SAD ubrzano pokušava stvoriti veliku vojnu koaliciju protiv Islamske države

Sjedinjene Države pojačavaju svoje napore kako bi izgradile međunarodnu koaliciju protiv džihadista Islamske države u Iraku i Siriji, uključujući i za potencijalnu zajedničku vojnu operaciju, kazali su dužnosnici američke administracije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glavni potencijalni kandidati za takvu osovinu su Velika Britanija i Australija, kažu suradnici američkog predsjednika Baracka Obame.

Njemačka je danas izjavila kako sa SAD-om i drugim zemljama razgovara o mogućoj vojnoj akciji protiv Islamske države, ali je jasno poručila da u tome neće sudjelovati.

“Radimo s našim partnerima i ispitujemo kako bi oni mogli pridonijeti. Postoji raspon načina na koji mogu pridonijeti: humanitarno, vojno, obavještajno, diplomatski”, kazala je glasnogovornica State Departmenta Jen Psaki.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Britanska agencija Reuters piše kako nije još jasno koliko bi se zemalja moglo pridružiti takvoj koaliciji. Neki od pouzdanih američkih saveznika poput Francuske i Britanije još imaju gorka sjećanja na “koaliciju voljnjih” koja je pod američkim vodstvom u 2003. izvršila invaziju na Irak a uključivala je snage iz 38 zemalja.

Tadašnje američke tvrdnje o postojanju iračkog oružja za masovno uništavanje, koje su potaknule formiranje koalicije, pokazale su se lažnima.

Sjedinjene Države mogle bi, ukoliko je potrebno, same djelovati protiv militanata koji su zauzeli trećinu Iraka i Sirije i objavili otvoreni rat Zapadu te žele stvoriti uporište džihadizma u srcu arapskog svijeta, kažu američki dužnosnici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Visoki dužnosnici Bijele kuće ovog su tjedna razmatrali strategije proširenja napada na Islamsku državu uključujući mogućnost zračnih udara na uporišta militanata na istoku Sirije što predstavlja iskorak koji bi gotovo sigurno bio rizičniji od trenutne zračne kampanje u Iraku.

Dok je iračka vlada pozdravila ulogu američkih borbenih zrakoplova i njihove napade na militante, sirijski predsjednik Bašar al Asad upozorio je da bi bilo kakvi udari, vođeni bez dozvole Damaska, predstavljali čin agresije, što bi moglo koaliciju prevođenu SAD-om uvući u širi sukob sa Sirijom.

Britansko veleposlanstvo u Washingtonu kaže kako nisu primljeni nikakvi američki zahtjevi za sudjelovanjem u zračnim udarima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glasnogovornik australskog premijera Tonyija Abbotta kaže da se australski angažman na humanitarnoj pomoći u Iraku može nastaviti no otklonio je kazati hoće li Australija sudjelovati u vojnoj operaciji predvođenoj SAD-om.

“Naš bi se odgovor na zahtjev, bilo američki bilo drugih bliskih saveznika i partnera, temeljio na tome postoji li humanitarni cilj i jasna i proporcionalna uloga Australije kao i pažljivoj procjeni rizika”, kazao je glasnogovornik Abbotta.

Američki dužnosnici nadaju se da bi umjereni uspjeh humanitarnih napora i nedavnih zračnih udata na militante i nijhovo oružje u Iraku mogli umanjiti rezerve saveznika prema potpori novoj vojnoj operaciji.

“U Iraku se već potvrđuje koncept uspješnosti ograničene kampanje protiv tih snaga”, kazao je jedan od dužnosnika koji nije želio biti imenovan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ono što smo do sada učinili već je dovelo do ponude za pomoć 25 do 30 država”, kazao je on misleći na broj zemalja koje sudjeluju u međunarodnoj humanitarnoj pomoći.

Među neodlučnim američkim saveznicama je Francuska koja je ostavljena na suhom kad se Obama povukao iz prijetnji udarima na Siriju nakon velikog kemijskog napada prije godinu dana.

“To je za nas bilo neugodno”, kazao je visoki francuski dužnosnik. “Nakon onoga što se dogodilo prošle godine, sada ćemo, kad Amerikanci odluče nešto učiniti, trebati vrlo snažna jamstva prije nego što se obvežemo.”

Čini se da američki dužnosnici ubrzavaju napore da izgrade široku koaliciju zemalja koje bi mogle poljuljati snagu Islamske države u Iraku i Siriji.

Ti pregovori uključuju veliki broj zemalja od kojih su mnoge zainteresirane oslabiti Islamsku državu ali nisu voljne sudjelovati u vojnoj operaciji.

Taj popis uključuje Tursku, Saudijsku Arabiju, Ujedinjene Arapske Emirate, Katar, Jordan, Britaniju, Francusku, Australiju i Njemačku, kazala su dva dužnosnika koja nisu željela biti imenovana.

Glasnogovornik Bijele kuće Josh Earnest kazao je kako bi Obama mogao sazvati sjednicu Vijeća sigurnosti UN-a u rujnu koja bi se bavila prijetnjom koju predstavlja odlazak sve većeg broja radikalnih državljana zapadnih zemalja u borbu na strani Islamske države u Iraku i Siriji

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.