U početku je izgledalo da neke od zaljevskih zemalja nisu spremne podržati rezoluciju Ujedinjenih naroda (UN) kojom se osuđuje invazija i poziva Rusiju da povuče svoje snage iz Ukrajine. Ali su na koncu u srijedu (2. ožujka) gotovo sve zemlje Srednjeg istoka podržale usvajanje rezolucije. Međutim, ove su zemlje pažljivo birale riječi u izjavama kojima objašnjavaju svoju odluku. Naime, zaljevske zemlje imaju složene političke i energetske odnose s Rusijom, te moraju pažljivo balansirati prilikom zauzimanja strana.
141 zemlja podržala rezoluciju
Od 193 zemlje članice UN-a, 141 je podržala rezoluciju, 35 je bilo suzdržano, a samo pet je glasalo protiv rezolucije. Od tih pet, Sirija je bila jedina bliskoistočna zemlja. Razlozi za to su jasni: Rusija je saveznik sirijskog diktatora Bašara al Asada i preokrenula je tijek sirijskog građanskog rata u njegovu korist kada se vojno umiješala u sukob 2015. godine.
Iran i Irak bili su među 35 suzdržanih zemalja, a Maroko uopće nije glasao. U antiratnoj izjavi, Irak je naveo da se suzdržao „zbog naše historijske pozadine i zbog naših patnji koje su proistekle iz kontinuiranih ratova protiv naših naroda“.
Sve druge zaljevske zemlje pridružile su se ostatku svijeta u osudi ruske invazije. Ali zašto je ovim navodnim prijateljima i saveznicima Zapada trebalo toliko vremena da donesu tu odluku? pita se Deutsche Welle.
> UN usvojio rezoluciju ‘Agresija na Ukrajinu’: Traži se trenutačni prekid ruske invazije
Balansiranje između dvaju giganta
Dina Esfandiari, savjetnica programa za Bliski i Srednji istok i Sjevernu Afriku u istraživačkom centru Međunarodne krizne skupine objašnjava:
„Oni balansiraju između dvaju giganta. Način na koji su se Ujedinjeni Arapski Emirati ponašali na prošlotjednom glasanju u Vijeću sigurnosti dobar je primjer za to“, primijetila je Esfandiari. Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) predsjedava Vijećem sigurnosti UN-a tijekom ožujka, nakon što su se u siječnju pridružili Vijeću kao jedna od njegovih 10 nestalnih članica. Stalne članice su Velika Britanija, Kina, Francuska, SAD i Rusija.
Dan nakon što je počela ruska invazija, u Vijeću sigurnosti na prijedlog SAD-a glasalo se o nacrtu rezolucije kojom se invaziju osuđuje. Jedanaest od 15 zemalja složilo se s tom osudom. Tri su članice bile suzdržane: Kina, Indija i Ujedinjeni Arapski Emirati. Rusija je glasala protiv i uložila veto na usvajanje rezolucije.
Nedavni napadi na Abu Dabi
“Ujedinjeni Arapski Emirati poslali su poruku SAD-u ‘nismo zadovoljni vama'”, objasnila je Esfandiari.
UAE je osjetio da SAD, s kojima blisko surađuju u sektoru sigurnosti, nije dovoljno ozbiljno shvatio nedavne napade na Abu Dabi. U siječnju i veljači, Huti pobunjenici u obližnjem Jemenu ispalili su projektile i dronove na Abu Dabi. UAE je htio drugačiju rezoluciju Vijeća sigurnosti, a Rusija je na kraju podržala stav UAE-a.
„Dakle, doista možete vidjeti kako su Ujedinjeni Arapski Emirati balansirali“, rekla je Esfandiari, napominjući da je takvo ponašanje vjerojatno bilo više reakcija na trenutačne događaje nego dugoročna strategija.
Više lobiranja
„Ali uoči ovog glasanja je, čini mi se, bilo mnogo više lobiranja s američke strane“, nastavila je ona. „Mislim da je zemlja poput UAE možda bila malo zatečena time kako je međunarodna zajednica reagirala na njezino glasanje prošli tjedan.”
„Kada su Ujedinjeni Arapski Emirati shvatili globalne implikacije… izabrali su pristup prema kojem će pokušati izbjeći stati na jednu strane“, potvrdila je Cinzia Bianco, gostujuća suradnica u berlinskom uredu Europskog vijeća i stručnjakinja za Zaljev.
Neke zaljevske zemlje nisu ni spominjale Ukrajinu
Ali hoće li se glasanje u UN-u pretočiti u konkretnu akciju sasvim je drugo pitanje. Dok je većina zemalja regije potpisala rezoluciju, samo tri — Izrael, Kuvajt i Turska – konkretno su spomenule Rusiju u pažljivo doziranim izjavama objašnjavajući svoj stav prilikom glasanja. Isticali su mir, diplomaciju i poštovanje teritorijalnog integriteta drugih zemalja. Neke zaljevske zemlje nisu ni spominjale Ukrajinu.
Stručnjaci tvrde da se ovo balansiranje već neko vrijeme događa na Srednjem istoku i da je posljedica postupnog povlačenja SAD-a iz regije, koje je počelo pod bivšim američkim predsjednikom Barackom Obamom. Bliskoistočne zemlje su shvatile da im je u vanjskopolitičkom smislu potreban veći broj prijateljskih zemalja. To je također razlog zašto, barem u početku, mnoge zemlje regije jednostavno nisu vidjele ovo kao svoju „borbu”.
“Interesi SAD-a, EU-a i NATO-a”
One vide „krizu kao nešto što se prvenstveno tiče interesa SAD-a, EU-a i NATO-a, što im omogućava da ostanu sigurno po strani“, rekao je Gerald M. Feierstein iz vašingtonskog Bliskoistočnog instituta. Dodao je da te zemlje ne žele biti „pod pritiskom da izaberu stranu između svog povijesnog partnerstva s SAD-om i rastućih ekonomskih i političkih veza s Rusijom“.
Sigurnost, trgovina i energetika
Postoje tri glavna područja – sigurnost, trgovina i energetika – na kojima su se nedavno razvile veze između Rusije i Srednjeg istoka.
Za zemlje poput Jordana i Izraela, ruska nazočnost u Siriji važan je faktor. Izrael ovisi o ruskoj suradnji kada u Siriji želi „udariti” regionalne poslušnike svog neprijatelja Irana. A Jordan je odmah pored Sirije.
U srpnju bi Vijeće sigurnosti trebalo glasati za nastavak humanitarne pomoći na sjeverozapadu Sirije. Kao stalna članica Vijeća, s mogućnošću da stavi veto na bilo koju odluku, razljućena Rusija bi tu odluku mogla pretvoriti u monetu za potkusurivanje.
Rusija je u Libiji podržala skupine koje sponzoriraju Ujedinjeni Arapski Emirati. S Iranom Moskva surađuje u Siriji. Iran također podržava tamošnju Asadovu vladu.
Uvoz pšenice
Alžir, Tunis, Libija, Liban i Egipat – svi uvoze pšenicu iz Ukrajine i Rusije i svaka nestašica će im izazvati velike probleme i rast cijena. UAE je veliki financijski centar za Ruse i bit će primorani procijeniti do koje mjere će provoditi konkretne bankarske sankcije.
Vladimir Putin pozdravi saudijskog prijestolonasljednika
Rusija i Srednji istok imaju isprepletene energetske interese. Rusija se 2016. pridružila organizaciji pod nazivom OPEC+, koja je proširila prvobitnu Organizaciju zemalja izvoznica nafte (OPEC). U toj organizaciji Rusija surađuje s glavnim proizvođačima nafte poput Saudijske Arabije kako bi prilikom pada cijene nafte ograničili količinu proizvodnje, i tako opet podigli cijenu nafte.
Kada je u pitanju Saudijska Arabija, možda je stav države i plod osobnog odnosa. Godine 2018. rukovodstvo Saudijske Arabije bilo je na udaru kritike zbog jezivog ubojstva saudijskog disidenta Jamala Khasoggija u Istanbulu. Samo dva mjeseca poslije, na samitu G20 u Argentini, ruski predsjednik Vladimir Putin izazvao je medijsku buru pozdravivši sve izoliranijeg saudijskog prijestolonasljednika Mohameda bin Salmana neobveznim pozdravom „high five” i širokim osmijehom.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/Deutsche Welle