Britanski premijer Boris Johnson najavio je slanje britanskih “vojnih stručnjaka” u Bosnu i Hercegovinu koji bi joj, kao, trebali pomoći za borbu protiv utjecaja Putinove Rusije. Tu su vijest analizirali dr. sc. Marta Vrbetić, suradnica Međunarodnog centra za stipendiste pri Woodrow Wilson centru u Washingtonu i Brian Gallagher, jedan od najuspješnijih promotora Hrvatske u Velikoj Britaniji, kako ga predstavlja britanski portal Visit Croatia.
Ne možemo dopustiti da zapadni Balkan postane još jedan poligon za Putinove pogubne težnje. Raspirujući vatru secesionizma i sektaštva Rusija nastoji poništiti postignuća u BiH iz protekla tri desetljeća koja su doprinijela stabilnosti na cijelom kontinentu”, izjavio je Johnson kako ga citiraju u izjavi na službenoj mrežnoj stranici ureda britanskog premijera.
Velika Britanija još od Brexita provodi anti-Eu i antidaytonsku politiku
Na ove poteze Britanskog premijera na Twitteru je reagirala Marta Vrbetić, suradnica Međunarodnog centra za stipendiste pri Woodrow Wilson centru u Washingtonu.
Ona u potezima britanske vlade vidi antidaytonsko djelovanje te podršku probošnjačkoj majorizaciji.
“Velika Britanija još od Brexita provodi anti-Eu i antidaytonsku politiku u Bosni i Hercegovini. Sada se to odvija pod ruhom ruskog utjecaja u BiH”, napisala je Vrbetić na Twitteru.
Ona ističe da su problemi u BiH unutarnjeg karaktera.
“Poticanje antidaytonske, probošnjačke majorizacije, ubrzat će raspad BiH”, zaključila je Vrbetić.
>Mišetić: ‘Hrvatskoj u Haagu nisu ništa presudili. Čak nisu ni Herceg-Bosnu proglasili UZP’
U raspravu koju je pokrenula Vrbetić uključio se Brian Gallagher, urednik Twitter profila Croatia Business koji se nije složio s Vrbetić.
“Kako se to sukobljava s EU? Također, to su samo dva čudaka i potpora manja od milijun funti. Pretpostavljam da ima više veze s Rusijom nego BiH. Možda bi mogli pogledati ovo”, napisao je Gallagher te postavio poveznicu na Reutersov tekst o ugovoru između Energoinvesta i Gazproma o isporuci plina za BiH pod povoljnim uvjetima.
Vrbetić je odgovorila da se onda čini da je britanska podrška važnija nego što jest, kako bi Johnson poboljšao svoj imidž kod kuće.
“Ali UK ne slijedi pro-EU prioritete; želi voditi novu političku zajednicu u konkurenciji EU. Situacija je pogoršana vlastitim problemima EU-a”, dodala je.
Gallagher je replicirao da javnosti u Velikoj Britaniji nije stalo do BiH, da to se ne radi iz domaćih razloga je je to nebitno u britanskoj politici.
“Johnson ima Ukrajinu, gdje je Velika Britanija važnija od EU u podršci toj zemlji. Nadalje, to se radi s NATO-om”, napisao je Gallagher preko profila Croatia Business.
Je li BiH disfunkcionalna zbog Rusije ili Putin koristi BH disfunkcionalnost da ostvari svoje ciljeve?
Vrbetić je pak kazala da britanska javnost i vlada ne mare za Bosnu i Hercegovinu.
“Inicijativa je NATO. Ali zanemarujete kontekst: Bošnjaci odbacuju podjelu vlasti u Daytonu i odbacuju EU s njezinim uvjetovanjima. Je li UK alternativa i kako rješava interne probleme u BiH”, odgovorila je Vrbetić i podjelila poveznicu na analizu Hamze Karčića za BalkanInsight pod naslovom “Vrijeme je da Bosna pogleda dalje od članstva u EU”.
“Znamo da je Rusija loša, ali ključna pitanja za Bosnu i Hercegovinu: Kako će borba protiv Rusije riješiti unutarnje probleme BiH? Je li BiH disfunkcionalna zbog Rusije ili Putin koristi BH disfunkcionalnost da ostvari svoje ciljeve? Kako će britanska alternativa EU riješiti unutarnje probleme BiH?”, poentirala je Vrbetić.
“Točno – izbacite Rusiju i dalje imate problem. Nisam siguran da se UK predstavlja kao alternativa EU u BiH. ja to ne vidim”, kazao je Gallagher.
Vrbetić je nastavku govorila o isprepletenosti bošnjačkih i britanskih interesa u BiH.
“Dakle, to je srž problema. Pitanje percepcije. Ključno nije ono što UK misli, već kako Bošnjaci percipiraju. Mrze državu koja se dijeli. Oni misle da je alternativa nešto drugo od Daytona i izgradnje BiH konsenzusom. Misle da je to daleko od Daytona”, napisala je Vrbetić poručivši Gallagheru da on, budući da je u Ujedinjenom Kraljevstvu, zna bolje od nje da je UK nakon Brexita iskoristilo razočaranje u Istočnoj Europi situacijom u EU i Ukrajini kako bi promoviralo vlastito viđenje nove zajednice (‘Commonwealth?)”.
A upravo taj “Commonwealth”, smatra Vrbetić, neki u Bosni i Hercegovini vide kao alternativni odgovor na njihov problem.
Marta Vrbetić je doktorirala međunarodne odnose u SAD-u i magistrirala europske studije u Belgiji.
Bila je docentica za vladina pitanja na Sveučilištu Gallaudet u Washingtonu te je radila na Institutu za razvoj i međunarodne odnose u Zagrebu.
Tekst se nastavlja ispod oglasa