Veleposlanstvo SAD-a u Beogradu: Zašto osuđeni ratni zločinac promovira oslobađanje ubojice premijera Đinđića?

Split, 26.09.2017 - Izricanje presude u predmetu optuženog Dragana Vasiljkoviæa, poznatijeg kao kapetan Dragan, kojega optužnica tereti za kazneno djelo za ratne zloèine nad hrvatskim vojnicima i civilima. foto HINA/ Mario STRMOTIÆ /ds

Osuđeni ratni zločinac iz vremena agresije Srbije na Hrvatsku, Dragan Vasiljković poznatiji kao kapetan Dragan, u Srbiji javno prikuplja potpise za oslobađanje ubojice premijera Srbije Zorana Đinđića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Reakcija veleposlanstva SAD-a može biti znakovita u svezi politike te države prema Srbiji i velikosrpskom režimu Aleksandra Vućića, te odnosa SAD-a prema situaciji u Srbiji i okolnim državama.

“Teško je razumjeti zašto osuđeni ratni zločinac raspolaže javnim prostorom u kojem promovira oslobađanje osobe osuđene za ubojstvo prvog demokratski izabranog premijera u Srbiji”, navodi se u odgovoru portparola Ambasade SAD u Beogradu.

To je učinjeno povodom pitanja Glasa Amerike u vezi sa peticijom koju osuđeni ratni zločinac Dragan Vasiljković provodi za predsjedničko pomilovanje Zvezdana Jovanovića – osuđenog ubojice premijera Zorana Đinđića i bivšeg pripadnika Jedinice za specijalne operacije (JSO) koja je raspuštena, piše slobodnaevropa.org

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glasnogovornik veleposlanstva SAD-a u Beogradu također je ukazao da bi najbolje bilo postaviti to pitanje vlastima Srbije, što je Glas Amerike i učinio, ali do zaključenja teksta nisu stigli odgovori ni iz ureda premijerke Ane Brnabić, niti predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.

Inače, Dragan Vasiljković je u Hrvatskoj odslužio 13,5 godina zatvora zbog presude o počinjenom ratnom zločinu u Kninu i Glini u vrijeme agresije na Hrvatsku 1990-ih. Tijekom procesa je, između ostalog dokazano, da je kao zapovjednik Jedinice za posebne namjene u sastavu paravojnih srpskih jedinica tokom lipnja i srpnja 1991. u zatvoru na kninskoj tvrđavi mučio, zlostavljao i ubijao zarobljene pripadnike policije RH i ZNG-a RH (Hrvatska vojska tada nije postojala op.)

U ožujku 2020. pušten je iz zatvora i potom protjeran iz Hrvatske. Od tada se nalazi u Srbiji – gde je čest gost televizijskih postaja čiji vlasnici gaje bliske veze sa srbijanskim vlastima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Reakcija veleposlanstva SAD-a može biti znakovita u svezi politike te države prema Srbiji i velikosrpskom režimu Aleksandra Vućića, te odnosa SAD-a prema situaciji u Srbiji i okolnim državama. To se može, napose, odnositi na aktivniju politiku SAD u svezi problema i sukoba koje Srbija izaziva u Crnoj Gori, Kosovu i BiH preko srpske manjine i nacionalne zajednice u tim državama. Takva je bila i politika Beograda u vrijeme pripreme agresije Srbije na Hrvatsku, kada je koristila srpsku nacionalnu manjinu u Hrvatskoj za izazivanje rata.

 

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.