Danas se u gradu još uvijek nalazi samo oko 13.000 ljudi, a procjenjuje se da je u njemu dosad smrtno stradalo oko 1500 ljudi. Pad Sjevernodonecka odsjekao bi ukrajinske snage ukopane u obrambenim pozicijama u zadnjem dijelu Luhanska koji je još uvijek pod njihovom kontrolom, prenosi Jutarnji list.

Kako ističe washingtonski think tank ISW, ruski su vojnici počeli izravan napad na Sjevernodoneck, a da vojska nije uspjela potpuno okružiti grad, što znači da njegovi branitelji još uvijek imaju linije opskrbe prema zapadu.

“Imat ćemo dovoljno snage i sredstava za obraniti se”, rekao je Hajdaj na Telegramu. “No moguće je da ćemo se morati povući da ne bismo završili opkoljeni”. Guverner Luhanska rekao je i da je čak 90% građevina u Sjevernodonecku oštećeno te da je u najnovijem granatiranju razrušeno čak 14 nebodera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema današnjem izvještaju britanskog ministarstva obrane, ruske su snage najvjerojatnije zauzele većinu Limana, strateški važnog željezničkog čvorišta na Donecku, koji omogućava pristup važnim cestovnim i željezničkim mostovima preko rijeke Donjec.

“Zasad se glavni napori Rusije vjerojatno nalaze 40 kilometara istočno, oko sjevernodoneckog džepa, no prijelaz rijeke kod Limana Rusiji bi pružio prednost u mogućoj sljedećoj fazi ofenzive na Donbasu, kada će vjerojatno pokušati napredovati prema ključnim gradovima pod ukrajinskom kontrolom, dublje u oblasti Doneck – Slovjansk i Kramatorsk”, stoji u procjeni.

Bivši ukrajinski predsjednik pokušao napustiti Ukrajinu, zaustavili ga na poljskoj granici

Bivšem predsjedniku Ukrajine Petru Porošenku u petak je onemogućen izlazak iz države u Poljsku, objavila je Ukrajinska Pravda. Porošenko je granicu pokušao prijeći na prijelazu Rava-Ruska, no u njegovoj stranci “Europska solidarnost” tvrde da su ga vlasti stavile na “crnu listu” te da su mu zabranili izlazak iz Ukrajine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njegova stranka je u priopćenju otkrila da je Porošenko trebao ići na godišnju sjednicu NATO-ove parlamentarne skupštine, koja se održava 29. i 30. svibnja u Litvi, kao dio delegacije ukrajinskog parlamenta.

Inače, iako je Porošenko pro-ukrajinski nastrojen te je viđen na bojištu s kalašnjikovom, protiv njega se vodi istraga zbog moguće veleizdaje, a zbog koje mu je još u siječnju bila izdana mjera zabrane napuštanja Kijevske oblasti. Viktor Janukovič, bivši i pro-ruski predsjednik Ukrajine već je osuđen zbog veleizdaje te se nalazi u Rusiji.

Rusi su objavili snimke fregate Adm. Gorškov koja je uspješno ispalila hipersoničnu raketu Zirkon na 1000 km udaljen pomorski cilj u Bijelom moru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U oblasti Zaporožje objavljeno je kako su prešli na moskovsku vremensku zonu, da pripremaju izdavanje ruskih putovnica stanovnicima te da se kane pripojiti direktno Rusiji, a ne biti nezavisna republika, kao što su to separatističke Luhansk i Doneck.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.