SDA će se usprotiviti Dodikovu i Čovićevu pokušaju preustroja Ustavnog suda BiH

Foto: fah

Stranka demokratske akcije (SDA) odbit će pokušaj nametanja novog zakona o Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine koji najavljuju HDZ BiH i Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika i inzistirat će na procesuiranju korupcijskih afera, posebice onih povezanih s Dodikom, najavili su iz središnjice najveće bošnjačke političke stranke u BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Takvo upozorenje iz SDA slijedilo je nakon što su potkraj prošlog tjedna lider HDZ BiH Dragan Čović i Dodik zajednički najavili da će u parlamentarnu raspravu vrlo brzo, vjerojatno za petnaestak dana, zajednički uputiti prijedlog novog zakona o Ustavnom sudu BiH s ciljem da se iz njegova sastava eliminiraju inozemni suci.

Dodik i Čović drže da je vrijeme za preinake ustroja Ustavnog suda, a lider SNSD-a i predsjednik Republike Srpske ponovio je ranije izrečene optužbe da inozemni suci služe uglavnom kako bi odlučivali u interesu Bošnjaka.

Takve tvrdnje slijedile su nakon što je Ustavni sud BiH proglasio neustavnim 9. siječnja kao dan RS te je poništio rezultate referenduma što su ga unatoč sudskom pravorijeku 25. rujna organizirale vlasti tog entiteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodik je sada najavio da će inzistirati na blokiranju donošenja bilo kakvih drugih odluka u parlamentu BiH sve dok se ne postigne suglasnost o novom zakonu o Ustavnom sudu a potvrdio je kako će to za njega biti prioritet i u odnosu na bilo koju odluku ili mjeru čija je provedba nužna kako bi se nastavio proces europskih integracija.

“Ne može postojati pravna država dok u Ustavnom sudu sjede strani suci”, izjavio je Dodik zaprijetivši blokadama koje bi mogle proizvesti novu političku krizu u BiH.

Ustavni sud BiH definiran je odredbama Daytonskog sporazuma i u njima stoji odrednica kako ga čine po dva suca iz reda tri konstitutivna naroda te tri suca koje imenuje Europski sud za ljudska prava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodikov i Čovićev cilj je osigurati da u sudu budu samo domaći suci kao i da donošenje odluka uvjetuju suglasnošću barem po jednog suca iz reda svake etničke skupine.

Iz SDA su poručili da na to neće pristati te će se oni usprotiviti svakom pokušaju urušavanja sadašnjih ovlasti Ustavnog suda.

“Zaustavit ćemo i ovaj očajnički pokušaj Milorada Dodika da, u sve većem strahu od pravosudnih tijela BiH uzdrma ustavni poredak i proizvede krizu kojom će zaustaviti europski put naše države”, stoji u reagiranju iz ove stranke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U SDA drže da Dodik dovođenjem u pitanje i urušavanjem pravosudnih tijela pokušavaju generirati umjetne krize kako bi se prikrio kriminal i korupcija pa će stoga zajedno s partnerima u vlasti na državnoj razini “insistirati na detaljnoj analizi učinka pravosudnih institucija u borbi protiv korupcije, posebice na procesuiranju velikih korupcijskih afera”.

Predsjednik HDZ BiH Čović na stajalištu je da bi novi zakon o Ustavnom sudu BiH zapravo bio doprinos pravosudnoj reformi u zemlji koja svakako mora slijediti kao dio procesa europskih integracija te da stoga nije nužno da to pitanje i formalno dođe na dnevni red.

Šef delegacije Europske unije u BiH Lars-Gunnar Wigemark ocijenio je da je to u ovom trenutku neproduktivan pristup jer samo odvlači energiju od hitnih zadaća a istodobno stvara dodatne političke napetosti u zemlji s obzirom na to da očevidno nema političke suglasnosti za takve zahvate.

“Ako sada netko poteže pitanje Ustavnog suda BiH rekao bih da je to preuranjeno. Nitko se ne može nahraniti i živjeti od ustavnih reformi i to samo po sebi neće donijeti nikakvo poboljšanje”, kazao je Wigemark objašnjavajući kako bi prioritetna zadaća za vlasti u BiH sada morala biti provedba gospodarskih i socijalnih reformi kao sastavnica reformskog “paketa” usvojenog 2015. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.