Srbija će kažnjavati svoje državljane u ratnim sukobima u svijetu

Srbija priprema oštre kaznene mjere za svoje državljane koji sudjeluju u ratnim sukobima diljem svijeta, a zatvorske kazne bit će od šest mjeseci do 10 godina, najavio je u petak dužnosnik srbijanskog parlamenta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik parlamentarnog odbora za kontrolu službi sigurnosti Momir Stojanović pozvao je u petak sve građane Srbije koji su “iz bilo kojih razloga” na ratištima u svijetu, da se vrate i najavio oštre kazne koje će biti uvedene izmjenama kaznenog zakona.

“Za pojedinačno sudjelovanje predviđena je kazna od šest mjeseci do pet godina, ako je sudjelovanje grupno organizirano kazna je od od jedne do osam godina, a ako neka organizacija organizira ili potiče sudjelovanje naših građana na ratištima izvan zemlje onda je predviđena kazna od jedne do 10 godina zatvora”, rekao je Stojanović za Radio-televiziju Srbije (RTS).

On je naveo procjene da trenutačno nekoliko desetaka građana Srbije sudjeluje u ratnim sukobima u svijetu, ocijenivši da to nije “zabrinjavajući broj”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O predloženim izmjenama kaznenog zakona Skupština Srbije raspravljat će idućeg tjedna.

Srbijanski premijer Aleksandar Vučić ocijenio je u kolovozu, nakon vijesti u medijima da plaćenici iz Srbije ratuju na obje strane u Ukrajini, da njihovo angažiranje “nanosi štetu državi” i naglasio da “Srbija ne sudjeluje u tim sukobima”.

“Srbija vodi odgovornu politiku. Nismo u mogućnosti zakonski reagirati, ali sve više vodimo računa o osobama koje se vraćaju s teritorija Sirije i Iraka i onih koji u Ukrajini sudjeluju u sukobima. Pratimo njihovo djelovanje u zemlji”, ocijenio je Vučić u povodu izvješća da na bojišnicama u Ukrajini ratuju i dragovoljci iz Srbije, da bi tjedan dana kasnije vicepremijer Rasim Ljajić najavio izmjene kaznenog zakona koje bi se odnosile upravo na angažiranje građana Srbije u ratnim sukobima u svijetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.