Srijeda, 22 siječnja, 2025
0.5 C
Zagreb
Pratite nas:

Zaokret Kijeva: Ukrajina će ipak nastaviti propuštati rusku naftu i plin u Europu

Podijeli

Ukrajina će ipak nastaviti slati rusku naftu i plin prema Europi svojim cjevovodima. S krajem godine istječe aktualni ugovor i on neće biti obnovljen, rekao je u prvom navratu savjetnik ukrajinske vlade Mihailo Podoljak. Nedugo zatim, dao je potpuno suprotnu izjavu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Moskva upozorava: Europljani će plaćati skuplji plin ako Ukrajina ne pristane na tranzit

U intervjuu za Novini.Live Podoljak je izjavio kako aktualni ugovor istječe na kraju godine. Premda ne može biti jednostrano raskinut, nema sumnje da će prestati vrijediti 1. siječnja 2025. Kijev je spreman transportirati plin iz srednjoazijskih zemalja ili Azerbajdžana u Europu, ali ne iz Rusije kako bi se Moskvi uskratio taj izvor prihoda. Međutim, isporuka plina mogla bi se nastaviti kao i dosad, sve do 2029. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukrajina nastavlja s isporukom plina svojim partnerima 

Ugovor o tranzitu ruskog plina u Europu preko Ukrajine između Gazproma i Naftogaza istječe 31. prosinca. Unatoč ruskoj invaziji, koja je počela u veljači 2022., Ukrajinci su ispunjavali odredbe ugovora, dijelom na inzistiranje europskih susjeda, prije svega Mađarske. Unatoč najavama da će prestati, Ukrajina će radi bilateralnih odnosa s europskim zemljama nastaviti s isporukom plina i nafte.

> HERA odredila cijene plina: Bez mjera Vlade, građani će ga plaćati 20-30% skuplje

Mađarska, Češka i Slovačka posljednje su zemlje koje dobivaju rusku naftu preko naftovoda Družba. Sjeverni dio naftovoda koji vodi u Njemačku uglavnom je ugašen zbog zapadnih sankcija na rusku naftu. Prema ruskim medijima, kazahstanska podružnica talijanske energetske kompanije Eni počela je slati naftu iz Kaspijskog jezera preko tog naftovoda u kolovozu. Premda taj kompromis omogućuje Rusiji da ostvaruje prihod od tranzita, ne dopušta joj da prodaje vlastitu naftu Europi, svojem najunosnijem tržištu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

MOL: Imamo dobre odnose s ukrajinskom stranom

Mađarska državna naftna i plinska kompanija MOL u petak je objavila da ni u kojem obliku nije obaviještena o navodnim planovima za zaustavljanje rada naftovoda Družba. „Mi ćemo biti prvi koji će dobiti informacije o bilo kakvim promjenama“, objavio je MOL u odgovoru na novinska izvješća o Podoljakovoj izjavi. „I dalje imamo dobre poslovne odnose s ukrajinskom stranom i opskrba je nesmetana“, poručili su iz tvrtke.

> Na rusko-ukrajinskoj bojišnici odlučuje se i o opskrbi Europe plinom

Peter Szijjarto: Ruski plin važan je za Mađarsku

Mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto razgovarao je u petak u Rusiji s glavnim direktorom Gazproma o energetskoj opskrbi Mađarske. Poručio je kako bez ruskog plina energetska sigurnost Mađarske ne može biti zajamčena. “To nije pitanje ideologije, nego fizike i matematike“, objavio je Szijjarto na Facebooku. „Danas u Europi treba imati hrabrosti to reći, ali Mađarska je zadovoljna energetskom suradnjom s Rusijom.“

Mađarska gotovo u cijelosti ovisi o ruskom plinu. Većinom ga dobiva preko Turskog toka i njegova produžetka Balkanskog toka, koji prolazi ispod Crnog mora i vodi prema Bugarskoj, Srbiji i Mađarskoj. Ostatak dobiva plinovodom koji prelazi preko Ukrajine, prenosi HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> MOL Grupa pokrenula arbitražu zbog mjera nametnutih tržištu plina u Hrvatskoj

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: Narod.hr/HRT vijesti

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci