(VIDEO) Tisuće Alžiraca i dalje na ulicama, poručili dugovječnom predsjedniku: ‘Game over Bouteflika’

Foto: Fah

Tisuće Alžiraca ponovno je u utorak izašlo na prosvjede u prijestolnici i drugim gradovima, tražeći ostavku predsjednika Abdelaziza Bouteflike usprkos tome što je najavio da neće odraditi puni mandat ako u travnju po peti put pobjedi na izborima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Game over” i “Sustave, odlazi”, stoji na transparentnima na prosvjedima za koje se čini da nemaju vodstvo i strukturiranu organizaciju, u državi kojom i dalje dominiraju veterani rata za neovisnost protiv Francuske (1954-1962), među njima i Bouteflika, javlja Reuters.

Alžirski predsjednik Bouteflika obećao otići za godinu dana ako bude ponovno izabran

No te demonstracije i dalje predstavljaju najveći izazov bolesnom 82-godišnjem čelniku i vladajućoj eliti sačinjenoj od vlade, poslovnog svijeta, vojske i snaga sigurnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Deseci tisuća ljudi marširali su gradovima diljem Alžira u najvećim prosvjedima od Arapskog proljeća 2011., apelirajući na Boutefliku da ne preda kandidaturu za izbore 18. travnja. U nedjelju je voditelj njegove kampanje to ipak učinio umjesto predsjednika koji je na liječenju u Švicarskoj i koji se rijetko pojavljuje u javnosti od moždanog udara 2013., prenosi BBC.

Izborno povjerenstvo ranije je upozorilo da kandidati moraju predati svoje prijave osobno, no ustavno vijeće je presudilo da ne moraju biti fizički prisutni.

Povodom predaje kandidature u nedjelju navečer je na državnoj televiziji pročitano Bouteflikino pismo u kojem je obećao da će organizirati prijevremene izbore u slučaju pobjede na onima u travnju te da će organizirati “inkluzivnu” nacionalnu konferenciju na kojoj “će se raspraviti, razraditi i usvojiti političke, institucionalne, gospodarske i socijalne reforme koje će biti temelj novog sustava”, prenosi AFP.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mladi su izrazili razumljivu strepnju. Obveza mi je smiriti ih i odgovoriti na njihove zahtjeve za promjenom sustava”, nastavio je alžirski predsjednik, prvi put izabran 1999. godine i smatran zaslužnim za dovršavanje građanskog rata u kojem se procjenjuje da je poginulo više od 100 tisuća ljudi.

Nemiri na ulicama Alžira: Deseci tisuća studenata prosvjeduju protiv predsjednika Bouteflike

Usprkos njegovim riječima, mladi su u utorak ponovno na čelu prosvjeda kojim se zahtijeva njegova ostavka i traži dolazak nove generacije čelnika koji neće biti povezani s političarima veteranima, piše Reuters.

Nakon desetljeća islamističkih pobuna koje je Bouteflika ugušio rano u svojoj vladavini, Alžirci su tolerirali politički sustav koji je ostavljao malo prostora za otpor, kao cijenu za relativni mir i stabilnost.

No većinski mlada alžirska populacija, od koje je gotovo 70 posto mlađe od 30, sada traži veću zaposlenost, usluge i zaustavljanje raširene korupcije u državi koja je jedna od najvećih afričkih proizvođača nafte.

Bouteflikini protivnici tvrde kako on više nije sposoban voditi državu, kao razloge navodeći njegovo pogoršano zdravlje i izostanak reformi kojima bi se borilo protiv visoke nezaposlenosti.

Među protukandidatima su umirovljeni general Ali Ghediri koji je obećao “promjene” u Alžiru i Rachid Nekkaz, automehaničar koji se kandidirao umjesto svog istoimenog bratića Rachida Nekkaza, poslovnjaka popularnog među mladima i na društvenim mrežama, piše BBC. Nekkazu je kandidatura zabranjena zbog posjedovanja francuskog državljanstva, što je protivno alžirskom zakonu.

Oporbena Laburistička stranka i Islamistički pokret za društvo mira najavili su da će bojkotirati izbore.

Usprkos prosvjedima, Bouteflika je glavni favorit za pobjedu, zaključuje BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.