Zrakoplov indonezijskoga Lion Aira sa 188 putnika i članova posade srušio se u ponedjeljak u more kod toka Jave, nedugo nakon polijetanja iz glavnog grada Jakarte, priopćila je indonezijska agencija za traganje i spašavanje.
'Debris' spotted in waters off Indonesia.
On Monday morning, Lion Air #JT610 – carrying 188 passengers – crashed shortly after taking off from Jakarta.
(Tap to expand)
Tekst se nastavlja ispod oglasaMore updates: https://t.co/SrYhLopr3A pic.twitter.com/s86Jkqk7ak
— BBC News (World) (@BBCWorld) October 29, 2018
Indonezijski zrakoplov kompanije Lion Air sa 188 putnika i članova posade srušio se u ponedjeljak u more i potonuo, vrlo brzo nakon polijetanja iz Jakarte, a zasad nije poznato imali li preživjelih, priopćili su dužnosnici.
Indonezijske spasilačke službe potvrdile su nesreću, dodajući da je zrakoplov izgubio kontakt sa zemaljskim službama 13 minuta nakon polijetanja.
“Zasad ne znamo ima li preživjelih”, rekao je čelnik indonezijske agencije za potragu i spašavanje Muhamad Syaugi na novinskoj konferenciji, dodajući da iz zrakoplova nije odaslan signal da je u nevolji.
“Nadamo se, molimo, ali zasad ne možemo ništa potvrditi”, kazao je.
Predmeti poput slušalica i pojaseva za spašavanje pronađeni su u vodama u blizini mjesta gdje je Boeing 737 izgubio kontakt.
“Već smo tamo kako bismo pomogli, naši brodovi, helikopter nadlijeće more”, dodao je Syaugi. “Pokušavamo zaroniti kako bismo pronašli olupinu”.
Najmanje 23 vladina dužnosnika bila su u zrakoplovu za kojeg je glasnogovornik zračnih službi kazao da se pokušao okrenuti nakon što je izgubio kontakt.
“Ne usudimo se još reći koje su činjenice ili nisu”, rekao je direktor Lion Aira Edward Sirait. “Zbunjeni smo i oko toga zašto se to dogodilo, budući da se radilo o novom zrakoplovu”, dodao je.
Lion Air najveća je privatna aviokompanija iz Indonezije koja operira na 126 aerodroma u Indoneziji, Singapuru, Vijetnamu, Maleziji i Saudijskoj Arabiji.
Zajedno s tvrtkom-kćeri Wings Air, Lion Air nalazi se na listi kompanija kojima su zabranjeni letovi na području Europske unije.
Čelnik indonezijskog odbora za sigurnost prometa rekao je da ne može potvrditi koji je bio uzrok nesreće, za što će se morati čekati dok se ne dođe do crnih kutija iz zrakoplova.
“Zrakoplov je moderan, prenose se podaci iz aviona, i njih ćemo pregledati. Ali najvažnija je crna kutija”, rekao je Soerjanto Tjahjono.
Boeing je duboko ožalošćen zbog nesreće, kazala je ta zračna tvrtka u priopćenju.
“Boeing je spreman dati tehničku pomoć u istrazi nesreće”, istaknula je kompanija u priopćenju.
Some FR24 data from the #JT610 incident. The speed was all over the place. That’s not normal. #avgeek ? pic.twitter.com/TM9XgVYpKV
— Seth Miller (@WandrMe) October 29, 2018
U tijeku je akcija traganja i spašavanja.
Tekst se nastavlja ispod oglasaThe crash of Lion Air Flight #JT610 has prompted a desperate search for survivors and questions about why the aircraft went down despite clear skies https://t.co/LywgzKsi9R
— The New York Times (@nytimes) October 29, 2018
Izvor: narod.hr/hina/vecernji.hr