Razoran potres jutros je pogodio Tursku. Više od 500 ljudi u Turskoj i Siriji je poginulo, a nekoliko tisuća je ranjeno.
Potres se dogodio na plitkom području
Seizmolog Tomislav Fiket za Jutarnji list kazao je da se radi o izuzetno aktivnom području gdje su kroz povijest zabilježeni mnogobrojni razorni potresi. Riječ je o području gdje se sudaraju dvije glavne ploče, zbog čega je seizmičko područje izuzetno aktivno.
“Riječ je o potresu koji se dogodio na užasno plitkom području, na dubini od 18 kilometara, što je loša vijest jer to uzrokuje izuzetno velika razaranja”, kazao je jutros Fiket.
Nakon ovako razornog potresa treba očekivati seriju mnogobrojnih slabijih i jačih potresa. No Tomislav Fiket ne želi nagađati u kojem obimu bi ti potresi mogli biti razorni. To uvelike ovisi o tome kolike je nove rasjede u zemljinoj dubini prouzročio ovaj potres. Dodaje da je teško prognozirati hoće li ovaj potres imati posljedice u smislu novog podrhtavanja na području jugoistočne Europe.
>Razoran potres u Turskoj: Više od 500 mrtvih u Turskoj i Siriji
Fiket naglašava da potres magnitude 7,8 stupnjeva, kakav je jutros pogodio Tursku, nije moguć na našem području.
Turski potres 125 puta jači od petrinjskog
Voditeljica hrvatske Seizmološke službe Ines Ivančić kazala je za N1 televiziju da je turski potres po količini oslobođene energije 125 puta jači od petrinjskog te 5.600 puta od zagrebačkog potresa.
Podsjetimo, snažan potres magnitude 5,5 Zagreb je pogodio je 22. ožujka 2020. Prema Seizmološkoj službi, do kraja 2021. zabilježeno je oko 3.500 naknadnih potresa.
Prvi jak potres na Banovini magnitude 5,0 po Richteru dogodio se 28. prosinca, a uslijedilo je još nekoliko slabijih potresa. Razorni potres 6,2 po Richteru dogodio u 12.19 sati 29. prosinca 2020.
Izvor: narod.hr/Jutarnji list/N1