Stručnjaci za ljudska prava UN-a kritizirali su u četvrtak 11. travnja trajni manjak zaštite za žene i djevojke, pripadnice vjerskih manjina, u većinski muslimanskom Pakistanu, objavila je Katolička novinska agencija (KNA). Naime djevojčice se u Pakistanu suočavaju s prisilom na Islam. Ova muslimanska država ne štiti njihova prava i dopušta da se pod krinkom braka (najčešće prisilnog) događaju kršenja temeljnih ljudskih sloboda, od kojih je i pravo na slobodu vjeroispovijesti.
>Nigerija: Na Badnju večer islamisti ubili 140 kršćana među kojima i djecu, a svijet o svemu šuti
Djevojčice se sili da pređu na Islam
„Kršćanske i hinduističke djevojčice posebno su ranjive na prisilnu promjenu vjeroispovijesti, otmice, trgovinu ljudima, dječja i prisilna vjenčanja“, navodi se u priopćenju Povjerenika UN-a za ljudska prava u Ženevi.
Navedeni zločini najčešće ostaju ne samo nekažnjeni, nego ih sudovi čak i potvrđuju pozivajući se na zakone koji se tiču vjeroispovijesti. Zabrinutost zbog toga izrazili su stručnjaci UN-a. Među kojima su i posebni izvjestitelji za slobodu vjeroispovijesti, protiv ropstva i trgovine ljudima kao i za prava žena i manjina.
>Francuska: 4 od 10 muslimanskih učenika ne osuđuje islamistički atentat na profesora
Sklapanje ženidbe kao mjera prisile
„Počinitelji često izbjegavaju odgovornost jer policija zanemaruje takve zločine pod plaštem ženidbe iz ljubavi“, piše u priopćenju. Stručnjaci zahtijevaju nesmetan pristup pravosuđu osobama koje su pogođene prisilnom promjenom vjeroispovijesti. Kao i donošenje zakona o poništenju i razvrgavanju brakova sklopljenih pod prisilom, prenosi Ika.
„Pakistanske vlasti moraju donijeti zakone i strogo ih provoditi, kako bi se osiguralo da se brakovi sklapaju samo uz slobodnu i potpunu privolu budućih supružnika. Kao i da se najniža dob za sklapanje braka podigne na 18 godina, što se treba odnositi i na djevojke“, napisali su stručnjaci UN-a.
Tekst se nastavlja ispod oglasa