SDA najveći dobitnik, SDP gubitnik, a koalicije nepoznanica

Foto: fah

Stranka demokratske akcije (SDA) najveći je dobitnik, a Socijaldemokratska partija Bosne i Hercegovine (SDP BiH) najveći je gubitnik općih izbora održanih u nedjelju u BiH među strankama koje okupljaju pretežito bošnjačko biračko tijelo, dok su istodobno najveće stranke s hrvatskim i srpskim predznakom podijelile utjecaj među hrvatskim i srpskim biračima, proistječe iz prvih objavljenih izbornih rezultata iz stranačkih stožera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“SDA je nesumnjivo pobjednik ovih izbora”, izjavio je u noći između nedjelje i ponedjeljka u Sarajevu predsjednik SDP BiH Zlatko Lagumdžija izrazivši spremnost svoje stranke da surađuje u prijenosu vlasti. Istodobno je pozvao SDA da što prije priđe uspostavi nove vlasti kako bi država mogla nastaviti funkcionirati bez suviše dugog čekanja na koalicijske dogovore.

Čelnik SDA Bakir Izetbegović pobjedu svoje stranke proglasio je i prije Lagumdžijina priznanja. Kazao je kako očekuje da konačni rezultati učvrste SDA kao najjaču parlamentarnu stranku kako na državnoj tako i na razini Federacije BiH.

No, na udio u budućoj vlasti računaju i u Demokratskoj fronti (DF) Željka Komšića i Savezu za bolju budućnost (SBB) Fahrudina Radončića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njih dvojica u izbornoj su noći izašli s proturječnim informacijama tvrdeći kako su baš njihove stranke zauzele prvu odnosno drugu poziciju na razini Federacije BiH, a za razjašnjenje će valjati sačekati objavu rezultata izbora za entitetski i državni parlament.

Predsjednik HDZ BiH Dragan Čović je pak svoju pobjedu nad kandidatom HDZ 1990. Martinom Ragužem u utrci za hrvatskog člana Predsjedništva BiH opisao kao “dominantnu” ističući kako je to ujedno i “kraj trgovine hrvatskim interesima”.

“Ovo je jedna dominantna pobjeda i snažna poruka koja istodobno daje veliku obvezu”, kazao je Čović, dodajući kako je na hrvatskim područjima pobijedio s uvjerljivom većinom od 75 posto glasova. Najavio je i brze korake kako se ne bi bespotrebno čekalo na uspostavu vlasti, no nije dao nikakve naznake da bi se dva HDZ-a mogla približiti i eventualno koalirati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je Središnje izborno povjerenstvo BiH (SIP) na temelju prebrojane dvije trećine glasova konstatiralo Čovićevu prednost od desetak tisuća glasova Raguž se nakon toga nije predao.

Kazao je kako je uvjeren da će, kada se prebroje svi glasovi, u konačnici ipak on postati hrvatski član državnog vrha, a HDZ 1990. nezaobilazan politički faktor.

Glasovanje na teritoriju Republike Srpske pokazalo je pak kako je tamo glasačko tijelo duboko podijeljeno na dva bloka – jedan kojega vodi Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika i drugi ujedinjene oporbe predvođene Srpskom demokratskom strankom (SDS).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tek tisuća glasova razlike dijelila je SNSD-ovu kandidatkinju za člana Predsjedništva BiH Željku Cvijanović i kandidata oporbe Mladena Ivanića nakon što je prebrojano nešto više od polovice glasačkih listića.

Na uzorku od 66 posto prebrojanih glaosva Milorad Dodik bio je u prednosti nad SDS-ovim Ognjenom Tadićem za samo četiri posto.

Središnje izborno povjerenstvo će prve rezultate glasovanja za državni i entitetske parlamente objaviti u ponedjeljak tijekom dana i tek nakon toga stranke će moći početi razmišljati o koalicijama bez kojih neće biti moguće uspostaviti novu zakonodavnu izvršnu vlast niti na jednoj razini

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.