Uoči predsjedničkih izbora, Amerika se sve više pita je li moguće zamijeniti Bidena

Biden
Foto: FaH

Američki predsjednik i kandidat na izborima u studenome Joe Biden izaziva sve veću zabrinutost svojih kolega u Demokratskoj stranci, ali i svih Amerikanaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bidenovo psihofizičko stanje ne ulijeva povjerenje, to se vidi golim okom, iako je Bijela kuća sve do nedavno tvrdila da je s predsjednikom sve u redu.

Da mnogo toga nije u redu vidi se na njegovim posljednjim nastupima. Biden naprosto odluta u mislima, zaboravi što je htio reći, miješa imena i pojmove ili naprosto ostane ukočen na mjestu.

Na nedavnom sastanku na vrhu skupine G7 u Italiji zabuljio se u prazno i pokazivao podignuti palac onamo gdje nije bilo nikoga. Prije nekoliko dana, na sučeljavanju predsjedničkih kandidata, gdje je nastupio nasuprot Donaldu Trumpu, Biden je zapinjao i povremeno nesuvislo govorio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako ući u izbore s nepouzdanim kandidatom?

Amerikanci se sada pitaju ne samo imaju li predsjednika koji nije “sav svoj”, nego i kako ući u predsjedničke izbore s jednim nepouzdanim kandidatom. Sve je jasnije da će predsjednička utrka biti neizvjesna ne zbog tijesnog rezultata, nego zato što nije jasno je li jedan od kandidata uopće u stanju biti kandidat.

>Raste prednost Trumpa: Biden gubi podršku, ali se i dalje odbija povući

Stječe se dojam da su demokrati kalkulirali. Bidenov tim zna u kakvom je stanju predsjednik, ali je unatoč tome gurnut u novu kandidaturu. Moguće je da su se nadali da će izdržati do izbora, dobiti ih na temelju prednosti koje uživa kao predsjednik, a onda ga zamijeniti.

Međutim, ako su ta nagađanja i točna, Biden će možda biti zamijenjen i prije izbora. A u tom slučaju Amerika dolazi na sklizak teren, jer je riječ o situaciji koja se još nikad nije dogodila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Biden ima sve manje šanse, ali ipak ne odustaje

Biden je kandidat Demokratske stranke i samo se čeka službena potvrda kandidature krajem kolovoza. Već su izabrani stranački izaslanici koji će na konvenciji glasovati za njega.

Najnovije ankete pokazuju da Biden u međuvremenu nema šanse protiv Trumpa, posebice nakon najnovijih neugodnih nastupa. Trumpova prednost pred Bidenom najveća je još od vremena kad je pobijedio na predsjedničkim izborima.

Biden je održao sastanak s demokratskim guvernerima i dobio je njihovu podršku za nastavak kandidature. Bio je to krizni sastanak, a informacija o podršci treba se uzeti uvjetno. Pitanje je jesu li mu stvarno dali podršku, ili ga pak nisu uspjeli nagovoriti da odustane od kandidature.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Sve veće dvojbe: Može li Biden izdržati do izbora i može li se izvući iz utrke?

Demokratska stranka očito još uvijek vjeruje da je Biden u stanju izdržati do izbora 5. studenoga. S tim u svezi postavljaju se dva pitanja: Što ako ne izdrži i što ako dobije izbore?

Izborne procedure u Americi teško su razumljive i samim Amerikancima

Američki izborni sustav vrlo je složen. Primjerice, predsjednika se zapravo ne bira izravno, nego birači na predsjedničkim izborima biraju izbornike koji zatim formalno biraju predsjednika.

Pobjeda nekog kandidata na predsjedničkim izborima znači da je izabran dovoljan broj izbornika za koje se pretpostavlja da će izabrati njega.

Slično je i s postupkom kandidature, odnosno nominacijom. Obje stranke već su izabrale dovoljan broj izaslanika koji će na konvencijama glasovati za istaknute kandidate. I kad je riječ o nominaciji, Republikanci i Demokrati imaju različita pravila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U svakom slučaju, demokratski izaslanici obvezali su se da će na konvenciji u kolovozu glasovati za Joea Bidena, ne za nekog proizvoljnog kandidata svoje stranke.
CNN je pokušao pojasniti situaciju i pronaći odgovore, na kraju zaključivši da, kako god se okrene, stvari nisu jasne i zamjena kandidata ne bi bila jednostavna.

Demokrati su već imali problema sa svojim kandidatima

CNN također podsjeća da je Biden osvojio glasove izaslanika i da stoga nije vjerojatno da će pristati odustati od utrke.

Sadašnji sustav predizbora, podsjeća CNN, rezultat je nezadovoljstva iz 1968., kad su izabrali Huberta Humphreyja za kandidata koji je trebao naslijediti Lyndona Johnsona na dužnosti predsjednika. Johnson je odustao od utrke, ali su se članovi stranke pobunili protiv Humphreya i izbilo je nasilje. Na kraju je za predsjednika izabran Republikanac Richard Nixon.

>Lijevi mediji protiv Bidenove kandidature: ‘Vrijeme je da Joe ode’

Sada, ako Biden odustane, izaslanici bi trebali glasovati za novog kandidata. A oni su se većinom obvezali glasovati za Bidena, sudjeluju u njegovoj kampanji i usklađeni su sa sadržajima njegove politike.

Tko bi mogao zamijeniti Bidena?

Jedina osoba za koju se tvrdi da bi mogla konkurirati Trumpu je bivša prva dama Michelle Obama. Međutim, objavljeno je da se ona ne želi kandidirati. Kao moguću zamjenu za Bidena spominje se potpredsjednicu Kamalu Harris.

Bez obzira tko bi nastupio kao novi kandidat, CNN predviđa da bi to izazvalo zbrku u redovima izaslanika i nametnulo pitanje lojalnosti.

Nadalje, što ako kandidat odustane nakon što bude nominiran? Nacionalni odbor Demokratske stranke ovlašten je u tom slučaju izabrati drugoga kandidata, nakon konzultacija sa stranačkim guvernerima i kongresnicima.

Kod Republikanaca su pravila drugačija, oni bi u tom slučaju morali sazvati novu konvenciju.

Kad bi Biden bio izabran, pa se onda povukao, njegovo mjesto zauzima potpredsjednik

Pravila također kažu da, u slučaju nesposobnosti predsjednika, njegovo mjesto zauzima potpredsjednik. U ovom slučaju Harris bi preuzela dužnost predsjednice SAD-a, neovisno o kandidaturi.

>Bidenovu sudbinu u rukama drži supruga Jill: Spas traži na naslovnici Voguea

Sličan slučaj dogodio se uoči izbora 1972. Za kandidata Demokrata nominiran je Thomas Eagleton, ali se povukao nakon što se otkrilo da se liječio od mentalnih bolesti. Danas takav slučaj ne bi bio moguć, jer liječenje od mentalne bolesti nije prepreka kandidaturi.

Ako Biden dobije izbore, što u ovom trenutku nije izgledno, pa tek onda odluči povući se ili bude na to prisiljen, dužnost predsjednika preuzima potpredsjednik. No i u tom slučaju pravila nisu potpuno jasna. Primjerice, događa li se to automatski ili nakon formalne odluke Kongresa.

U svakom slučaju, Biden u želji da i dalje ostane u utrci, ima dobre karte u rukama. Ne zbog toga što bi se u ovom trenutku mogao pohvaliti nekakvim sposobnostima, nego zato što bi njegovo odustajanje moglo izazvati kaos u državi i nanijeti dodatnu štetu stranci.

Uzevši sve to u obzir, čini se da bi najbolje bilo da Biden izdrži do kraja kampanje i izgubi izbore. Taj bi scenarij odgovarao Americi, a možda bi i Demokrati odahnuli.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.