Švicarska želi da se džihadistima sudi u Siriji

Foto: Thinkstock

Švicarska bi radije da se građanima koji su se borili za Islamsku državu sudi u državama gdje su se borili, nego da ih se dovodi u domovinu na suđenje, objavila je ministrica pravosuđa te zemlje u utorak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječi Karin Kelle-Sutter odgovaraju raširenom oklijevanju drugih europskih država da prime natrag borce čija sudbina postaje sve važnije političko pitanje zbog neminovnog i skorog pada posljednje enklave Islamske države u Siriji.

Američki predsjednik Donald Trump je u subotu pozvao europske države da prime natrag preko 800 boraca te militantne skupine od kojih su mnogi europski državljani s pravom na povratak ili će ih SAD pustiti na slobodu.

“Za mene prioritet ostaje sigurnost švicarskog stanovništva i snaga sigurnosti”, kazala je ministrica za televiziju RTS.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Možemo li ugrožavati Švicarce vraćanjem ljudi koji su svojom slobodnom voljom odlučili napustiti državu kako bi se borili u Siriji i Iraku?”, upitala je te dodala: “Je li im moguće suditi tamo? Preferiram tu opciju”.

“Prikupljanje dokaza i održavanje normalnog procesa već je otežano i tamo, pa zamislite da švicarski sudovi odjednom moraju prosuđivati što se dogodilo u Siriji”, zaključila je.

U svom godišnjem izvještaju iz 2018. švicarska obavještajna služba identificirala je 93 slučaja džihadista koji su se otišli boriti. Više desetaka njih je poginulo, a 16 ih se vratilo u državu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.