Njemački kancelar Olaf Scholz pozvao je na nove napore za uspostavu mira u Ukrajini. Izjavio je kako su se on i predsjednik Volodimir Zelenski u nedavnom razgovoru složili da je potrebna nova mirovna konferencija na kojoj bi sudjelovala i Rusija. Istovremeno, Rusi napreduju na istoku zemlje. Kijev izvještava o žestokim zračnim napadima. Predsjednik Zelenski od Zapada traži da mu dopuste napade zapadnim oružjem na ciljeve u Rusiji, prenosi HRT.
> Desetci poginulih u ruskom napadu u središnjoj Ukrajini, Putin posjetio Mongoliju
„Vjerujem da je sada vrijeme za raspravu o tome kako doći do mira iz ovog ratnog stanja i to bržim tempom“, rekao je Scholz za ZDF televiziju.
Rusija poželjna na novom mirovnom samitu, njemački birači sve naklonjeniji Moskvi
Scholz je kod kuće pod velikim pritiskom nakon što su sve tri stranke njegove centrističko-lijeve koalicije doživjele težak poraz na pokrajinskim izborima prije tjedan dana. Stranke koje se zalažu za bolje odnose s Moskvom odnijele su više glasova. Alternativa za Njemačku (AfD) i nova protusistemska stranka BSW, koja se protivi vojnoj potpori Ukrajini u ratu protiv Rusije, zabilježile su rekordnu potporu glasača.
> Zaokret Kijeva: Ukrajina će ipak nastaviti propuštati rusku naftu i plin u Europu
Zelenski je u srpnju rekao da nastoji donijeti plan do studenoga koji bi Kijevu omogućio održavanje drugog međunarodnog mirovnog samita u Ukrajini. Na ovoj mirovnoj konferenciji bi trebali sudjelovati i predstavnici Rusije. Naime, U srpnju je u Švicarskoj održan prvi takav samit s izaslanstvima iz 92 zemlje, ali bez Rusije. Moskva je nacrt mirovnog sporazuma s tog samita odbacila i poručila da on ne može biti polazište bilo kakvih mirovnih pregovora.
Rusija nije smanjila borbene aktivnosti na istoku zbog ukrajinskog upada u Kursk
Za vrijeme dok Scholz i Zelenski razgovaraju o miru, Rusija napreduje na istočnom bojištu. Moskva je posljednjih tjedana pojačala zračne napade, nastojeći odbiti veliku ukrajinsku ofenzivu u ruskoj regiji Kursk. Od 6. kolovoza Kijev predvodi napade na tu regiju smještenu nasuprot gradu Sumiju u istočnoj Ukrajini. Ondje se Ukrajinci nadaju se da će stvoriti tampon-zonu kako bi Ukrajina zaštitila svoje pogranično stanovništvo od zračnih napada Moskve. No u novome ruskom zračnom napadu u Sumiju je ubijeno dvoje ljudi. Među ozlijeđenima je i dvoje djece. Oštećeno je nekoliko kuća i automobila.
> Zelenski priprema plan za okončanje rata: Putin poručuje kako Ukrajina mora prihvatiti stanje na terenu
Moskva negira da gađa civile. Tvrdi kako njezini napadi imaju za cilj uništavanje ukrajinske infrastrukture, ključne za ratne napore Kijeva. Kada je počela operacija Kursk, govorilo se da su se napadi na Sumsku regiju s ruske strane znatno smanjili. Međutim, ukrajinski branitelji to opovrgavaju.
U kolovozu zabilježena najveća ruska osvajanja u dvije godine rata
Kijev je pokrenuo svoju ofenzivu u Kursku u nadi da će natjerati Rusiju da razmjesti svoje trupe koje trenutačno napreduju na istoku zemlje. No čini se kako Moskva ondje pojačava napade. U kolovozu su ondje zabilježena najveća ruska teritorijalna osvajanja u gotovo dvije godine. Ruska vojska je objavila da je zauzela grad u istočnoj Ukrajini te da napreduje prema strateški važnom Pokrovsku. „Ruske snage oslobodile su grad Novohrodivku u regiji Donetsk“, izvijestilo je rusko ministarstvo obrane. Ovaj gradić smješten je dvadesetak kilometara od Pokrovska, važnoga logističkog čvorišta ukrajinske vojske, prenosi HRT.