Brazilski novoizabrani predsjednik Jair Bolsonaro, na kojeg je ljevičarski ekstremist izvršio atentat ubadanjem nožem u polovini kampanje, osvojio je izbore obećavajući radikalno novi smjer politike, od smanjenja ubojstava i kriminala do smanjenja uloge države u gospodarstvu, a sve kako bi se olakšao razvoj zemlje koja je utonula u kaos korupcije, kriminala, ubojstava i birkoracije.
Sve je to djelo brazilske ljevice, koju su konačno građani Brazila, kao i posvuda po svijetu, odlučili poslati u povijest.
Pobjeda Jaira Bolsonara odjeknula je u cijelom svijetu jer se radi o Brazilu, najvećoj državi i najvećoj ekonomiji Latinske Amerike, zemljom sa velikim ljudskim, strateškim i gospodarskim potencijalom. Hrvatski mediji su se uglavnom bavili senzacionalističkim tekstovima o Bolsonaru na granici pravog žutila, ali ozbiljan čitatelj se pita što je to što je birače u Brazilu privuklo da daju glas Bolsonaru?
Osim što je ljevičarsku vladu Brazila nagrizla ogromna korupcijska afera, kao i strašan porast kriminala u zemlji, glasači su odlučili i novi zaokret u politici Brazila, na temejlima predizbornih obećanja Bolsonara.
Ovo su neki neki od glavnih ciljeva politike Jaira Bolsonara:
1) Smanjenje korupcije
Nakon što je najveći koruptivni skandal u povijesti Brazila prodrmao političku klasu u protekle četiri godine – pomažući izboru Bolsonara – bivši vojni kapetan je obećao da će se boriti s široko rasprostranjenom korupcijom u javnom životu.
Upravo zbog korupcije su u zatvoru ljevičari, bivši predsjednik Luizo Inacia Lula de Silva i predsjednica Dilma Rousseff, s optužbama za mito koje se penju do dvije milijarde dolara!
Bolsonaro je obećao kako će potaknuti daljnje korupcijske istrage i okončati „trgovinu“ između vlade i političkih stranaka, što je očito da je partitokracija boljka koja ne muči samo Hrvatsku.
Bolsonaro je obećao i smanjiti broj ministarstava, kao i birokraciju koja tipično raste u partitokratskim državama kakav je Brazil, ali i Hrvatska gdje takva mjesta služe za uhljebljivanje podobnih kadrova i rast ionako nepodnošljivo golemog birokratskog aparata.
2) Privatizacija
Bolsonaro je obećao privatizirati niz državnih poduzeća, uključujući naftne tvrtke Petroleo Brasileiro SA (Petrobras) (PETR4.SA) i elektroprivrede Centrais Eletricas Brasileiras SA (Eletrobras) (ELET6.SA).
Međutim, te mjere u državi koja kontrolira svoje temeljne djelatnosti, još uvijek su pitanje rasprave kao među njegovim najjačim ekonomskim savjetnikom, pro-privatizacijskim Paulom Guedesom, tako i drugim političarima, ekonomistima i zaslužnim umirovljenim časnicima koji su podupirali Bolsonarovu predsjedničku kandidaturu.
Privatizacija bi u mogla u mnogome dotaknuti i poljoprivredu i rudarstvo, vrlo snažno razvijeno u Brazilu
3) Reforma mirovina
Bolsonaro je rekao kako će reformirati skup i gotovo neodrživ brazilski sustav mirovina kako bi smanjio ogroman proračunski deficit Brazila, što je važno za mnoge investitore koji žele stabilnu proračunsku situaciju u državi radi sigurnosti svojih ulaganja.
Međutim, Bolsonaro nije bio jasan o detaljima svog plana osim što je rekao da će se razlikovati od prijedloga vlade. Također je predložio porezni nadzor, uključujući porez na stanarinu i manje poreze na plaću.
4) Borba s uličnim kriminalom i zločinima
Obećanje u kampanji bila je borba s eksponencijalno rastućim kriminalom i nasiljem u brazilskim gradovima, dajući policiji veću autonomiju u sukobima s kriminalcima.
U zemlji s više od 60.000 ubojstava godišnje, Bolsonaro želi izmijeniti brazilski zakon o nošenju oružja kako bi se građani Brazila lakše suprotstavili i obranili od uličnih bandi, kriminalaca i zločinaca na ulicama njihovih velikih gradova.
Također, ima za cilj uključiti saveznu vladu aktivnije u javnu sigurnost, za koje su tradicionalno odgovorne državne vlasti. Rekao je da želi koristiti i vojsku za rutinske ophodnje gradskih ulica – nešto prema čemu su neki visoki vojni časnici oprezni.
5) Promjena u međunarodnoj politici – oprez prema Kini i približavanje SAD-u
Kina je najveći brazilski trgovinski partner posljednjih godina – s prošlogodišnjih 75 bilijuna dolara u bilateralnoj trgovini – ali Bolsonaro je prikazao Peking kao grabežljivca koji želi dominirati ključnim gospodarskim područjima Brazila.
Bolsonaro je zadovoljan s Kinom u području vanjske trgovine i prodaje robe, poput soje.
Zašto onda Bolsonaru smeta Kina?
Njegovim riječima:”Kina je predator koji želi dominirati ključnim sektorima brazilske ekonomije”. Nadalje, Kina želi investirati u izgradnju željeznica, luka i druge infrastrukture u Brazilu – dakako, u tome vidi i svoj interes, ubrzani transfer njoj potrebnih brazilskih žitarica i drugih resursa.
Bolsonaro poručuje kako se ne smije dozvoliti da Kina preuzme brazilsku zemlju ili da kontrolira ključne industrije. “Kinezi ne kupuju u Brazilu – oni kupuju Brazil!”, poručio je Bolsonaro u više navrata.
Također, Bolsonaro je obećao preoblikovati vanjsku politiku Brazila koja je bila daleko od Sjedinjenih Država u razdoblju od 13 godina ljevičarske radničke stranke. Kao snažan obožavatelj američkog predsjednika Donalda Trumpa, Bolsonaro je rekao kako želi poboljšati veze s Washingtonom.
Zanimljivo je istaknuti i to kako mu je jedan od savjetnika istaknuti američki konzervativac Steve Bannon.
Uz to, Bolsonaro je rekao da će premjestiti brazilsko veleposlanstvo u Izraelu u Jeruzalem i zatvarati palestinsko veleposlanstvo u Brazilu.
6) Promjena fokusa sa globalističke i multilaterlane poltike na bilaterlane odnose država
“Učinimo Brazil velikim!” bio je jedna od glavnih predizbornih pokliča Bolsonara, kao i oštra antiljevičarska i antikomunistička retorika. Prijezir je pokazao i načinom kako UN nameće svojim članicama rješavanje nekih pitanja, pa je čak za tu svjetsku organzaciju naveo da je načeta “virusom komunizma”.
Odlučio se fokusirati na direktne bilateralne odnose s državama, osobito u trgovini, na račun multilaterlanih aranžmana.
Osim što se predviđa približavanje SAD-u, očekuje se približavanje i konzervativnim vladama i demokratskim državama Latinske Amerike, osobito Čileu i Kolumbiji, na račun socijalističkih koje Bolsonaro prezire, osobito Kubu i Venecuelu. Odnose s Venecuelom je najvišu razinu bliskosti doveo bivši socijalistički predsjednik Lula, koji je osuđen za najveći koruptivni kriminal u povijesti Brazila. Zajedno s Kolumbijom, Bolsonaro će sigurno pokušati izolirati propadajući Madurov režim u Venecueli, gdje će svakako imati pomoć bliskog predsjednika SAD-a Trumpa.
Ali u koliko će duboke rezove u vanjskoj i trgovačkoj politici prema Kini i drugim državama ići Bolsonaro, pokazati će vrijeme.
Uglavnom, Brazil čekaju promjene i nada u “novi, drugačiji i bolji Brazil” obećan od strane predsjednika Jaira Bolsonara.
Tekst se nastavlja ispod oglasa