U zadnjih 208 godina 6 je puta provaljeno u zgradu Kongresa SAD-a: Evo tko i kada

Capitol
epaselect epa08923729 DC National Guard arrive at the East Front of the US Capitol after pro-Trump protesters stormed the grounds leading to chaos, in Washington, DC, USA, 06 January 2021. Various groups of Trump supporters have broken into the US Capitol and rioted as Congress prepares to meet and certify the results of the 2020 US Presidential election. EPA/MICHAEL REYNOLDS

U srijedu su prosvjednici uvjereni u izbornu prijevaru, probili policijsku zaštitu i dospjeli u prostorije zgrade američkog Kapitola, središte Kongresa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zastupnici Zastupničkog doma u to su vrijeme održavali sjednicu na kojoj se raspravljalo o izbornim nepravilnostima i potvrdi izborne pobjede Demokrata Joea Bidena. Došlo je do sukoba s policijom, a u neredima je četvero ljudi poginulo, a 52 je uhićeno. Opsada je trajala oko tri i pol sata, nakon čega su prosvjednici potisnuti, a Kongres očišćen.

Neki od prosvjednika su čak su ušli u prostorije Senata, no ovo nije prvi put da su građani probili blokadu i ušli u američki Kapitol, zgradu koja simbolički predstavlja srce američke demokracije.

> Trump: ‘Mirno predajem vlast 20.1., ali nastavljam borbu da učinimo Ameriku ponovno velikom’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Objavljena uznemirujuća snimka: Policajac na Kapitolu upucao veteranku

Iako je početna izgradnja Kapitola počela 1793. godine, zgrada je proširena i modificirana puno puta, a nekoliko je navrata u njoj aktivirana bomba.

1. Britanski vojnici zapalili Capitol i Bijelu kuću

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Britanska je vojska napala Washington tijekom rata koji je započeo 1812.

Sjedinjene Američke Države objavile su rat zbog trgovačke restrikcije američkih brodova,britanskog rata s Francusko te britanske potpore indijanskim plemenima protiv američke ekspanzije i zbog neslužbene želje SAD-a da anektira Kanadu. Britanske su trupe, predvođene viceadmiralom Alexandrom Cockburnom i general-majorom Robertom Rossom, zapalile 1814. zgradu Capitola, koja je tada bila u izgradnji, Obnova je trajala oko četiri godine. Amerikanci su na koncu pobjedama u rujnu 1814. i siječnju 1815. odbili tri britanske invazije na New York, Baltimore i New Orleans.

2. Bomba u Senatu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

2. srpnja 1915. godine, prije no što su SAD ušle u Prvi svjetski rat, njemački profesor Eric Muenter aktivirao je bombu u prihvatnoj sobi američkog Senata, imajući za cilj zaustaviti američku potporu saveznicima. Sljedeće jutro Muenter je pokušao izvršiti atentat na J. P. Morgana ml., sina financijera, čija je tvrtka služila kao glavni američki agent za nabavu oružja u Velikoj Britaniji. Eksplozija je oštetila zgradu, ali nijedna osoba nije ranjena. Nekoliko dana kasnije počinio je samoubojstvo.

3. Napad portorikanskih nacionalista 1954. godine

Dana 1. ožujka 1954., četvorica portorikanskih nacionalista, iz poluautomatskih pištolja s balkona za posjetitelje ispalilo je ukupno 30 metaka. Razvili su portorikansku zastavu i počeli pucati na predstavnike koji su u to vrijeme raspravljali o imigracijskom zakonu.

Strijelci su ranili pet predstavnika, ali svi su se oporavili.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nisam došla nikoga ubiti, došla sam umrijeti za Portoriko”,povikala je čelnica grupe Lolita Lebron za vrijeme uhićenja. Lebron je osuđena na 50 godina zatvora, a ostalo troje aktivista dobili su ukupno 75 godina. Sve kazne kasnije je umanjio predsjednik Jimmy Carter. Grupa se vratila u Portoriko.

4. Ljevičarsko bombardiranje

U ožujku 1971. radikalna ljevičarska domaća teroristička skupina ‘Weather Underground’ aktivirala je bombu u prizemlju američkog Kapitola, kao znak pobune protiv američke umiješanosti u politiku Laosa. Predsjednik Richard Nixon osudio je bombaški napad kao “šokantan čin nasilja”.

5. Još jedno ljevičarsko bombardiranje

U studenom 1983. ljevičarska teroristička skupina ‘Oružani otpor’ preuzela je odgovornost za detoniranje bombe ispred ureda Roberta Byrda. Nije bilo žrtava, ali je bilo velike materijalne štete.

Nakon četiri i pol godine istrage, savezni agenti uhitili su šest terorista i optužili ih za bombardiranje Kapitola i dvorišta mornarice u Washingtonu.

U prosincu 1990. savezni je sudac osudio dvojicu terorista na dugotrajne zatvorske kazne, dok je sud odustao od optužbi protiv trojice suokrivljenih, koji su već odslužili zatvorske kazne za srodna kaznena djela. Na dan kada je napustio dužnost, predsjednik Bill Clinton ublažio je kaznu Lindi Evans, jednoj od optuženih.

6. Ubojstvo dvojice policajaca

24. srpnja 1998. Russell Eugene Weston, Jr., upao je u Kapitol i otvorio vatru, usmrtivši dvojicu policajaca Kapitola, Jacoba Chestnuta i Johna Gibsona. Westonovi motivi ostaju nepoznati i suočio se s optužbama za ubojstvo. Smješten je u umobolnicu zbog paranoične shizofrenije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.