Opća skupština Ujedinjenih naroda u srijedu je formalno priznala sporazum namijenjen povećanju globalne suradnje u rješavanju problema migracija, a kojemu su se protivile SAD, Austrija, Australija, Izrael, Bugarska, Švicarska, Latvija, kao i cjelokupna Višegradska skupina u kojoj su Poljska, Mađarska, Češka i Slovačka
Iz administracije predsjednika SAD-a Donalda Trumpa rekli su kako globalni pristup ovom problemu nije u skladu s američkom suverenosti te kako Washington nije sudjelovao u pregovorima o sporazumu o migracijama.
(VIDEO) Što je zapravo Marakeški sporazum na koji je Narod.hr upozoravao početkom 2018.
Rezolucija Opće skupštine UN-a koja sadrži sporazum prihvaćena je u srijedu sa 152 glasa za i 12 suzdržanih, dok 24 države nisu glasale.
Mađarska je istaknula da je sporazum neuravnotežen i proimigrantski.
Ovog su mjeseca na ceremoniji u Maroku 164 države formalno potpisale sporazum.
I Belgija je u srijedu glasovala za UN-ovu rezoluciju. Belgijski premijer Charles Michel podnio je u utorak ostavku nakon što su iz oporbe pozvali na glasanje o povjerenju zbog političke krize uzrokovane njegovom podrškom sporazumu o migracijama.
U dokumentu koji ima 30-ak stranica, u točki 8. odjeljka “Naša vizija i vodeća načela” piše sljedeće:
“Ovaj Globalni kompakt izražava našu kolektivnu predanost poboljšanju suradnje oko međunarodnih migracija. Migracija je dio ljudskog iskustva kroz povijest, a mi prepoznajemo da je izvor blagostanja, inovacije i održivog razvoja u našem globaliziranom svijetu, i da se ti pozitivni učinci mogu optimizirati poboljšanjem upravljanja migracijom.”
Nadalje, u točki 12. pod kategorijom Zajedničke odgovornosti navodi se:
“On nastoji stvoriti pogodujuće uvjete koji omogućavaju svim migrantima da obogaćuju naša društva svojim ljudskim, ekonomskim i socijalnim sposobnostima.”
Zaključno, u samom dokumentu koji je navodno neobvezujući pojmovi “obveza” i “obvezujemo” se, spominju se čak 45 puta!