List The New York Times i magazin The New Yorker zajednički su u ponedjeljak dobili Pulitzerovu nagradu za izvješćivanje u javnom interesu o hollywoodskom skandalu o optužbama za seksualno zlostavljanje protiv filmskog producenta Harvey Weinsteina, javio je BBC.
Ta izvješća potaknula su #Me Too pokret protiv seksualnog zlostavljanja u drugim djelatnostima.
Odbor za dodjelu nagrade je opisao rad novinara koji su razotkrili Weinsteina kao “eksplozivno, utjecajno novinarstvo koje je razotkrilo moćne i bogate seksualne grabežljivce”.
The New York Times je podijelio i drugu nagradu s The Washington Postom za nacionalno izvješćivanje o navodnom ruskom miješanju u američke predsjedničke izbore 2016. i mogućem dosluhu ruskih dužnosnika i kampanje predsjednika Donalda Trumpa.
Pulitzerova nagrada je najprestižnije priznanje u američkom novinarstvu, ustanovio ga je novinski izdavač Joseph Pulitzer, a dodjeljuje ih od 1917. Sveučilište Columbia u New Yorku.
> Hollywood: Kako su se skrivala silovanja i pedofilija
Britanska novinska agencija Reuters dobila je Pulitzerovu nagradu za međunarodno izvješćivanje koje je otkrilo veze između filipinskog predsjednika Rodriga Duteretea i policijskih odreda za ubijanje kao i za fotografiju migrantske krize naroda Rohingya, izvijestio je Reuters.
List The Press-Democrat iz Santa Rose u Kaliforniji dobio je nagradu za prijelomnu vijest izvješćujući o šumskim požarima koji su prošle godine zahvatili kalifornijske vinogradarske okruge.
U domeni umjetnosti nagradu za roman “Less” dobio je Andrew Sean Greer, za dramu “Cost of Living” Martyn Majok, a za najbolju biografiju “Preirie Fires: The American Dream of Laura Ingalls Wilder” nagrada je otišla Carolini Fraser, za pjesništvo je nagradu dobio Frank Bidart za djelo “Half-light”.
Kendrick Lamar je postao prvi reper koji je dobio Pulitzera, uzevši nagradu za glazbu za album “DAMN”.