(VIDEO, FOTO) Zajednički sporazum: SAD i Sjeverna Koreja obvezale se na novi sastanak ‘čim prije’

Foto: Fah

Sjedinjene Države i Sjeverna Koreja obvezale su se održati daljnje pregovore koje bi vodio američki državni tajnik Mike Pompeo i visoko pozicionirani sjevernokorejski dužnosnik “čim prije moguće”, navodi se u zajedničkog sporazumu koji su potpisali američki predsjednik Donald Trump i sjevernokorejski čelnik Kim Jong Un na povijesnom susretu u utorak u Singapuru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Kina pozdravlja razgovore Trumpa i Kima: ‘Potrebno je uspostaviti i mirovni mehanizam na Korejskom poluotoku’

Sjeverna Koreja potvrdila je svoju “čvrstu i nepokolebljivu opredijeljenost za kompletnu denuklearizaciju Korejskog poluotoka” u povijesnom zajedničkom sporazumu koji su potpisali američki predsjednik Trump i sjevernokorejski čelnik Kim Jong Un.

> (FOTO) Povijesni susret – Trump: ‘Postignut velik napredak’; Kim: ‘Nije bilo lako doći do ovog trenutka’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U zamjenu za to Trump se obvezao osigurati “sigurnosna jamstva” Sjevernoj Koreji.

U dokumentu koji su potpisale obje strane se obvezuju da će održati daljnje pregovore, koje će voditi američki državni tajnik Pompeo i visoki sjevernokorejski dužnosnik i to “u najskorije moguće vrijeme”.

> Južna Koreja pozdravila summit Trumpa i Kima: ‘Radi se o razgovorima stoljeća’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sporazum je rezultat povijesnog sastanka i prvog susreta ikada održanog između čelnika ovih dviju zemalja, kojemu je glavna tema bila denuklearizacija i smanjenje napetosti na Korejskom poluotoku i u tom dijelu Azije.

SAD i Sjeverna Koreja obvezale se na denuklearizaciju, sigurnosna jamstva i nov sastanak

Ranije je objavljeno da su američki predsjednik Donald Trump i sjevernokorejski čelnik Kim Jong Un potpisali “sveobuhvatan” dokument nakon povijesnog sastanka u Singapuru, ali nije bilo nikakvih detalja o njegovu sadržaju.

> Trump će pozvati Kima u Bijelu kuću: Uskoro počinje denuklearizacija

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trump će, kako je najavljeno, o dokumentu govoriti kasnije popodne na tiskovnoj konferenciji, a neposredno poslije susreta kazao je da će sjevernokorejskog čelnika Kim Jong Una pozvati u Bijelu kuću i te da će vrlo brzo početi proces denuklearizacije Korejskog poluotoka.

> Trump i Kim potpisali dokument zasad nepoznata sadržaja: ‘Ovo je dobar uvod za mir’

“On je jako pametan čovjek koji jako voli svoju zemlju”, kazao je Trump o Kimu kojeg kani pozvati u Bijelu kuću. Također je kazao kako očekuje da će proces denuklearizacije “početi vrlo, vrlo brzo”.

“Svijet će vidjeti veliku promjenu”, dodao je Kim. “Odlučili smo ostaviti prošlost iza sebe”.

Prethodno su njih dvojica razgovarala u četiri oka, a zatim i s izaslanstvima bila na radnom ručku. Na upit novinara kako su prošli razgovori američki je predsjednik rekao: “Velik napredak – stvarno vrlo pozitivno. Mislim da je bilo bolje nego je bilo tko očekivao. Vrhunski, vrlo dobro”.

> Završio povijesni summit Trumpa i Kima: ‘Svijet će vidjeti veliku promjenu’

Kim je stajao uz Trumpa šuteći dok je američki predsjednik odgovarao na pitanja novinara, ali ranije je opisao susret kao “dobar uvod ka miru”.

Trump i Kim – susret dvojice vođa

U prvim trenucima susreta u Singapuru i američki predsjednik Donald Trump i sjevernokorejski vođa Kim Jong Un nastojali su ostaviti dojam kako su ‘glavni’, ali su istodobno na početku summita s velikim ulozima pokazivali i znakove nervoze, ocjenjuju u utorak stručnjaci za govor tijela.

Stručnjaci kažu da je američki predsjednik u prvih 13 sekundi, koliko je prvi put držao Kimovu ruku, pokazao uobičajenu dominaciju jer je prvi prišao Kimu i potapšao ga po ramenu.

Ne želeći ostati u sjeni, Kim je čvrsto prihvatio njegovu ruku i tijekom rukovanja ga gledao u oči prije nego što se okrenuo prema novinarima.

“Nije to bilo uobičajeno rukovanje. Ruke su im išle gore-dolje, svatko je malo povlačio na svoju stranu. Jedan drugome nije dopuštao da u tom rukovanju bude dominantan”, ustvrdio je australski stručnjak za govor tijela Allan Pease.

Odavanja dojma autoriteta američkog predsjedniku ide vrlo lako. Kao svjetski vođa, poslovni čovjek i bivša televizijska zvijezda jako dobro je upućen u to kako djelotvorno koristiti jezik tijela. Njegova visina također mu daje prednost pred Kimom.

Dok su obojica hodali prema knjižnici gdje su se prvi puta sastali licem u lice, Trump je nastojao ublažiti napetost koja se osjećala u zraku čavrljajući s Kimom i dopustivši mu da hoda malo ispred njega.

Trump je međutim zadržao kontrolu tapšući ga po ramenu i vodeći ga prema knjižnici. Kim je gotovo dvostruko mlađi od Trumpa, i uglavnom je gledao u pod i slušao dok je Trump govorio, ali je i nekoliko puta podigao pogled tijekom razgovora.

“Donald Trump je govorio pomirljivo, gotovo pokorno, ali je njegov jasan govor tijela pokazivao ‘ja sam ovdje glavni’, dodao je Pease.

“Da ne znate ovu dvojicu, rekli biste da je ova velika momčina njegov otac a da je maleni njegov sin (…) Kim je pomalo izgledao kao dijete u zabavnom parku: nije bio zastrašen nego uzbuđen i pomalo nervozan”, ocijenio je Pease.

Trump i Kim su se sastali u Singapuru na povijesnim razgovorima u svrhu pronalaženja rješenja za nuklearno pitanje na Korejskom poluotoku.

Uspiju li, to bi moglo donijeti trajnu promjenu na području sigurnosti u sjeveroistočnoj Aziji, kao što je posjet bivšeg američkog predsjednika Richarda Nixona Kini 1972. Kini doveo do transformacije te komunističke zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.